Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-321/16/PS
z 16 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z póź. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2016 r. (data wpływu 22 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłacanych nagród z zysku - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłacanych nagród z zysku.


W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Spółka Akcyjna uchwałą Walnego Zgromadzenia przeznacza część wypracowanego zysku na wypłatę nagrody rocznej dla pracowników. Szczegółowe zasady przyznawania i podziału indywidualnych nagród z funduszu załogi (zysku) określa Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników zatrudnionych w Spółce. Zgodnie z regulaminem uprawnionymi do otrzymania rocznej nagrody z funduszu załogi są pracownicy, którzy pracowali w Spółce w roku, za który wypłacana jest nagroda. Tracą prawo do nagrody pracownicy, z którymi stosunek pracy został rozwiązany bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracownik zostaje pozbawiony nagrody częściowo lub całkowicie za:


  • nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy (1 dzień - 50%; 2 i więcej dni -100%),
  • za spożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy lub przystąpienie do pracy w stanie po spożyciu alkoholu, zagarnięcie lub usiłowanie zagarnięcia mienia przedsiębiorstwa -100%,
  • obniżenie jakości produkcji na skutek niedbałego lub niestarannego wykonywania czynności wynikających z zakresu obowiązków - do 100% (w zależności od stopnia winy),
  • nie stosowanie zasad pracy bezpiecznej urządzeń zabezpieczających bhp i p.poż. oraz stwarzanie zagrożeń wypadkowych w pracy do 25%,
  • nie wykazywanie właściwej troski o mienie przedsiębiorstwa i dopuszczenie do marnotrawstwa materiałów do 20%,
  • niesolidne, niedbałe wykonywanie pracy, psucie materiałów, narzędzi i maszyn oraz wykonywanie prac niezwiązanych z obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy do 20%,
  • naruszenie dyscypliny czasu pracy do 15%,
  • inne zawinione naruszenie regulaminu pracy do 15%.


Wypłat nagród dla pracowników wynikających z podziału zysku netto wraz ze składkami ZUS Spółka dokonała:


  • w 2016 r. uwzględniając podział zysku netto za 2015 r.
  • w 2015 r. uwzględniając podział zysku netto za 2014 r.
  • w 2014 r. uwzględniając podział zysku netto za 2013 r.
  • w 2013 r. uwzględniając podział zysku netto za 2012 r.
  • w 2012 r. uwzględniając podział zysku netto za 2011 r.
  • w 2011 r. uwzględniając podział zysku netto za 2010 r.


Wypłata nagród indywidualnych z zysku dla pracowników ma charakter dodatkowego wynagrodzenia za dobrze wykonaną pracę, czego wynikiem jest osiągnięty dochód, który następnie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jednocześnie nagroda ta ma charakter motywacyjny do zachowania dyscypliny pracy, przestrzegania zasad bhp i p.poż. oraz służy osiąganiu dobrych wyników (przychodów) w przyszłości (w kolejnych latach podatkowych).

Wypłaty nagród z zysku i składki ZUS nie były dotychczas uwzględniane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodu.


W związku z powyższym opisem sformułowano następujące pytanie:


Czy dokonane w 2016 r. wypłaty na rzecz pracowników nagród pochodzących z zysku netto po opodatkowaniu za 2015 r. oraz wypłaty dokonane w latach minionych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich wypłaty zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15 lutego1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy wypłacone pracownikom w 2016 r. roczne nagrody indywidualne z zysku netto po opodatkowaniu za 2015 r. oraz wypłaty dokonane w latach minionych, zgodnie z postanowieniami Układu Zbiorowego Pracy oraz przyjętymi uchwałami Walnego Zgromadzenia będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z powyższego przepisu, aby wydatek mógł stanowić koszt podatkowy, jego poniesienie powinno mieć związek z działalnością Spółki oraz nie został on wymieniony w negatywnym katalogu wskazanym w art. 16 ust. 1 ustawy. Płace zasadnicze oraz wszelkiego rodzaju premie, dodatki, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych spełniają definicję podatkowego kosztu uzyskania przychodu. W szczególności nagrody i premie dla pracowników, które motywują ich do pracy bezpośrednio wpływając na efekty finansowe pracodawcy. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zauważyć, że jej przepisy nie wskazują wprost wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów nagród z dochodu po opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów jedynie składek na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i na inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw - od nagród i premii wypłaconych w gotówce lub w papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyłączenie to wskazuje, jaki zamysł przyświecał prawodawcy w odniesieniu do prawnopodatkowego charakteru nagród z dochodu po opodatkowaniu. Należy uznać, że gdyby ustawodawcy chodziło o wyłączenie z kosztów całej nagrody wraz z pochodnymi, to by tak postanowił. Skoro jednak w tym przepisie odwołał się tylko do składek na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw, to tylko te wypłaty z kosztów uzyskania przychodów są wyłączone.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym, zdaniem Spółki wypłacone nagrody z zysku bez składek ZUS są kosztem uzyskania przychodów w poszczególnych latach od 2011 do 2016 r., w momencie wypłaty tych świadczeń na rzecz pracowników.

Podobne stanowisko zajął NSA w uchwale z 22 czerwca 2015 r, sygnatura akt nr II FPS 3/15 oraz uchwale z 1 lutego 2016 r., sygnatura akt nr II FPS 5/15.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zastrzec należy przy tym, że jako tzw. koszty pracownicze, ww. wydatki stanowią koszty podatkowe w roku, w którym nastąpiła wypłata nagrody, z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 15 ust. 4g oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270 ze. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj