Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-539/12/PC
z 22 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-539/12/PC
Data
2012.05.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
pracownik
szkolenie
wydatek
związek z przychodem


Istota interpretacji
Czy podatnik postępuje prawidłowo zaliczając wydatki na szkolenia wewnętrzne organizowane dla swoich pracowników do kosztów uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 5 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 08 lutego 2012 r.), uzupełnionym w dniu 15 maja 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją szkoleń dla pracowników Spółki (pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, oznaczone w uzupełnieniu wniosku numerem 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 lutego 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją szkoleń dla pracowników Spółki. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 30 kwietnia 2012 r. Znak: IBPP1/443-156/12/AL, IBPBI/2/423-159/12/PC wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniach 11, 14 i 15 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca organizuje szkolenia wewnętrzne mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników, które są ściśle związane z wykonywanym zawodem i zakresem obowiązków. Wnioskodawca ze względu na bezpośredni kontakt każdego pracownika z klientem realizuje szereg szkoleń związanych z jakością i profesjonalną obsługą klientów. Świadczy usługi nie tylko szkoleniowe ale także doradztwa i prowadzenia dokumentacji bhp, ppoż., ochrony środowiska, laboratorium pomiarowego, inżynierii jakościowej oraz usługi kontroli jakościowej części u klientów. Ze względu na rozmieszczenie oddziałów w całej Polsce pracodawca raz na kwartał lub rzadziej organizuje szkolenia mające na celu przekazanie zasad współpracy i komunikacji z klientem oraz komunikacji wewnątrz firmy. Przekazuje także informacje dotyczące stanu obecnego spółki, zachodzące zmiany oraz plany na przyszłość. Organizuje także szkolenia mające na celu udoskonalenie posiadanej wiedzy w zakresie wykonywanych obowiązków oraz szkolenia w zakresie zmieniających się przepisów prawnych, co jest podstawą rzetelnej obsługi klientów. Ze względu na szeroki zakres usług świadczonych przez Spółkę osoby odpowiedzialne za poszczególne dziedziny prezentują zakres i rodzaj świadczonych usług, osiągnięcia i plany rozwoju w zakresie swoich działów. Jednocześnie odbywają się warsztaty w zakresie wymiany doświadczeń i rozwiązywania problemów występujących podczas świadczenia usług i obsługi klientów.

W związku z przeprowadzanymi szkoleniami pracodawca zapewnienia napoje, posiłki, noclegi dla pracowników podczas pobytu na takich szkoleniach. Wydatki na artykuły spożywcze (drobny poczęstunek - napoje paluszki, ciastka), posiłki serwowane podczas takich szkoleń w formie cateringu lub usługi gastronomicznej oraz usługi noclegowe i wynajęcia sal szkoleniowych podatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te zostały poniesione w celu uzyskania przychodów. Obsługa klienta wymaga, aby usługi były świadczone przez pracowników posiadających odpowiednią wiedzę merytoryczną na wysokim poziomie i w związku z tym koniecznym jest przeprowadzanie wewnętrznych szkoleń w w/w zakresie, co pozwala zabezpieczyć na przyszłość źródła dochodów pracodawcy. Artykuły i usługi zostają zużyte podczas tych szkoleń i są przekazywane pracownikom nieodpłatnie. W momencie zakupu Wnioskodawca wie, że nabyte towary lub usługi zostaną zużyte przez pracowników w trakcie szkoleń wewnętrznych i kieruje się zawsze zasadą minimalizacji kosztów. Zakup towarów i usług jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na rozproszenie zatrudnienia pracowników w całej Polsce i konieczność organizowania szkoleń na wyjeździe. W przypadku szkoleń odbywających się na podstawie polecenia wyjazdu służbowego pracodawca pokrywa koszty związane z pobytem pracownika poza stałym miejscem pracy i zamieszkania i jest zobowiązany pokryć koszty związane z jego delegacją - nocleg, posiłek i dojazd.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy podatnik postępuje prawidłowo zaliczając wydatki na szkolenia wewnętrzne organizowane dla swoich pracowników do kosztów uzyskania przychodów...

(pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, oznaczone w uzupełnieniu wniosku numerem 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowym jest zaliczenie wydatków na szkolenia wewnętrzne organizowane dla swoich pracowników do kosztów uzyskania przychodów ze względu na ścisłe powiązanie szkoleń z wykonywanym zawodem i obowiązkami, które mają na celu zabezpieczenie przychodów pracodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. – dalej „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Kosztami podatkowymi są między innymi tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników (kształcenie lub dokształcanie pracowników, np. poprzez szkolenia pracownicze).

Jak zostało wskazane we wniosku, Wnioskodawca organizuje szkolenia wewnętrzne. Wnioskodawca ze względu na bezpośredni kontakt każdego pracownika z klientem realizuje szereg szkoleń związanych z jakością i profesjonalną obsługą klientów. Świadczy usługi nie tylko szkoleniowe ale także doradztwa i prowadzenia dokumentacji bhp, ppoż., ochrony środowiska, laboratorium pomiarowego, inżynierii jakościowej oraz usługi kontroli jakościowej części u klientów. Ze względu na rozmieszczenie oddziałów w całej Polsce pracodawca raz na kwartał lub rzadziej organizuje szkolenia mające na celu przekazanie zasad współpracy i komunikacji z klientem oraz komunikacji wewnątrz firmy. Organizuje także szkolenia mające na celu udoskonalenie posiadanej wiedzy w zakresie wykonywanych obowiązków oraz szkolenia w zakresie zmieniających się przepisów prawnych, co jest podstawą rzetelnej obsługi klientów. W związku z przeprowadzanymi szkoleniami pracodawca zapewnienia napoje, posiłki, noclegi dla pracowników podczas pobytu na takich szkoleniach. Wydatki na artykuły spożywcze (drobny poczęstunek - napoje paluszki, ciastka), posiłki serwowane podczas takich szkoleń w formie cateringu lub usługi gastronomicznej oraz usługi noclegowe i wynajęcia sal szkoleniowych podatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te zostały poniesione w celu uzyskania przychodów.

Wnioskodawca ponosi również koszty związane z podróżą służbową (tj. wydatki na noclegi, posiłki i dojazd), w sytuacji gdy szkolenia odbywają się poza miejscem pracy pracownika. Intencją przyświecającą organizacji szkoleń jest przede wszystkim podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników, które są ściśle związane z wykonywanym zawodem i zakresem obowiązków.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego stwierdzić należy, że koszty związane ze szkoleniami pracowników, których celem jest podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych jako wydatki spełniające przesłanki zawarte w art. 15 ust. 1 updop i niewymienione w tzw. negatywnym katalogu kosztów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy podatkowe i przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją szkoleń dla pracowników Spółki – jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego w uzupełnieniu wniosku Nr 1 oraz pytań dotyczących podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj