Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/4510-1-482/15-2/AO
z 13 stycznia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 12 października 2015 r. (data wpływu 15 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kosztów uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) oraz
  • potwierdzenia prawidłowości zapisów w Regulaminie Wynagradzania (pytania oznaczone we wniosku nr 2, nr 3 i nr 4).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest Spółką zatrudniającą ponad 20 pracowników. Zasady naliczania i wypłacania wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy wynikają z obowiązującego Regulaminu Wynagradzania.

Zapisy dotyczące wypłaty wynagrodzenia zawarte w Regulaminie Wynagradzania Spółki: Wynagrodzenie wypłaca się miesięcznie z dołu 10 dnia każdego miesiąca w siedzibie Spółki.

Zasady kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów kosztów wynagrodzeń i innych świadczeń jednorazowych wynikających ze stosunku pracy, a także składek ZUS w części finansowanej przez pracodawcę i składek na FP oraz FGŚP:

  1. wypłata wynagrodzenia za pracę następuje w kolejnym miesiącu, tj. do 10-go dnia kolejnego miesiąca, zgodnie z obowiązującym w Spółce Regulaminem Wynagradzania
    1. koszty wynagrodzeń wypłaconych w kolejnym miesiącu, do dnia 10-go, ujmowane są w kosztach podatkowych w miesiącu za który są należne, np. koszty wynagrodzenia za styczeń wypłaconego w lutym do dnia 10-go, są kosztem podatkowym stycznia.
    2. składki ZUS opłacane są do 15 dnia kolejnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty wynagrodzenia i są one zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym nastąpiło opłacenie składek ZUS, np. składki ZUS od wynagrodzeń za styczeń, wypłaconych w lutym do dnia 10-go, ujmuje się w deklaracji ZUS za m-c luty opłaca do 15 marca. Opłacone składki ZUS stanowią koszty uzyskania przychodu w m-cu marcu.

  2. wypłaty innych jednorazowych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, np. nagrody jubileuszowe, premia dodatkowa, premia roczna, następują na bieżąco w trakcie miesiąca, a także najpóźniej do 10-go dnia kolejnego miesiąca, zgodnie z Regulaminem Wynagradzania
    1. koszty innych jednorazowych świadczeń naliczanych w danym miesiącu i wypłaconych w trakcie miesiąca za który są należne lub wypłaconych do 10-go kolejnego miesiąca, są ujmowane w kosztach podatkowych w miesiącu za który są naliczone czyli należne, np. premia dodatkowa naliczona w styczniu i wypłacona w styczniu lub w lutym do dnia 10-go, jest kosztem podatkowym stycznia.
    2. składki ZUS opłacane są do 15 dnia kolejnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty świadczenia jednorazowego i są one zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:
      • w przypadku świadczeń naliczonych i wypłaconych w m-cu za który są należne, w miesiącu, w którym świadczenia są należne np. składki ZUS dot. premii dodatkowej naliczonej w styczniu i wypłaconej w styczniu, ujmuje się w deklaracji ZUS za m-c styczeń i opłaca do 15 lutego. Opłacone składki ZUS stanowią koszty uzyskania przychodu w m-cu styczniu,
      • w przypadku świadczeń naliczonych w danym miesiącu i wypłaconych do dnia 10-go miesiąca kolejnego, w miesiącu, w którym składki ZUS zostały opłacone, np. składki ZUS dot. premii dodatkowej naliczonej w styczniu i wypłaconej w lutym do dnia 10-go, ujmuje się w deklaracji ZUS za m-c luty i opłaca do 15 marca. Opłacone składki ZUS stanowią koszty uzyskania przychodu w m-cu marcu.
  3. wypłaty wynagrodzenia i innych jednorazowych świadczeń, tj.: odpraw emerytalnych, odpraw pośmiertnych i inne, są realizowane w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy
    1. koszty wynagrodzenia i innych świadczeń naliczonych i wypłaconych w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy są ujmowane w miesiącu, w którym zostały wypłacone
      • np. rozwiązanie stosunku pracy następuje 31 stycznia:
        wynagrodzenie za styczeń wypłacone jest 31 stycznia i stanowi koszty uzyskania przychodów w m-cu styczniu;
      • np. rozwiązanie stosunku pracy następuje 31 stycznia:
        wynagrodzenie za styczeń, wypłacone po upływie terminu określonego w Kodeksie Pracy 05 lutego. Kosztem uzyskania przychodu staje się w m-cu lutym.
    2. Koszty składek ZUS dot. wypłaconego wynagrodzenia opłacane są do 15 dnia kolejnego miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano wypłaty wynagrodzenia lub innego należnego świadczenia i są one zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:
      • w miesiącu, za który wynagrodzenie jest należne,
        np. składki ZUS dot. wynagrodzenia należnego na dzień 31 stycznia i wypłaconego w styczniu, są ujmowane w deklaracji ZUS za m-c styczeń i opłacone do 15 lutego. Kosztem uzyskania przychodu stają się w miesiącu styczniu,
      • w miesiącu, w którym nastąpiło opłacenie składek ZUS,
        np. składki ZUS dot. wynagrodzenia należnego na dzień 31 stycznia i wypłaconego po upływie terminu określonego w Kodeksie Pracy w lutym, są ujmowane w deklaracji ZUS za m-c luty i opłacone do 15 marca. Kosztem uzyskania przychodu stają się w miesiącu marcu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. W którym okresie sprawozdawczym, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:
    • koszty wynagrodzeń za pracę,
    • koszty innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,
    • koszty składek ZUS finansowanych przez płatnika, dotyczących wypłaconych wynagrodzeń i innych świadczeń,
    przy zastosowaniu przedstawionych powyżej, obowiązujących w Spółce, zasadach wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy?
  2. Czy zapis ujęty w Regulaminie Wynagradzania dot. terminu wypłaty wynagrodzeń jest wystarczający, aby stosować przedstawione terminy wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy?
  3. Czy w związku z tym, że wypłata innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, tj. odprawy emerytalne, premia roczna, premia dodatkowa, następuje na bieżąco po naliczeniu lub do 10-go dnia kolejnego miesiąca, Regulamin Wynagradzania powinien zawierać szczegółowy opis zasad wypłaty innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy?
  4. Czy uregulowania Kodeksu Pracy dotyczące terminu wypłacania należności związanych z wygaśnięciem stosunku pracy powinny zostać ujęte w treści Regulaminu Wynagradzania?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie kosztów uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Wniosek Spółki w zakresie potwierdzenia prawidłowości zapisów w Regulaminie Wynagradzania (pytania oznaczone we wniosku nr 2, nr 3 i nr 4) został rozpatrzony w dniu 13 stycznia 2016 r. odrębnym rozstrzygnięciem nr ILPB3/4510-1-482/15-3/AO.

Zdaniem Wnioskodawcy, jak wynika z art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynagrodzenia i inne należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, wypłacane przez zakład pracy, zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który są one należne, o ile zostaną wypłacone (postawione do dyspozycji) w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. zalicza się je do kosztów podatkowych na zasadzie kasowej, tj. w dacie ich wypłaty (postawienia do dyspozycji) pracownikowi.

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenia i inne świadczenia:

  • naliczone i wypłacone w danym miesiącu, za które są należne,
  • naliczone w danym miesiącu i wypłacone do 10-go dnia kolejnego miesiąca następującego po miesiącu za który są należne, są wypłacane w terminach zgodnych z obowiązującym w Spółce Regulaminem Wynagradzania i mogą stanowić koszty uzyskania przychodów miesiąca za który są należne.

W razie uchybienia terminu wymienionego w Regulaminie Wynagradzania, tj. do 10-go dnia kolejnego miesiąca, koszty wynagrodzeń stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich wypłacenia (postawienia do dyspozycji).

Zgodnie z art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składki ZUS od wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez pracodawcę, składki na FP oraz FGŚP, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu za który ww. wynagrodzenia są należne, pod warunkiem, że zostaną opłacone:

  • z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
  • z tytuły należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d ustawy o podatku od osób prawnych.

Zgodnie z wymienionymi przepisami, zdaniem Wnioskodawcy, składki ZUS od wynagrodzeń i innych świadczeń należnych za dany miesiąc i wypłaconych:

  • w danym miesiącu, opłacone do dnia 15-go kolejnego miesiąca są kosztem podatkowym miesiąca za który należne są wynagrodzenia lub inne świadczenia,
  • do 10-go dnia kolejnego miesiąca, są opłacone w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wynagrodzenia i stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich opłacenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie kosztów uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj