Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-3.4010.219.2017.1.KK
z 12 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2017 r. (data wpływu 17 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania odsetek od Pożyczki w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zarówno przed jak i po planowanym połączeniu Spółki ze Spółką Nabytą ‒ jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 sierpnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania odsetek od Pożyczki w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zarówno przed jak i po planowanym połączeniu Spółki ze Spółką Nabytą.

We wniosku przedstawiono następujące stanu faktycznego/zdarzenie przyszłe.


Spółka prowadzi działalność w zakresie internetowego handlu częściami samochodowymi, w szczególności Spółka prowadzi sklep internetowy z częściami samochodowymi. W 2016 r. Spółka nabyła, na podstawie umowy sprzedaży, 100% udziałów w spółce P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Nabyta”) od jedynego udziałowca Spółki Nabytej, będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej: „Zbywca”) i niebędącego podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu Ustawy o CIT. Spółka Nabyta prowadzi działalność konkurencyjną w stosunku do działalności Spółki, tj. również prowadzi sklep internetowy z częściami samochodowymi.

Nabycie przez Spółkę udziałów w Spółce Nabytej zostało sfinansowane m.in. ze środków otrzymanych przez Spółkę od spółki prawa niemieckiego, będącej jedynym udziałowcem Spółki, tj. U. GmbH (dalej: „Pożyczkodawca”) w ramach pożyczki, od której naliczane są odsetki ustalone na poziomie rynkowym (dalej: „Pożyczka”).

Zgodnie z umową pomiędzy Spółką a Pożyczkodawcą, Spółka jest zobowiązana do zapłaty powyższych odsetek w terminach ustalonych przez strony, natomiast kwota główna Pożyczki zostanie spłacona przez Spółkę jednorazowo, po upływie okresu, na który została udzielona Pożyczka. O ile w obecnym brzmieniu umowa pożyczki nie przewiduje takiej możliwości, strony mogą zawrzeć aneks do umowy Pożyczki, zgodnie z którym odsetki będą mogły być kapitalizowane do kwoty głównej Pożyczki.

Głównym celem nabycia udziałów w Spółce Nabytej przez Spółkę było wzmocnienie pozycji Spółki na krajowym rynku internetowego handlu częściami samochodowymi oraz dalszy rozwój działalności gospodarczej w tym zakresie. Transakcja ta powinna również skutkować skonsolidowaniem i wzmocnieniem struktury operacyjnej w Polsce, zwiększeniem skuteczności i efektywności prowadzonych przez Spółkę oraz Spółkę Nabytą działań oraz ich zyskowności.

Obecnie planowane jest połączenie Spółki ze Spółką Nabytą na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1578 ze zm.; dalej: „Kodeks spółek handlowych”), poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Nabytej na Spółkę (łączenie się przez przejęcie), w rezultacie czego dojdzie do rozwiązania Spółki Nabytej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia Spółki Nabytej z rejestru spółek. Celem połączenia jest m in. uproszczenie przyszłych rozliczeń pomiędzy Spółką a Spółką Nabytą, uproszczenie struktury własnościowej, obniżenie kosztów związanych z funkcjonowaniem dwupoziomowej struktury korporacyjnej, a także realizowanie strategii gospodarczej przyjętej w grupie kapitałowej, do której należą Spółka oraz Spółka Nabyta.

Po połączeniu Spółki ze Spółką Nabytą nie dojdzie do zmiany podmiotów stosunku prawnego umowy Pożyczki, tzn. stroną umowy Pożyczki będą nadal Spółka oraz Pożyczkodawca. Odsetki od Pożyczki będą spłacane przez Spółkę na rzecz Pożyczkodawcy bądź kapitalizowane do kwoty głównej Pożyczki (o ile taka zmiana zostanie wprowadzona do umowy Pożyczki) również w okresie przypadającym po dacie planowanego połączenia Spółki oraz Spółki Nabytej.


Spółka oraz Spółka Nabyta mają siedziby w Polsce i są polskimi rezydentami podatkowymi (podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania) dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że odsetki od Pożyczki będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty na rzecz Pożyczkodawcy lub kapitalizacji do kwoty głównej Pożyczki (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT - o ile znajdą zastosowanie), zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu Spółki ze Spółką Nabytą?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem Spółki, odsetki od Pożyczki będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty na rzecz Pożyczkodawcy lub kapitalizacji do kwoty głównej Pożyczki (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT - o ile znajdą zastosowanie), zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu Spółki ze Spółką Nabytą.


Zgodnie z Ustawą o CIT:


  1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT - art. 15 ust. 1.
  2. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, m.in.:
    1. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji - art. 16 ust. 1 pkt 8,
    2. wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) - art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a,
    3. naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również pożyczek (kredytów) – art. 16 ust. 1 pkt 11
  3. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są co do zasady potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody - art. 15 ust. 4.
  4. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą - art. 15 ust. 4d.
  5. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z pewnymi zastrzeżeniami, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów - art. 15 ust. 4e.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, w analizowanej sytuacji:

  1. W wyniku zawarcia umowy Pożyczki Spółka uzyskała środki finansowe konieczne do sfinansowania nabycia udziałów w Spółce Nabytej, których nabycie - po przeprowadzeniu planowanego połączenia - będzie skutkowało skonsolidowaniem i wzmocnieniem struktury operacyjnej w Polsce, zwiększeniem efektywności prowadzonych przez Spółkę oraz Spółkę Nabytą działań. Spółka może również uzyskiwać przychody z tytułu dywidend wypłacanych przez Spółkę Nabytą.
    Ponadto, zgodnie ze stanem faktycznym wniosku, w wyniku połączenia Spółka przejmie majątek wykorzystywany do momentu połączenia przez Spółkę Nabytą i będzie kontynuowała w oparciu o majątek przejęty od Spółki Nabytej, działalność dotyczącą internetowego handlu częściami samochodowymi, osiągając w ramach tej działalności przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, w ocenie Spółki, odsetki od Pożyczki mają ewidentnie na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, a poniesienie takiego kosztu jest racjonalne i uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.
  2. Równocześnie, w przedmiotowej sytuacji zastosowania nie powinien znaleźć art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT określający moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków na nabycie lub objęcie udziałów/akcji, co zdaniem Spółki, jednoznacznie wynika z poniżej przedstawionych przesłanek:
    1. Ustawa o CIT nie definiuje, co należy rozumieć pod określeniem wydatków na nabycie udziałów/akcji, przy czym zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego wydatek to „suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś” (Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pwn.pl) - powyższa definicja wyraźnie podkreśla element bezpośredniości dokonania wydatku. Przenosząc ją na grunt przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT, należałoby uznać, że przez wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji rozumie się jedynie wydatki pozostające w bezpośrednim związku, warunkujące objęcie lub nabycie udziałów/akcji (takie jak
      w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne czy opłaty skarbowe),
    2. Istotne znaczenie ma również fakt posłużenia się przez ustawodawcę w przytoczonym wyżej przepisie sformułowaniem „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji” (a nie przykładowo „wydatki w celu objęcia lub nabycia”), co wskazuje jednoznacznie na konieczność istnienia najbardziej bezpośredniego związku przedmiotowych wydatków z nabyciem udziałów/ akcji,
    3. Ponadto, należy zwrócić uwagę, że w związku z faktem, iż przepis dotyczący tego rodzaju wydatków znajduje się w art. 16 Ustawy o CIT, zawierającym katalog kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (czyli wyjątków od zasady uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów), pojęcia wydatków na nabycie udziałów / akcji należy interpretować nie rozszerzająco a możliwie literalnie.
  3. Należy w tym zakresie wskazać, iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Przykładowo, NSA w wyroku z dnia 30 maja 2001 r. (sygn. akt I SA/Ka 749/00) stwierdził jednoznacznie, że jeżeli zakup jest pokryty przez podatnika ze środków pochodzących z zaciągniętej na ten cel pożyczki (kredytu) /..../ to odsetki należne od takiej pożyczki, będące zapłatą za uzyskaną pożyczkę bądź kredyt (ceną ich uzyskania), a nie wydatkami na nabycie akcji, są kosztem uzyskania przychodu już w momencie faktycznej zapłaty (poniesienia) lub kapitalizacji co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o CIT”. Analogiczne rozstrzygnięcia zostały zaprezentowane również m.in. w następujących wyrokach NSA:
    1. W wyroku NSA z dnia 13 stycznia 2006 r. (sygn. akt II FSK 229/05), zgodnie z którym: „Mając powyższe ustalenie na uwadze, przechodząc na grunt ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Przy takim rozumieniu pojęcia wydatków, nie można do nich zaliczyć odsetek od kredytów zaciągniętych przez podatników na nabycie akcji, ponieważ wydatki z tego tytułu nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem.”
    2. W wyroku NSA z dnia 7 września 2004 r. (sygn. akt FSK 324/04), zgodnie z którym: „Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji,
      a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem.”
  4. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu nabycia udziałów Spółki Nabytej nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem kapitału - źródła finansowania nabycia udziałów. W konsekwencji, moment rozpoznania odsetek jako kosztów uzyskania przychodów powinien być niezależny od reżimu podatkowego dotyczącego zbycia udziałów.
  5. Wobec powyższego, skoro odsetki od Pożyczki:
    1. pozostają w związku przyczynowym z przychodem lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, a zarazem,
    2. nie stanowią „wydatku na nabycie udziałów albo akcji”,

- to zgodnie z treścią przepisów art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i 11 Ustawy o CIT, takie odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

  1. Równocześnie, Spółka stoi na stanowisku, iż na powyższą konkluzję nie powinno mieć wpływu planowane połączenie Spółki ze Spółką Nabytą. Połączenie to doprowadzi bowiem do efektywnego przejęcia majątku Spółki Nabytej przez Spółkę i umożliwi osiąganie dodatkowych przychodów podatkowych przez Spółkę. Tym samym połączenie stanowi dodatkową przesłankę wskazującą na to, że odsetki od Pożyczki spełniają ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT.
  2. Ponadto, w ocenie Spółki, odnośnie momentu zaliczenia odsetek od pożyczki do kosztów uzyskania przychodów, nie mają zastosowania przepisy art. 15 ust. 4 - 4e Ustawy o CIT dotyczące rozliczania kosztów w czasie, ponieważ art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 Ustawy o CIT zawierają specyficzne dla odsetek postanowienia w tym zakresie (inaczej mówiąc, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 ustawy o CIT stanowią lex specialis w odniesieniu do art. 15 ust. 4 - 4e Ustawy o CIT).
  3. Konkludując, zdaniem Spółki, odsetki od Pożyczki będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty na rzecz Pożyczkodawcy lub kapitalizacji do kwoty głównej Pożyczki (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT - o ile znajdą zastosowanie), zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu Spółki ze Spółka Nabyta.
  4. Równocześnie Spółka jest świadoma, iż możliwość zaliczenia odsetek od Pożyczki do kosztów uzyskania przychodów może być ograniczona z uwagi na uregulowania zawarte
    w przepisach art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy o CIT, dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji.

Powyższe stanowisko znajduje również całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych, w szczególności:

  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 czerwca 2016 r., znak IPPB6/4510-227/16-2/AM, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „w świetle art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 8, 10 i 11 ustawy o CIT, odsetki od Pożyczki udzielonej Wnioskodawcy w celu sfinansowania zakupu udziałów Spółki Córki, która następnie została przejęta przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia przez przejęcie całego majątki Spółki Córki, stanową dla Wnioskodawcy w całości koszty uzyskania przychodów w podatku CIT w momencie ich zapłaty/kapitalizacji.;
  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 marca 2016 r., znak IPPB3/4510-45/16-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki z tytułu zaciągniętego przez Wnioskodawcę Kredytu będą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji zarówno przed, jak i po ewentualnym połączeniu ze Spółka Zależną.;
  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 lutego 2016 r., znak IPPB3/4510-1067/15-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Wnioskodawcę i przeznaczonej na nabycie akcji Spółki mogą być zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub rozliczenia w innej formie (np. potrącenie), zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu, bez względu na rozważaną reorganizacje majątku Spółki.;
  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 stycznia 2015 r., znak IPPB3/423-1053/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych przez Spółkę na nabycie akcji i udziałów odpowiednio w T. R. i T.K. mogą być zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu PDOP w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. W odniesieniu do odsetek od pożyczek/kredytów zaciągniętych przez Spółkę na nabycie udziałów w T.K. stanowisko to jest prawidłowo zarówno w odniesieniu do: odsetek naliczonych przed planowanym połączeniem, skapitalizowanych lub zapłaconych jeszcze przed planowanym połączeniem z T.K.; oraz odsetek naliczonych zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu, które będą spłacone łub kapitalizowane po planowanym połączeniu z T.K..”;
  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 września 2014 r., znak IPPB3/423-682/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od pożyczek zaciągniętych przez Spółkę w celu sfinansowania zakupu akcji Spółki 2 będą stanowić koszty uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. [...] Fakt, że Wnioskodawca rozważa obecnie dokonanie połączenia ze Spółką 2, nie ma w ocenie Wnioskodawcy wpływu na zaliczanie przedmiotowych odsetek do kosztów uzyskania przychodów.;
  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 lipca 2014 r., znak IPPB3/423-400/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę i przeznaczonej na nabycie udziałów Nabywanej Spółki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu.;
  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2014 r., znak IPPB3/423-305/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „na gruncie ustawy o PDOP odsetki od Pożyczki będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zależną.;
  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2014 r., znak IPPB3/423-285/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez Spółkę i przeznaczonej na nabycie udziałów Nabywanej Spółki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty, zarówno przed jak i po planowanym połączeniu
    (z uwzględnieniem przepisów w zakresie cienkiej kapitalizacji).;
  • W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2014 r., znak IPPB3/423-128/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od kredytu oraz pożyczki zaciągniętych przez Spółkę
    i przeznaczonych na nabycie udziałów Nabywanej Spółki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zarówno przed jak i po planowanym połączeniu (z uwzględnieniem przepisów w zakresie cienkiej kapitalizacji w przypadku pożyczki udzielonej przez udziałowca Wnioskodawcy).”

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj