Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.27.2018.2
z 10 kwietnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2018 r. (data wpływu 31 stycznia 2018 r.), uzupełnionego pismem z dnia 21 marca 2018 r. (data nadania 22 marca 2018 r., data wpływu 27 marca 2018 r.) na wezwanie z dnia 16 marca 2018 r. Nr 0114-KDIP2-1.4010.27.2018.1.JS (data nadania 16 marca 2018 r., data odbioru 19 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy od podstawy opodatkowania za rok podatkowy trwający od 1.01.2016 r. do 31.12.2016 r. Spółka może odliczyć wartość kosztów kwalifikowanych w postaci kosztów wynagrodzeń Pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne w części pokrytej przez Spółkę jako płatnika składek i odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji projektów o charakterze badawczo-rozwojowym, z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 18d ust. 7 pkt 1 ustawy o CIT - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. (dalej: Spółka albo Wnioskodawca) jest częścią międzynarodowego koncernu (dalej: „Grupa”) mającego swoją główną siedzibę w Holandii. Działalność krajowej spółki skupiona jest wokół flagowych produktów Grupy a mianowicie rozwoju systemów nawigacyjnych. Cała Grupa, a w szczególności Wnioskodawca, to podmioty specjalizujące się w realizacji zadań w branży wysokich technologii. Branży, która jest zdominowana przez nieliczne podmioty na stałe konkurujące ze sobą w oparciu o opracowywane, komercjalizowane i chronione innowacyjne technologie i koncepcje.

Działania badawczo rozwojowe (B+R) Spółki polegają na opracowywaniu i rozwijaniu wysoce innowacyjnych, kompleksowych rozwiązań w dziedzinie IT. Prowadzenie prac B+R jest podstawowym zakresem działalności Spółki i odpowiada większości osiąganych przez firmę przychodów. Spółka realizuje projekty badawczo-rozwojowe, które dotyczą innowacji produktowych. Celem prac B+R prowadzonych przez Spółkę jest tworzenie oraz rozwój (ulepszanie) produktów oferowanych klientom przez Grupę.

W celu realizacji powyższych zadań, głównie rozwoju oprogramowania, Spółka zatrudnia specjalistów (dalej: „Pracownicy”) wykonujących prace związane z rozwojem produktów Grupy.


Pracownicy tworzą cross-funkcjonalne zespoły, m.in. w ramach kilkudziesięcioosobowego działu AD.


Dział AD zajmuje się tworzeniem nowatorskich rozwiązań mających na celu dostarczenie działom operacyjnym Spółki narzędzi i procesów do tworzenia i edycji mapy wysokiej precyzji na potrzeby pełnej automatyzacji jazdy pojazdów drogowych. Innowacyjny charakter produktu wymaga ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań dla rosnących oczekiwań rynku w kwestii rodzaju, ilości i jakości dostarczanych przez mapę danych.

W tworzenie tych rozwiązań, zaangażowanych jest kilkudziesięciu inżynierów oprogramowania, podzielonych na kilkuosobowe, samodzielne zespoły, pracujące w metodologii Serum, która pozwala na elastyczne dostosowanie realizowanych zadań do aktualnych potrzeb użytkowników.


Dostarczane rozwiązania (produkty) można podzielić na:

  • aplikacje do edycji mapy - aplikacje desktopowe wyposażone w graficzny interfejs, z którymi bezpośrednio pracują operatorzy w celu edycji wybranych elementów mapy lub danych pośrednich, na podstawie których mapa jest później tworzona; są one często specjalizowane do pracy np. z konkretnym atrybutem mapy tak, aby zapewnić najwydajniejszą pracę operatora;
  • aplikacje i serwisy monitorujące - aplikacje działające w tle lub uruchamiane automatycznie o określonych porach, sprawdzające stan środowiska i powiadamiające osoby odpowiedzialne o wykryciu sytuacji awaryjnych;
  • aplikacje i serwisy wspomagające zarządzanie pracą i kontrolę procesów - aplikacje graficzne lub uruchamiane z linii poleceń, wspomagające definiowanie zakresu (m.in. geograficznego) projektów, pomagające monitorować stan realizacji produkcji danych i kontrolę jakości produkowanych danych; używane przez osoby nadzorujące projekt od strony jego realizacji i kontroli jakości;
  • aplikacje i serwisy przetwarzające dane - szeroko rozumiane aplikacje działające bez bezpośredniego nadzoru użytkownika, których celem jest m.in. wykrywanie interesujących z punktu widzenia produkcji mapy informacji takich jak np. znaki drogowe, czy zapewniające konwersje między surowymi danymi wejściowymi, a lepiej nadającymi się do późniejszej obróbki w procesie (tzn. np. eksponującymi wybrane cechy danych źródłowych lub zmieniającymi ich sposób prezentacji w taki sposób, aby zapewnić efektywną pracę zarówno innych narzędzi automatycznych jak i operatorów).


Pracownicy wykonujący prace w ramach działu AD zatrudnieni są na stanowiskach architektów, project mangerów, product managerów, inżynierów, analityków oraz serum masterów. Realizowane projekty obejmują zaawansowane, niepowtarzalne globalnie prace B+R (np. z obszaru Al, machinę learning, rozpoznawania obrazów, geolokalizacji).

Rezultatem realizowanych przez Spółkę projektów są niepowtarzalne na świecie technologie, składające się z zestawu modułów informatycznych opartych o zaawansowane algorytmy i modele, które pozwalają na komercyjne zastosowanie technologii CPP (Content Production Platform) oraz HAD (Highly Automated Driving) mapy w skali globalnej oraz jej udostępnianie użytkownikom.

Odbiorcą ww. produktów jest podmiot z Grupy, który dystrybuuje rozwiązania opracowane przez Spółkę m.in. pośród międzynarodowych koncernów motoryzacyjnych, firm spedycyjnych oraz odbiorców indywidualnych.


O innowacyjnym charakterze realizowanych produktów świadczą m.in. następujące cechy technologii (i prototypu produktu będącego efektem jej zastosowania):

  • niespotykana precyzja w dynamicznym określaniu dokładności pozycjonowania;
  • najwyższa kompletność, poprawność i aktualność danych;
  • możliwość automatycznej ekstrakcji danych z obiektów niereflektywnych, horyzontalnych i SDO (Senosor Derived Observation);
  • zdolność poprawnej, automatycznej klasyfikacji i wykorzystania zebranych danych (w tym także tekstowych);
  • możliwość szybkiego, dokładnego przygotowania mapy;
  • zdolność efektywnej aktualizacji HAD mapy.


Pracownicy działu AD zatrudnieni są przez Spółkę na podstawie umów o pracę, w celu realizacji opisanej powyżej działalności badawczo-rozwojowej. Zarówno opracowane na poziomie opisów stanowiskowych w Spółce jak i faktycznie wykonywane przez Pracowników w trakcie wykonywanej pracy obowiązki mają charakter działalności badawczo-rozwojowej.

Efekty pracy Pracowników są wdrażane do produkcji w sposób inkrementalny - wprowadzane moduły stanowią rozwinięcie lub ulepszenie jakości lub funkcjonalności produktu i eliminują usterki zidentyfikowane na etapie wdrażania nowego rozwiązania. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż przedmiotowe operacje nie mają charakteru rutynowych lub okresowych zmian produktów ani innych „operacji w toku” lecz stanowią mają charakter ewolucyjny (vide metodologia oceny działalności badawczo-rozwojowej OECD) - badanie i rozwój produktu możliwe są tylko poprzez użycie utworzonych modułów i ich przetestowanie w warunkach faktycznego użytkowania.

Kompetencją Pracowników jest bezpośrednia „programistyczna” praca przy realizacji projektów B+R związanych z badaniem i rozwojem produktów, a pozostałe czynności (spotkania, delegacje) mają bezpośredni związek z tymi projektami, co znajduje swoje odzwierciedlenie w prowadzonej przez Spółkę ewidencji czasu pracy (pozwalającej na określenie czasu poświęconego przez pracownika na poszczególne projekty z dokładnością co do godziny) .

Spółka prowadzi w swojej ewidencji rachunkowej szczegółowe zestawienie kosztów wynagrodzeń oraz kosztów składek na ubezpieczenie społeczne poniesionych jako płatnik za Pracowników. Z ewidencji rachunkowej prowadzonej w systemie teleinformatycznym ERP oraz w systemie kadrowo-płacowym Spółka może generować zestawienia (raporty), np. w formie pliku xls., zawierające m.in. szczegółowe dane dotyczące kosztów wynagrodzeń Pracowników takie jak 1) przypisanie kosztu do poszczególnych grup projektowych 2) wskazanie rodzajowe kosztu wraz z przypisanym identyfikatorem konta, 3) wartość kosztów wraz z rozbiciem na poszczególne okresy (miesiące kalendarzowe).

Spółka ponosi istotne wydatki związane z wypłatą wynagrodzeń z tytułu umów z Pracownikami jak również w związku z finansowaniem jako płatnik tych wynagrodzeń składek o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Koszty wynagrodzeń Pracowników nie zostały w żaden sposób Spółce zrefundowane ani zwrócone.

Spółka nie prowadzi ani nie prowadziła w poprzednim roku podatkowym działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.


Z uwagi na wprowadzoną z dniem 1 stycznia 2016 r. w ustawie o CIT regulację dotyczącą możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania tzw. „kosztów kwalifikowanych” związanych z prowadzoną działalnością badawczo rozwojową (art. 18d ustawy o CIT) Spółka rozważa możliwość skorzystania z powyższego uprawnienia, poprzez dokonanie korekty rozliczenia rocznego CIT-8 za ubiegły (2016) rok podatkowy.

Pismem z dnia 21 marca 2018 r. doprecyzowano przedstawiony stan faktyczny wskazując, że opisywana działalność Wnioskodawcy w opisanym we wniosku obszarze polegała w roku 2016 na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług. Pracownicy realizują w toku wykonywanej pracy projekty obejmujące zaawansowane, niepowtarzalne globalnie prace B+R (np. z obszaru Al, machinę learning, rozpoznawania obrazów, geolokalizacji) a realizowane projekty obejmują m.in. opracowanie innowacyjnej technologii i prototypów innowacyjnych produktów.

Przedmiotem zapytania Spółki pozostają należności ze stosunku pracy Pracowników działu AD, bezpośrednio wskazane w treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz nagrody), oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Przedmiotem zapytania jest możliwość odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo- rozwojową kosztów wynagrodzeń Pracowników (należności ze stosunku pracy) oraz składek na ubezpieczenie społeczne w części pokrytej przez Spółkę jako płatnika składek od wypłacanych Pracownikom wynagrodzeń ze stosunku pracy.

Pracownicy (dział AD) wykonywali również czynności inne niż projekty mające charakter działalności badawczo - rozwojowej - zadania o charakterze tzw. utrzymaniowym (maintenance). Przedmiotem zapytania objęte są jedynie koszty kwalifikowane w części odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji projektów o charakterze badawczo - rozwojowym. Na dokładne ustalenie wartości kosztów kwalifikowanych pozwala metodologia przyporządkowania kosztów do tzw. cost centers (miejsc powstawania kosztów) określających przynależność danego Pracownika do działu realizującego prace badawczo-rozwojowe oraz wewnętrzny system teleinformatyczny (OTL) służący rejestracji czasu pracy Pracowników (z dokładnością co do godziny) w podziale na projekty o charakterze badawczo-rozwojowym (R&D) oraz pozostałe czynności.


Wydatki na koszty kwalifikowane, będące przedmiotem zapytania zostały sfinansowane ze środków własnych Spółki i nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie


Wydatki, będące przedmiotem zapytania zostały przez Spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w roku 2016.


Koszty działalności badawczo-rozwojowej (koszty kwalifikowane w postaci wynagrodzeń pracowników) zostały wyodrębnione przez Spółkę w prowadzonej ewidencji rachunkowej.


Spółka w 2016 r. nie prowadziła działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy od podstawy opodatkowania za rok podatkowy trwający od 1.01.2016 r. do 31.12.2016 r. Spółka może odliczyć wartość kosztów kwalifikowanych w postaci całości poniesionych w 2016 r. podatkowym kosztów wynagrodzeń Pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne w części pokrytej przez Spółkę jako płatnika składek, z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 18d ust. 7 pkt 1 ustawy o CIT (30% kwoty kosztów kwalifikowanych)?


Pismem z dnia 21 marca 2018 r. wskazano, że przedmiotem zapytania objęte są jedynie koszty kwalifikowane, tj. możliwość odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo rozwojową kosztów wynagrodzeń Pracowników (należności ze stosunku pracy) oraz składek na ubezpieczenie społeczne w części pokrytej przez Spółkę jako płatnika składek oraz wypłaconych Pracownikom wynagrodzeń ze stosunku pracy, w części odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji projektów o charakterze badawczo-rozwojowym).


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym za rok podatkowy trwający od 1.01.2016 r. do 31.12.2016 r. kosztów kwalifikowanych w postaci całości poniesionych kosztów wynagrodzeń Pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne w części pokrytej przez Spółkę jako płatnika składek, z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 18d ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.) - 30% kwoty kosztów kwalifikowanych.


Z dniem 1 stycznia 2016 r. ustawą z dnia 25 września 2015 r o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz.U. z 2015 r. poz. 1767), do ustawy o CIT dodano art. 18d wprowadzający tzw. ulgę badawczo-rozwojową.


W myśl art. 4a pkt 26 i 27 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie mowa o :

  • działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
  • badaniach naukowych - oznacza to:
    • badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
    • badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
    • badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo- rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.


Stosownie do art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo- rozwojowej.


Stosownie do art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w odniesieniu do kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 - 30% tych kosztów;
  2. w odniesieniu do kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3:
    1. 20% tych kosztów - jeżeli podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
    - 10% tych kosztów - w przypadku pozostałych podatników.


Natomiast w myśl art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.


Należy także zwrócić uwagę na art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.


Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby Spółce przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  1. Spółka poniosła koszty na działalność badawczo-rozwojową (działalność obejmujące badania naukowe lub prace rozwojowe, o charakterze twórczym, podejmowana w sposób systematyczny, celem zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań),
  2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
  3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT,
  4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
  5. Spółka nie prowadziła w roku podatkowym działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT Spółka wyodrębniła koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  7. Spółka wykaże w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;
  8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,
  9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.



Jak wspomniano powyżej, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztami kwalifikowanymi są należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”), oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Z treści art. 12 ust. 1 ustawy PIT (do którego to przepisu odwołują się obie ustawy podatkowe) wynika, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
  • różnego rodzaju dodatki, nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz
  • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


Do kosztów kwalifikowanych zalicza się finansowane (w części lub w całości) przez pracodawcę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Natomiast odliczeniu w ramach ulgi B+R nie podlegają składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że Ustawodawca, oprócz spełnienia ww. przesłanek, przewidział trzy warunki uznania tzw. „kosztów pracowniczych” za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi badawczo-rozwojowej,

  1. koszty te musza stanowić koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy,
  2. muszą dotyczyć pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo- rozwojowej w zakresie w jakim badania te prowadzą,
  3. koszty, o których mowa, muszą stanowić należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Spółka posiada wysoko kwalifikowane zasoby personalne. Pracownicy zajmujący się pracami badawczo rozwojowymi (B+R) w poszczególnych zespołach to osoby z wyższym, dedykowanym wykształceniem, systematycznie podnoszące swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych oraz udział w projektach badawczo-rozwojowych. Praca osób zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R prowadzona i koordynowana jest w oparciu o wprowadzone w Spółce metodyki i oprogramowanie wspierające ich stosowanie.

W ocenie Spółki zakres faktycznie realizowanych przez Pracowników w toku wykonywanej pracy nie pozostawia wątpliwości, iż praca ta ma charakter działalności badawczo rozwojowej a wynagrodzenie za nią (jak i składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez Spółkę) może stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu ustawy o CIT.

Jak już wskazano w opisie stanu faktycznego, Pracownicy realizują w toku wykonywanej pracy projekty obejmujące zaawansowane, niepowtarzalne globalnie prace B+R (np. z obszaru Al, machinę learning, rozpoznawania obrazów, geolokalizacji) a realizowane projekty obejmują m.in. opracowanie innowacyjnej technologii i prototypów innowacyjnych produktów.

Ze względu na fakt, iż kluczowym dla powstania i oferowania produktu jest technologia, to ona stanowi kluczową innowacyjność w realizowanych przez pracowników projektach, będących innowacją przełomową w skali światowej (aktualnie nie ma na rynku technologii a razem z nią produktu, która spełniałaby wymagania HAD i była możliwa do zastosowania komercyjnego. Dostępne technologie obejmują wyłącznie skalę laboratoryjną (krótkie, wybrane odcinki tras) i nie adresują problemów technologicznych, które zostaną rozwiązane w wyniku realizacji Projektu.

W ocenie Spółki całość opisanych kosztów osobowych (tj. przychody Pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT jak i składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez Spółkę) może stanowić koszt kwalifikowany podlegający, przy zastosowaniu limitu, o którym mowa w art. 18d ust 7 pkt 1, odliczeniu w zeznaniu rocznym Spółki.

Spółka zaliczyła przedmiotowe wydatki do kosztów uzyskania przychodów stosownie do dyspozycji art. 15 ust. 4g, art. 15 ust. 4h, oraz art. 16 ust. 1 pkt 57, pkt 57a ustawy o CIT.


Jak już wskazano w opisie stanu faktycznego, Spółka prowadzi szczegółową ewidencję ww. kosztów pracowniczych i w ewidencji tej wyodrębnia w sposób precyzyjny wysokość kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową. W ocenie Spółki tak zaprowadzona ewidencja wypełnia przesłanki niezbędne do realizacji prawa do ulgi, zawarte w art. art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę wypełnienie wszystkich przewidzianych w ustawie warunków niezbędnych do skorzystania z ulgi badawczo rozwojowej, Spółka stoi na stanowisku że ma prawo odliczania od postawy opodatkowania w ramach stosowania ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, poniesionych kosztów kwalifikowanych w postaci poniesionych przez Spółkę kosztów wynagrodzeń Pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne w części pokrytej przez Spółkę jako płatnika składek, z uwzględnieniem limitu o którym mowa w art. 18d ust. 7 pkt 1 ustawy o CIT (30% kwoty kosztów kwalifikowanych).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj