Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/4510-227/15-2/MW
z 28 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2015 r. (data wpływu 13 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w latach podatkowych trwających w okresie 1 stycznia 2009 r. - 31 grudnia 2012 r. oraz 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r., na podstawie art. 75 § 1 w zw. z art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:
    1. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w tym roku podatkowym oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym ten rok podatkowy – jest prawidłowe,
    2. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe,
  • czy przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r., na podstawie art. 18b ust. 6 ustawy o CIT w zw. z art. 75 § 1, art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:
    1. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014.r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r. oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym rok podatkowy trwający w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r. – jest prawidłowe,
    2. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 13 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na nabycie nowej technologii na podstawie art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Spółka Akcyjna (dalej: „Spółka”) jest spółką z siedzibą w Polsce. Do dnia 31 marca 2014 r. Spółka była samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast od dnia 1 kwietnia 2014 r. Spółka wchodzi w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej X. reprezentowanej przez P. S.A., która stanowi podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”).

Spółka jest największym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu, właścicielem trzech elektrociepłowni i trzech ciepłowni. Działalność Spółki obejmuje w szczególności:

  • wytwarzanie i zaopatrywanie w gorącą wodę,
  • wytwarzanie energii elektrycznej.

Zasadniczym celem Spółki jest utrzymanie i umocnienie pozycji wiodącego podmiotu na rynku producentów ciepła i energii elektrycznej. W tym celu, Spółka stale rozwija stosowane w działalności gospodarczej środki o nowe, innowacyjne narzędzia wpływające m.in. na:

  • udoskonalenie procesów podejmowania decyzji biznesowych/wykonywania zadań/działań w obszarze procesu zakupowego,
  • przyspieszenie i poprawę efektywności procesów biznesowych, np. poprzez wykluczenie obiegu dokumentów papierowych,
  • jednoznaczne kodowanie i oznakowanie elementów, urządzeń i aparatury technologicznej na obiektach należących do Spółki, co ułatwia zarządzanie majątkiem Spółki,
  • udoskonalanie innych procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Udoskonalanie opisanych wyżej procesów przez Spółkę wymaga stałego wdrażania innowacji i usprawniania stosowanych technologii tak, aby sprostać wymaganiom swoich klientów.


W celu usprawnienia tych procesów, Spółka nabywała od kontrahentów zewnętrznych szereg wartości niematerialnych i prawnych w postaci m.in. licencji na oprogramowanie komputerowe, praw własności przemysłowej lub praw autorskich do technologii (dalej łącznie: „WNiP”) wraz z pracami wdrożeniowymi.

Nabycie praw do wiedzy technologicznej w postaci WNiP nastąpiło w drodze umowy o ich przeniesienie oraz korzystanie z tych praw. Korzystanie z przedmiotowego oprogramowania i nabytych praw prowadzi do optymalizacji procesów wewnętrznych w Spółce oraz sprawniejszego świadczenia usług (m.in. w zakresie wytwarzania i przesyłania gorącej wody oraz wytwarzania energii elektrycznej), co w konsekwencji przekłada się na obniżenie kosztów i wzrost efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę.


Udoskonalenie powyższych obszarów działalności Spółki polega na uzyskaniu wskazanych niżej korzyści wynikających z wdrożenia WNiP, tj. na:

  • poprawie jakości usług oferowanych przez Spółkę;
  • rozszerzeniu i unowocześnieniu zakresu usług Spółki;
  • poprawie efektywności procesów operacyjnych;
  • ograniczeniu kosztów działalności Spółki poprzez automatyzację czynności operacyjnych;
  • ograniczeniu kosztów działalności Spółki poprzez lepsze wykorzystanie krytycznych zasobów organizacji w realizacji strategii rozwoju Spółki.
  • ogólnym ograniczeniu kosztów działalności Spółki;
  • skróceniu czasu podejmowania decyzji biznesowych/wykonywania zadań lub działań w obszarze działalności Spółki;
  • usprawnieniu procesów planowania i raportowania zarządczego (zbieranie danych, integracja danych).


W odniesieniu do WNiP, których dotyczy niniejszy wniosek, Spółka dokonywała płatności wydatków na ich nabycie w tym samym roku, w którym Spółka wprowadziła WNiP do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, lub też – w przypadku przedpłat (zadatków) na poczet wydatków na nabycie nowych technologii w rozumieniu art. 18b ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) – w roku poprzedzającym rok, w którym Spółka wprowadziła WNiP do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedpłaty (zadatki) mogą dotyczyć także prac wdrożeniowych, które składają się na wartość początkową danej WNiP.

W przypadku niektórych WNiP w powyższych okresach poniesiono tylko część wydatków i tylko tej części dotyczy niniejszy wniosek – pozostałe części wydatków poniesione poza powyższymi okresami czyli np. w latach wcześniejszych niż rok bezpośrednio poprzedzający wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, nie są przedmiotem zapytania Spółki i odpowiadająca im część wartości początkowej zostanie wyłączona z dalszej analizy.

WNiP spełniają kryteria wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji podatkowej w rozumieniu art. 16b ustawy o CIT. Wartość początkową WNiP przyjęto w wysokości ceny nabycia (w tym kosztów licencji, praw autorskich), powiększonej o wydatki związane z dostosowaniem i wdrożeniem (uruchomieniem) WNiP.

Spółka oczekuje, że innowacyjność wskazanych wyżej WNiP zostanie potwierdzona opiniami jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 ze zm.), a od 1 października 2010 r. w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615), jako spełniająca przesłanki do zastosowania ulgi na nowe technologie stosownie do art. 18b ust. 2 in fine ustawy o CIT (zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. nr 226, poz. 147) do odliczeń z tytułu ulgi na nowe technologie, o których mowa w art. 18b ust. 2 ustawy o CIT dokonywanych przed dniem 1 października 2010 r. i po dniu 30 września 2010 r. mają zastosowanie zarówno opinie wydane przez jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki, jak i opinie wydane przez jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki) czyli, że wskazane we wniosku WNiP stanowiące wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, umożliwiają wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i nie są stosowane przez okres dłuższy niż 5 ostatnich lat (dalej: „Pozytywne Opinie”).

Spółka nie udzieliła i nie zamierza udzielić w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do nowych technologii w postaci WNiP objętych niniejszym wnioskiem. Spółka umożliwia dostęp do WNiP pracownikom spółki powiązanej (tj. S. Sp. z o.o.), która świadczy na rzecz Spółki usługi administrowania, utrzymania i serwisu systemów informatycznych oraz telekomunikacyjnych funkcjonujących w Spółce. Spółka umożliwia dostęp do WNiP wyłącznie w zakresie niezbędnym do świadczenia przez spółkę powiązaną przedmiotowych usług. Spółka nie udziela w żadnej formie lub części prawa do WNiP – w szczególności nie udziela do nich sublicencji. Zdaniem Spółki, wsparcie administracyjne i serwisowe spółki powiązanej, z którym wiąże się umożliwienie dostępu do WNiP, nie prowadzi do przeniesienia praw ani udzielenia sublicencji do WNiP.

Spółka nie prowadziła i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie stosownego zezwolenia. Nie została ogłoszona upadłość Spółki obejmująca likwidację majątku oraz Spółka nie została postawiona w stan likwidacji. Spółka nie otrzymała zwrotu wydatków na nabycie nowych technologii w postaci WNiP w jakiejkolwiek formie.

Spółka nie rozpoznała straty podatkowej za lata podatkowe w okresie 1 stycznia 2009 r. - 31 grudnia 2012 r. oraz 1 stycznia - 31 marca 2014 r., zaś wielkość jej dochodu podatkowego z pozarolniczej działalności gospodarczej nie była niższa od kwoty przysługujących odliczeń (art. 18b ust. 6 zd. 2 ustawy o CIT) za poszczególne lata podatkowe w tym okresie.


Natomiast w roku podatkowym trwającym od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. Spółka rozpoznała stratę podatkową. W konsekwencji, wielkość jej dochodu podatkowego z pozarolniczej działalności gospodarczej była niższa od kwoty przysługujących odliczeń za ten rok.


Dotychczas Spółka nie korzystała z ulgi z tytułu nabycia nowych technologii w odniesieniu do WNiP objętych niniejszym wnioskiem (tj. wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w latach podatkowych trwających w okresie 1 stycznia 2009 r. - 31 marca 2014 r.).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w latach podatkowych trwających w okresie 1 stycznia 2009 r. - 31 grudnia 2012 r. oraz 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r., na podstawie art. 75 § 1 w zw. z art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:
    1. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w tym roku podatkowym oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym ten rok podatkowy?
    2. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?
  2. Czy przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r., na podstawie art. 18b ust. 6 ustawy o CIT w zw. z art. 75 § 1, art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:
    1. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r. oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym rok podatkowy trwający w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r.?
    2. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w latach podatkowych trwających w okresie 1 stycznia 2009 r. - 31 grudnia 2012 r. oraz 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r., na podstawie art. 75 § 1 w zw. z art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:
    1. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w tym roku podatkowym oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym ten rok podatkowy,
    2. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
  2. Przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r., na podstawie art. 18b ust. 6 ustawy o CIT w zw. z art. 75 § 1, art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:
    1. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r. oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym rok podatkowy trwający w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r.,
    2. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1


Zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii.


Stosownie do treści art. 18b ust. 2 ustawy o CIT, za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.

Zgodnie natomiast z treścią art. 18b ust. 4 ustawy o CIT, podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Z art. 18b ust. 5 ustawy o CIT wynika, iż w sytuacji, gdy podatnik dokonał przedpłat (zadatków) na poczet wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uznaje się je za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji.


Zgodnie z przepisem art. 18b ust. 6 ustawy o CIT, podatnik dokona stosownych odliczeń w zeznaniach za właściwe lata podatkowe, w których poniesiono wydatki, o których mowa w art. 18b ust. 4 i ust. 5 ustawy o CIT.


Stosownie do art. 18b ust. 7 ustawy o CIT, odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć 50% kwoty ustalonej na podstawie art. 18b ust. 4 i ust. 5 ustawy o CIT.


Jak wynika z art. 18b ust. 8 ustawy o CIT, podatnik traci prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:

  1. udzieli w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do nowej technologii; nie dotyczy to przeniesienia prawa w wyniku przekształcenia formy prawnej oraz łączenia lub podziału dotychczasowych przedsiębiorców – dokonywanych na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, albo
  2. zostanie ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku, lub zostanie postawiony w stan likwidacji, albo
  3. otrzyma zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie.

Biorąc pod uwagę powyższe warunki, podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków spełniających kumulatywnie poniższe warunki, tj.:

  1. wydatki zostały uwzględnione w wartości początkowej WNiP, oraz
  2. zostały poniesione przez podatnika na nabycie nowej technologii, oraz
  3. zostały zapłacone w roku podatkowym, w którym wprowadzono nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następnym, przy czym za wydatki poniesione w roku wprowadzenia do ewidencji uważa się również przedpłaty (zadatki) na poczet tych wydatków w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz
  4. nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Dodatkowo, należy zauważyć, że na mocy art. 18b ust. 6 zd. 2, w sytuacji gdy podatnik osiąga za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu z pozarolniczej działalności podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia związanego z nabyciem nowej technologii dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W ocenie Spółki, poniesione przez Spółkę wydatki na nabycie WNiP spełniają wszystkie powyższe warunki, w szczególności zaś wydatki te zostały uwzględnione w wartości początkowej WNiP, zostały poniesione przez Spółkę na nabycie nowej technologii, zostały zapłacone w roku podatkowym, w którym wprowadzono nową technologię do ewidencji środków trwałych lub w roku następującym po tym roku (przy czym za wydatki poniesione w roku wprowadzenia do ewidencji uważa się również przedpłaty/zadatki na poczet tych wydatków, zapłacone w roku poprzedzającym rok, w którym Spółka wprowadziła nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), jak również nie zostały one zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.

W ocenie Spółki, wdrożenie WNiP umożliwia Spółce sprawniejsze prowadzenie działalności gospodarczej, w tym w zakresie produkcji ciepła i energii elektrycznej. Standard WNiP, jako nowej technologii w rozumieniu art. 18b ust. 1 ustawy o CIT potwierdzony zostanie opiniami niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.

W zaprezentowanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prawo do rozwiązań technologicznych w postaci WNiP stanowi dla Spółki wartości niematerialne i prawne w świetle przepisów ustawy o CIT, co jest jednym z warunków do uznania danej wiedzy technologicznej za nową technologię w rozumieniu tej ustawy.

Jak wynika z literalnej interpretacji art. 18b ustawy o CIT oraz ugruntowanej praktyki organów podatkowych, licencje na oprogramowanie komputerowe lub prawa autorskie do technologii, które zostały wprowadzone przez podatnika do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, mogą być podstawą do skorzystania z preferencji podatkowej wynikającej z ulgi technologicznej, pod warunkiem uzyskania opinii jednostki naukowej potwierdzającej innowacyjność nowej technologii.

Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 sierpnia 2014 r. (sygn. IPTPB3/423-170/14-4/GG), który uznał, że podatnikowi przysługuje prawo do dokonania korekty deklaracji i odliczenia 50% kosztów poniesionych na nowe technologie w postaci licencji do programu komputerowego. Analogiczny pogląd zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 października 2014 r. (sygn. ITPB3/423-308/14/PS), potwierdzając stanowisko, iż podatnik będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii w postaci wartości niematerialnej i prawnej, jaką stanowi system usprawniający procesy biznesowe.

Natomiast w interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2014 r. (sygn. IPTPB3/423-172/14-4/PM), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że w momencie niezastosowania odliczenia w roku, w którym odliczenie przysługiwało, w celu skorzystania z prawa do odliczenia ulgi technologicznej, podatnik może złożyć korektę deklaracji za rok, w którym to odliczenie przysługiwało, z zastrzeżeniem, że spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne do zastosowania ulgi, o której mowa w art. 18b ustawy o CIT i nie upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jak wynika zaś z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, wartość początkowa nabytych WNiP powiększana jest o wydatki dotyczące ich wdrożenia, rozumiane jako koszty wdrożenia naliczone do dnia przyjęcia WNiP do używania. Powyższe stanowisko jest powszechnie akceptowane w praktyce organów podatkowych, co potwierdza m. in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 marca 2014 r. (sygn. ILPB4/423-502/13-4/ŁM), interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 marca 2014 r. (sygn. IPTPB3/423-522/13-3/KJ) oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2013 r. (sygn. IPPB5/423-752/13-2/IŚ).

Dodatkowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 8 sierpnia 2014 r. (sygn. ITPB3/423-237/14/KK), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził, że również przedpłaty (zadatki) dotyczące prac wdrożeniowych, które składają się na wartość początkową danej wartości niematerialnej i prawnej, mogą stanowić podstawę do ustalenia kwoty odliczenia od podstawy opodatkowania z tytułu nabycia nowych technologii.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, w opisanych przez Spółkę zaistniałym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym spełnione zostały wszystkie niezbędne przesłanki determinujące skorzystanie z ulgi technologicznej oraz nie zaistniały okoliczności skutkujące koniecznością dokonania korekty zwiększającej podstawę opodatkowania, wymienione przez ustawodawcę w art. 18b ust. 8 ustawy o CIT, które powodowałyby definitywną utratę prawa do skorzystania z ulgi technologicznej.


Ponadto wydatki na nabycie nowych technologii zostały efektywnie poniesione, co umożliwia ich odliczenie od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18b ust. 6 ustawy o CIT w roku podatkowym, w którym doszło do ich poniesienia w rozumieniu art. 18b ust. 4 i ust. 5 ustawy o CIT.


W konsekwencji, przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w latach podatkowych trwających w okresie 1 stycznia 2009 r. - 31 grudnia 2012 r. oraz 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r., na podstawie art. 75 § 1 w zw. z art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:

  1. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w tym roku podatkowym oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym ten rok podatkowy,
  2. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że stanowisko Spółki o możliwości dokonania odliczenia związanego z nabyciem nowej technologii zostało potwierdzone w interpretacjach indywidualnych wydanych w analogicznych stanach faktycznych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dla innych podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej co Spółka, tj.:

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2


W świetle art. 18b ust. 6 zd. 2, w sytuacji gdy podatnik osiąga za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu z pozarolniczej działalności podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia związanego z nabyciem nowej technologii dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w roku podatkowym trwającym od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. Spółka rozpoznała stratę podatkową. W konsekwencji, w zeznaniu za rok podatkowy trwający od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. Spółka nie będzie uprawniona do skorzystania z ulgi na nowe technologie w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w tym roku podatkowym.

Niemniej jednak, art. 18b ust. 6 ustawy o CIT uprawnia podatnika – w przypadku rozpoznania straty za dany rok podatkowy – do odliczenia całej kwoty ulgi w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zatem, skoro Spółce przysługuje prawo do odliczenia ulgi na nowe technologie za rok podatkowy 2013, z uwagi na rozpoznanie straty kwota ulgi może zostać rozliczona w całości w następnym roku podatkowym, tj. w zeznaniu rocznym CIT-8 za okres od 1 stycznia 2014 do 31 marca 2014 r. Należy również wskazać, że w tym roku podatkowym Spółka wykazała podstawę opodatkowania w wysokości wystarczającej na odliczenie całości przysługującej ulgi na nowe technologie.

Należy również wskazać, że analogiczne stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 grudnia 2012 r. (sygn. IPPB5/423-766/12-4/MW) oraz w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 marca 2014 r. (sygn. ILPB4/423-502/13-4/ŁM). W tej ostatniej Dyrektor Izby Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, w którym stwierdzono m.in., że: „W roku przyjęcia do ewidencji wartości niematerialnych i prawych nowej technologii „A”, czyli w roku 2012, Spółka odniosła stratę podatkową. Z tego powodu Spółka może skorzystać z ulgi w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe. W przypadku osiągnięcia dochodu podatkowego w rozliczeniu roku 2013, Spółka może skorzystać z ulgi w rozliczeniu za ten rok”.


W konsekwencji, przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r., na podstawie art. 18b ust. 6 ustawy o CIT w zw. z art. 75 § 1, art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:

  1. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r. oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym rok podatkowy trwający w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r.,
  2. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia:

  • czy przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w latach podatkowych trwających w okresie 1 stycznia 2009 r. - 31 grudnia 2012 r. oraz 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r., na podstawie art. 75 § 1 w zw. z art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:
    1. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w tym roku podatkowym oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym ten rok podatkowy – jest prawidłowe,
    2. w roku podatkowym, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe,
  • czy przy założeniu, że Spółka uzyska Pozytywne Opinie jednostki naukowej, Spółka może, w odniesieniu do WNiP wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r., na podstawie art. 18b ust. 6 ustawy o CIT w zw. z art. 75 § 1, art. 75 § 2 pkt 1 lit. a oraz art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania podatkowego i skorzystać z ulgi na nowe technologie, o której mowa w art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania:
    1. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014.r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r. oraz przedpłat (zadatków) zapłaconych w roku poprzedzającym rok podatkowy trwający w okresie 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r. – jest prawidłowe,
    2. w roku podatkowym trwającym w okresie 1 stycznia 2014 r. - 31 marca 2014 r. (tj. następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) – omówionych wyżej wydatków (części wydatków) poniesionych na nabycie WNiP (obejmujących łącznie koszty licencji, praw autorskich i wdrożenia) do kwoty stanowiącej 50% wydatków uwzględnionych w wartości początkowej i zapłaconych podmiotowi uprawnionemu w roku następującym po roku, w którym WNiP zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Natomiast w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj