Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-237/14/KK
z 8 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2014 r. (data wpływu 2 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii oraz możliwości dokonania korekty zeznania podatkowego.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i dystrybucji odzieży. W związku z rozwojem dystrybucji towarów, w latach 2012-2013 Spółka ponosiła wydatki dotyczące nabycia oraz wdrożenia otwartej i zintegrowanej z wysokospecjalizowanymi systemami klasy ERP oraz WMS, aplikacji eCommerce (dalej jako: oprogramowanie E-Sklepu), mającej na celu przede wszystkim usprawnienie oraz optymalizację zarządzania przez Spółkę sprzedażą towarów w sieci Internet.

Spółka ponosiła wydatki na rzecz wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych, które świadczyły na rzecz Spółki usługi doradcze dotyczące nabycia i wdrożenia oprogramowania E-Sklepu, przeniosły na Spółkę prawa autorskie do projektów graficznych, dostarczyły licencję platformy Magento 1.12 Enterprise, a także zaprojektowały i zbudowały oparte na tej platformie oprogramowanie E-Sklepu zgodnie ze zdefiniowanym w ramach procesu doradczego, zindywidualizowanym zapotrzebowaniem Spółki. Kluczowym partnerem w tym zakresie był A. Sp. z o.o., który odpowiadał m.in. za zbudowanie oprogramowania E-Sklepu na platformie Magento 1.12 Enterprise i udzielił Spółce nieprzenaszalnej licencji na korzystanie z rezultatów swoich prac.

Płatności dotyczące nabycia i wdrożenia oprogramowania były realizowane przez Spółkę w latach 2012-2013, na podstawie otrzymywanych faktur. Wskazane wyżej wydatki, jako niezbędne w ramach całego procesu i naliczone do dnia przekazania oprogramowania E-Sklepu do używania, zostały uwzględnione przez Spółkę w wartości początkowej oprogramowania E-Sklepu jako wartości niematerialnej i prawnej. Oprogramowanie E-Sklepu zostało wprowadzone przez Spółkę do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w roku 2013.

Fakt, że nabyta przez Spółkę wiedza technologiczna w postaci wartości niematerialnej i prawnej, czyli oprogramowanie E-Sklepu, spełnia definicję nowej technologii w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych potwierdza opinia o innowacyjności, wydana przez niezależną od Spółki jednostkę naukową w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o zasadach finansowania nauki. W treści tej opinii wskazano, że nabyta przez Spółkę technologia stanowi „nową technologię" w rozumieniu art. 18b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. stanowi ona wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług oraz nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat.

Spółka nie prowadziła ani nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Spółka nie udzieliła w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do oprogramowania E-Sklepu. Nie została ogłoszona upadłość Spółki, jak również Spółka nie została postawiona w stan likwidacji. Ponadto, Spółka nie otrzymała zwrotu poniesionych wydatków w jakiejkolwiek formie.

W związku z powyższym, w zeznaniu dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 złożonym za rok podatkowy 2013, Spółka skorzystała z tzw. ulgi podatkowej na nabycie nowych technologii i dokonała odliczenia od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uwzględniając w podstawie ustalenia wielkości odliczenia jedynie wydatki poniesione w związku z nabyciem i wdrożeniem oprogramowania E-Sklepu zapłacone w roku 2013, tj. w roku wprowadzenia nowej technologii do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że zarówno wydatki poniesione na nabycie i wdrożenie oprogramowania E-Sklepu zapłacone w roku 2013, jak i te zapłacone przez Spółkę w roku 2012, stanowią podstawę do ustalenia wielkości odliczenia od podstawy opodatkowania z tytułu nabycia nowych technologii, którą Spółka powinna uwzględnić w korekcie zeznania dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 za rok podatkowy 2013?


W ocenie Spółki, zarówno wydatki poniesione na nabycie i wdrożenie oprogramowania E-Sklepu zapłacone w roku 2013, jak i te zapłacone przez Spółkę w roku 2012, stanowią podstawę do ustalenia kwoty odliczenia od podstawy opodatkowania z tytułu nabycia nowych technologii, którą Spółka powinna uwzględnić w korekcie zeznania dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 za rok podatkowy 2013.

Zgodnie z art. 18b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podstawą ustalenia kwoty odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Wskazany wyżej art. 18b ust. 4 ww. ustawy odwołuje się do pojęcia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej, zawartej w treści art. 16g ust. 1 pkt 1, z której wynika, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, co do zasady, w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Przez cenę nabycia, w myśl art. 16g ust. 3 ustawy należy rozumieć kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Jak stanowi art. 18b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnik dokonał przedpłat (zadatków) na poczet wydatków określonych w ust. 4 w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uznaje się je za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji.

W latach 2012-2013 Spółka poniosła wydatki związane z nabyciem oprogramowania E-Sklepu oraz jego wdrożeniem. Również w tych latach zostały zrealizowane płatności. Wydatki te zostały uwzględnione w wartości początkowej oprogramowania E-Sklepu jako wartości niematerialnej i prawnej. W konsekwencji, w ocenie Spółki, wszystkie te wydatki, na podstawie art. 18b ust. 5 ww. ustawy, należy uznać za poniesione w roku wprowadzenia oprogramowania E-Sklepu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W rezultacie, przy ustaleniu kwoty odliczenia za rok 2013 Spółka jest uprawniona do uwzględnienia nie tylko wydatków zapłaconych w roku 2013, ale również tych zapłaconych w roku 2012.

Powyższe potwierdza także interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 listopada 2008 roku, sygn. ILPB3/423-513/08-3/HS, który wskazał, że „Spółka w 2007 r. nabyła oprogramowanie (system (...)) oraz rozpoczęła jego wdrażanie. Prace wdrożeniowe zakończyły się w roku 2008. W tym samym roku nastąpiło jego uruchomienie i wprowadzenie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Na wartość początkową systemu składa się zarówno cena jego nabycia, jak i koszty związane z jego wdrożeniem. W związku z powyższym, należy stwierdzić, że wartość zakupu nowej technologii i wydatki poniesione na jej wdrożenie w latach 2007 - 2008 są składnikami wartości początkowej i powinny być traktowane łącznie.

Zatem płatności, które Spółka dokonała w roku 2007, stanowią przedpłaty (zadatki) poniesione na poczet wydatków na nabycie nowej technologii, o których mowa w art. 18b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym stanowią podstawę ustalenia dla Spółki wielkości należnego w 2008 r. odliczenia od podstawy opodatkowania z tytułu wydatków na nabycie przedmiotowego oprogramowania”.

Analogiczne stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 22 kwietnia 2013 r. (sygn. IPTPB3/423-20/13-5/GG), który potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy na nabycie licencji w roku 2010 i dokonywania płatności na podstawie faktur wystawianych w roku 2011 oraz w roku 2012 (rok wprowadzenia nowej technologii do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), zarówno kwoty zapłacone w roku 2011 jak i w roku 2012 mogą zostać uwzględnione przy ustalaniu wielkości odliczenia.

Zgodnie z art. 18b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki, o których mowa w ust. 4 i 5. W sytuacji gdy podatnik osiąga za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu z pozarolniczej działalności podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z treści ww. przepisów wynika, że uwzględnienie kwot wydatków zapłaconych w roku 2012 rozliczeniach podatkowych Spółki powinno mieć miejsce w zeznaniu dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych składanym przez Spółkę za rok 2013.

Z uwagi zatem na fakt, że Spółka złożyła już zeznanie dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2013 w terminie ustawowym, tj. do dnia 31 marca 2013, w ocenie Spółki, przysługuje jej obecnie prawo do złożenia korekty tego zeznania i uwzględnienia w nim kwot wydatków poniesionych z tytułu nabycia nowych technologii, zapłaconych nie tylko w roku 2013, ale także w roku 2012.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Na marginesie wskazać należy, że choć nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, to z uwagi na postanowienia art. 121 § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej, tutejszy organ uznał za zasadne podkreślić, że stosownie do art. 18b ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.) odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć 50% kwoty ustalonej zgodnie z ust. 4 i 5.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj