Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-2/4510-658/16-1/AK
z 5 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 lipca 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP za pośrednictwem platformy e-puap 12 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy naliczone i zapłacone lub skapitalizowane odsetki od udzielonej Spółce Pożyczki na zakup Akcji będą stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty, w tym potrącenia lub kapitalizacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy naliczone i zapłacone lub skapitalizowane odsetki od udzielonej Spółce Pożyczki na zakup Akcji będą stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty, w tym potrącenia lub kapitalizacji.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną - spółką akcyjną, polskim rezydentem podatkowym, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja stali, m.in. wyrobów długich, takich jak szyny kolejowe, a także wyrobów płaskich wykorzystywanych przez m.in. przemysł motoryzacyjny. Wnioskodawca planuje nabyć akcje (zwane dalej: „Akcjami”) innej spółki z siedzibą w Luksemburgu (dalej: „Nabywana Spółka”). Nabywana Spółka jest spółką komandytowo-akcyjną (Societe en Commandite par Actions) podlegającą w Luksemburgu opodatkowaniu podatkiem dochodowych od całości swych dochodów. Nabywana Spółka jest powiązana kapitałowo z Wnioskodawcą tj.: należy do grupy kapitałowej A. Nabywana Spółka luksemburska jest w chwili obecnej jednym z głównych dostawców Wnioskodawcy w zakresie surowców wykorzystywanych w działalności produkcyjnej Spółki. Planowane nabycie Akcji służyć ma zapewnieniu kontroli Wnioskodawcy nad zarządzaniem Nabywanej Spółki, co pozwoli w przyszłości zagwarantować pewność dostaw surowców wykorzystywanych w działalności gospodarczej Spółki, jak również uzyskać stabilność warunków współpracy z kontrahentem w jednym z kluczowych dla Wnioskodawcy obszarze. Planowane nabycie Akcji ma nastąpić na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W celu sfinansowania transakcji nabycia Akcji, Spółka zaciągnie pożyczkę od podmiotu powiązanego z grupy (dalej: „Pożyczka”). Pożyczka oraz odsetki od Pożyczki będą regulowane poprzez spłatę pieniężną lub w innej formie, np. przez potrącenie lub kapitalizację (doliczenie do kwoty głównej Pożyczki).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym naliczone i zapłacone lub skapitalizowane odsetki od udzielonej Spółce Pożyczki na zakup Akcji będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty, w tym potrącenia lub kapitalizacji?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym naliczone i zapłacone lub skapitalizowane odsetki od udzielonej Spółce Pożyczki na zakup Akcji będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty, w tym potrącenia lub kapitalizacji.

Zdaniem Wnioskodawcy, naliczone i zapłacone lub skapitalizowane odsetki od udzielonej Spółce Pożyczki na zakup Akcji będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, do kosztów podatkowych można zaliczyć te wydatki, które:

  1. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów oraz
  2. nie zostały wymienione w katalogu wydatków niebędących kosztami uzyskania przychodów określonym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Wskazane w zdarzeniu przyszłym odsetki od Pożyczki na zakup Akcji spełniają wyżej wymienione przesłanki i powinny zostać zaliczone do kosztów podatkowych Spółki. Związek odsetek od Pożyczki z przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów Odsetki od Pożyczki na zakup Akcji są poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. W szczególności środki uzyskane przez Spółkę w ramach Pożyczki pozwolą Spółce na przeznaczenie jej bieżących środków finansowych na działalność gospodarczą Spółki, z której Wnioskodawca osiąga przychody. Z drugiej strony planowana transakcja zakupu Akcji Nabywanej Spółki, która ma być finansowana ze środków uzyskanych w ramach Pożyczki, służyć ma zwiększeniu kontroli Wnioskodawcy nad zarządzaniem Nabywanej Spółki, co pozwoli w przyszłości zagwarantować pewność dostaw surowców wykorzystywanych w działalności gospodarczej Spółki, jak również uzyskać przez Wnioskodawcę stabilność warunków współpracy z jednym z kluczowych kontrahentów. Dlatego też, w ocenie Wnioskodawcy, płatność odsetek od Potyczki na zakup Akcji niewątpliwie ponoszona będzie w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów Wnioskodawcy. Brak możliwości zakwalifikowania odsetek od Pożyczek jako wydatków na nabycie Akcji Odsetki od Pożyczki na zakup Akcji nie zostały także wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W szczególności do tych odsetek nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Zgodnie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Przepisy ustawy o CIT nie definiują wprost, co należy rozumieć pod pojęciem „wydatków na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji”, których rozpoznanie w wyniku podatkowym odroczone jest, co do zasady, do chwili odpłatnego zbycia udziałów (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT).

W ocenie Wnioskodawcy przepis ten dotyczy wydatków pozostających w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów lub akcji, a więc takich, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów akcji w spółce.

Zdaniem Spółki, prawidłowość powyższego podejścia wynika również z poniżej przedstawionych przesłanek:

  1. skoro ustawa o CIT nie definiuje, co należy rozumieć pod określeniem wydatków na nabycie udziałów/akcji, należy sięgnąć do językowej wykładni tej definicji. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego wydatek to suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś (Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pwn.pl) - powyższa definicja wyraźnie podkreśla element bezpośredniości dokonania wydatku. Przenosząc ją na grunt przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, należałoby uznać, że przez wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji rozumie się jedynie wydatki pozostające w bezpośrednim związku, warunkujące objęcie lub nabycie Akcji (takie jak w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne czy opłaty skarbowe). Odsetki od ewentualnie zaciągniętej przez Wnioskodawcę Pożyczki nie są jednak wydatkami na nabycie Akcji, lecz zapłatą za finansowanie służące ich nabyciu. W związku z tym, specyficzne wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów (a w zasadzie odroczenie momentu rozpoznania kosztu, zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT) nie znajduje tutaj zastosowania;
  2. istotne znaczenie ma również fakt posłużenia się przez ustawodawcę w przytoczonym wyżej przepisie sformułowaniem „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji” (a nie przykładowo wydatki w celu objęcia lub nabycia lub w związku z objęciem lub nabyciem). Wskazuje to jednoznacznie, że odroczenie w czasie dotyczy jedynie wydatków związanych bezpośrednio z samą transakcją nabycia udziałów lub akcji, a nie ze sposobem pozyskania Środków na finansowanie tej transakcji;
  3. przepis dotyczący tego rodzaju wydatków znajduje się w art. 16 ustawy o CIT, zawierającym katalog kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (czyli wyjątków od zasady uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów), pojęcia wydatków na nabycie udziałów lub akcji nie można interpretować rozszerzająco. Należy w tym zakresie wskazać, że powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Przykładowo, NSA w wyroku z 30 maja 2001 r. (sygn. akt I SA/Ka 749/00) stwierdził jednoznacznie, że „jeżeli zakup pokryty przez podatnika ze środków pochodzących z zaciągniętej na ten cel pożyczki (kredytu) (...) to odsetki należne od takiej pożyczki, będące zapłatą za uzyskaną pożyczkę bądź kredyt (ceną ich uzyskania), a nie wydatkami na nabycie akcji, są kosztem uzyskania przychodu już w momencie faktycznej zapłaty (poniesienia) lub kapitalizacji co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o CIT”. Analogiczne rozstrzygnięcia zostały zaprezentowane również m.in. w następujących wyrokach NSA:
    • w wyroku NSA z 13 stycznia 2006 r. (sygn. akt II FSK 229/05), zgodnie z którym: „Mając powyższe ustalenie na uwadze, przechodząc na grunt ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Przy takim rozumieniu pojęcia wydatków, nie można do nich zaliczyć odsetek od kredytów zaciągniętych przez podatników na nabycie akcji, ponieważ wydatki z tego tytułu nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem”;
    • w wyroku NSA z 7 września 2004 r. (sygn. akt FSK 324/04), zgodnie z którym: „Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem”.


Wnioskodawca podnosi również, że analogiczne do niego stanowisko odnośnie zakresu stosowania regulacji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT zajął Minister Finansów w piśmie z 7 sierpnia 2002 r., nr PB4/AK-8214-6905-192/02 (wydanym w trybie art. 14 ust. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, a więc będącym urzędową interpretacją przepisów prawa). Zdaniem Ministra Finansów: „odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup papierów wartościowych należy uznawać za koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia, należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Zdaniem Ministra Finansów, dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów akcji, niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju potyczek i kredytów, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. (...), Minister Finansów uznaje za koszt w momencie zapłaty lub kapitalizacji”.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od Pożyczki zaciągniętej na nabycie Akcji nie spełniają tak rozumianego warunku, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem kapitału - źródła finansowania nabycia Akcji. W konsekwencji, moment zaliczenia odsetek od Pożyczki do kosztów podatkowych jest niezależny od momentu zbycia akcji. Zasada kasowa zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów podatkowych co do zasady, data zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów zalety od ich rodzaju, tj. czy powinny one zostać zakwalifikowane jako koszty bezpośrednio związane z przychodami, czy też jako wydatki inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Koszty uzyskania przychodu bezpośrednio związane z przychodami uważa się, na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, za poniesione w roku podatkowym, w którym osiągnięto odpowiadające im przychody. Ustawa o CIT nie zawiera definicji kosztów bezpośrednich i innych niż bezpośrednie, jednak w doktrynie spotkać się można z twierdzeniem (opartym na definicji kosztów uzyskania przychodów z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), że do kosztów bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów zaliczać należy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (tj. koszty związane z konkretnymi przychodami). Do kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodem zaliczają się natomiast te wszystkie wydatki, które są ponoszone w celu zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów (tj. są one związane z przychodami podatnika, jednak nie można ich powiązać z konkretnymi przychodami) - patrz S. Babiarz, L. Błystak, B. Dauter, A. Gomułowicz, R. Pęk, K. Winiarski, Podatek dochodowy od osób prawnych 2009, Wrocław 2009, s. 507.

Odsetki od Pożyczki na zakup Akcji należy zakwalifikować jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, ponieważ:

  • jak Wnioskodawca wykazał powyżej, nie mogą one zostać potraktowane jako wydatki na nabycie Akcji, których zaliczenie do kosztów podatkowych jest odroczone do momentu zbycia Akcji,
  • nie da się ich przyporządkować do konkretnych przychodów uzyskiwanych przez Spółkę (nabycie Akcji służy m.in. uzyskaniu lepszej kontroli nad jednym z kluczowych kontrahentów i zagwarantowaniu pewności dostaw, jednak nie może być powiązane z konkretnymi przychodami uzyskiwanymi przez Spółkę).

W przypadku kosztów pośrednich art. 15 ust. 4d ustawy o CIT stanowi, że są one potrącalne w dacie ich poniesienia. Tym niemniej, kluczowym przepisem decydującym o momencie zaliczenia odsetek od Pożyczki na zakup Akcji jest art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Z powyższego przepisu wynika, że do kosztów podatkowych należy zaliczyć te odsetki, które zostały zapłacone przez podatnika. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT modyfikuje zatem w odniesieniu do odsetek ogólną zasadę w zakresie momentu zaliczenia do kosztów podatkowych kosztów pośrednich wynikającą z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. Relacje pomiędzy przepisem art. 15 ust. 4d ustawy o CIT i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT należy ocenić z uwzględnieniem reguły kolizyjnej lex specialis derogat legi generali. Ta reguła „nakazuje dawanie pierwszeństwa przepisowi o bardziej szczegółowej treści unormowań w stosunku do przepisów bardziej ogólnych treściowo - w sytuacji jednoczesnego ich obowiązywania i pokrywania się zakresu unormowania” (B. Brzeziński, Podstawy wykładni prawa podatkowego, Gdańsk 2008, s. 100-101). Przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT odnosi się do odsetek od zobowiązań, czyli węższego zakresu kosztów niż przepisy art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT, odnoszące się do wszelkich kosztów pośrednich.

Zatem, należy uznać, że odsetki są zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT zaliczane do kosztów podatkowych na moment ich zapłaty. Takie rozwiązanie koresponduje z postanowieniami art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT, w świetle którego odsetki od zobowiązań są przychodem po stronie wierzyciela z momentem ich otrzymania. Jak więc podkreśla się w literaturze podatkowej: „W art. 16 ust. 1 pkt 11 updop ustawodawca zdecydował natomiast, że odsetki niezapłacone przez podatnika nie są kosztami w prawie podatkowym (...). Komentowany przepis jest konsekwencją regulacji zawartej w art. 12 ust. 4 pkt 2 updop, zgodnie z którą do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania ich przez wierzyciela i jako odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztem uzyskania przychodów” (B. Dauter, „Podatek dochodowy od osób prawnych”, Unimex Oficyna Wydawnicza 2010, s. 585-586). Dlatego też w ocenie Wnioskodawcy, w świetle powyższych przepisów, naliczone a niezapłacone odsetki nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. A contrario - zapłacone odsetki są uznawane za koszt uzyskania przychodów.

Reasumując w ocenie Wnioskodawcy, wydatki w postaci odsetek od Pożyczki na zakup Akcji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy CIT. W konsekwencji, Spółka wskazuje, że naliczone i zapłacone odsetki od udzielonej Spółce Pożyczki na zakup Akcji nie są wydatkami na nabycie akcji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT i będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty. Ten wniosek należy również odnieść do kapitalizacji odsetek (czyli doliczenia ich do kwoty głównej Pożyczki). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu zobowiązania z tytułu spłaty odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki czy też kredytu, czyli zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane dostaje do zobowiązania głównego. Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał i doliczone do tego kapitału odsetki. W ten sposób, pomimo braku przepływu naliczonych odsetek na rachunek pożyczkodawcy/kredytodawcy, w dniu kapitalizacji następuje postawienie tych odsetek do jego dyspozycji. Dlatego też pod pojęciem kapitalizacji odsetek rozumieć należy zatem operację finansową, która polega na dopisaniu odsetek do pierwotnej kwoty kredytu. Z powyższego wypływa wniosek, że z punktu widzenia kryterium możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, kapitalizacja odsetek jest traktowana na analogicznych zasadach jak ich zapłata. Innymi słowy, odsetki skapitalizowane do kwoty głównej Pożyczki będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych na moment ich kapitalizacji. Podobny wniosek należy odnieść do ewentualnego potrącenia.

Zgodnie z art. 498 k.c., gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Na podstawie art. 499 k.c. potrącenie dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca podkreśla, że w momencie ewentualnego potrącenia wierzytelności Wnioskodawcy względem pożyczkodawcy/kredytodawcy z wierzytelnościami pożyczkodawcy/kredytodawcy względem Wnioskodawcy z tytułu odsetek od Pożyczki, pomimo braku przepływu kwoty odsetek na rachunek pożyczkodawcy/kredytodawcy, w dniu potrącenia nastąpi zapłata tych odsetek. Z powyższego wypływa wniosek, że z punktu widzenia kryterium możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, potrącenie wierzytelności z tytułu odsetek jest traktowane na analogicznych zasadach jak ich zapłata. Innymi słowy, odsetki od Pożyczki potrącone z innymi wierzytelnościami Wnioskodawcy względem pożyczkodawcy/kredytodawcy będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych na moment potrącenia.

Stanowisko Spółki w zakresie momentu zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów podatkowych znajduje potwierdzenie w treści indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, prezentowanych przez organy podatkowe.

Przykładowo interpretacja indywidualna wydana przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 stycznia 2016 r. Znak: IBPB-1-1/4510-188/15/EN, w której Organ wskazał, że: „Reasumując należy stwierdzić, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki tj. odsetki od kredytu, związane z zaciągnięciem kredytu w celu nabycia udziałów stanowią i będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a oraz art. 16 ust 1 pkt 11 ustawy CIT.”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lutego 2016 r. Znak: IBPB-1-3/4510-723/15/AB, w której Organ uznał za prawidłowe stanowisko, że: „naliczone i zapłacone odsetki od udzielonego na podstawie Umowy kredytu inwestycyjnego na zakup udziałów stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 listopada 2015 r. Znak: IBPB-1-2/4510-538/15/KP, w której Organ uznał za prawidłowe stanowisko, że: „…odsetki z tytułu zaciągniętej przez Wnioskodawcę pożyczki będą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji...”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 czerwca 2015 r. Znak: IBPBI/2/423-279/15/BD, w której treści czytamy: stanowisko Wnioskodawcy (...) w zakresie ustalenia, czy naliczone zapłacone odsetki od udzielonego kredytu bankowego na zakup akcji stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop jest prawidłowe”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 stycznia 2015 r., Znak: IPPB3/423-1053/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych przez Spółkę na nabycie akcji i udziałów odpowiednio w T.R. i T.K. mogą być zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu PDOP w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. W odniesieniu do odsetek od pożyczek/kredytów zaciągniętych przez Spółkę na nabycie udziałów w T.K. stanowisko to jest prawidłowe zarówno w odniesieniu do: odsetek naliczonych przed planowanym połączeniem, skapitalizowanych lub zapłaconych jeszcze przed planowanym połączeniem z T.K.; oraz odsetek naliczonych zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu, które będą spłacone lub kapitalizowane po planowanym połączeniu z T.K.”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 września 2014 r., Znak: IPPB3/423-682/14-2/MC, w której organ podatkowy odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od pożyczek zaciągniętych przez Spółkę w celu sfinansowania zakupu akcji Spółki 2 będą stanowić koszty uzyskania przychodów każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. (...)”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lipca 2014 r., Znak: IPPB3/423-400/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę i przeznaczonej na nabycie udziałów Nabywanej Spółki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu.”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 czerwca 2014 r., Znak: IPPB3/423-305/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „na gruncie ustawy o PDOP odsetki od Pożyczki będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2014 r., Znak: IPPB3/423-285/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez Spółkę i przeznaczonej na nabycie udziałów Nabywanej Spółki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty, zarówno przed jak i po planowanym połączeniu (z uwzględnieniem przepisów w zakresie cienkiej kapitalizacji)”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 kwietnia 2014 r., Znak: IPPB3/423-128/14-2/MC, w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowisko podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: „odsetki od kredytu oraz pożyczki zaciągniętych przez Spółkę i przeznaczonych na nabycie udziałów Nabywanej Spółki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zarówno przed jak i po planowanym połączeniu (z uwzględnieniem przepisów w zakresie cienkiej kapitalizacji w przypadku pożyczki udzielonej przez udziałowca Wnioskodawcy)”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 grudnia 2013 r., Znak: ILPB3/423-431/13-2/PR, w której organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym: „odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów/akcji nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości, gdyż: są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem źródła finansowania nabycia udziałów/akcji. Nie jest to zatem wydatek na nabycie udziałów/akcji, lecz na finansowanie nabycia udziałów/akcji. W konsekwencji, powinny stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zarówno przed, jak i po ewentualnym połączeniu Spółki ze Spółką Kapitałową.”;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2009 r., Znak: IPPB3/423-107/09-2/AG, której uznano, że: „koszty nabycia udziałów lub innych papierów wartościowych stanowią bezpośrednio wydatkowane kwoty przeznaczone na zakup. Nie są nimi koszty pośrednie w postaci odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lub objęcie tych papierów wartościowych lub udziałów. Odsetki od kredytu zaciągniętego celem objęcia nowo utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w spółce zależnej będą dla spółki kosztem uzyskania przychodów w momencie ich spłaty”.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki w postaci odsetek od Pożyczki na zakup Akcji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Na marginesie powyższych rozważań, mając na względzie przedstawioną w opisie sprawy okoliczność, że „Spółka zaciągnie pożyczkę od podmiotu powiązanego z grupy (…)”, należy dodać, że w niniejszej sprawie mogą znaleźć zastosowanie ograniczenia w wysokości zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów odsetek wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop. Okoliczność ta, jak wynika z poz. 74 wniosku, pozostaje jednak poza zainteresowaniem Wnioskodawcy, skąd też stanowisko Spółki w tym zakresie nie podlegało ocenie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj