Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-333/13-2/MS1
z 1 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.05.2013r. (data wpływu 08.05.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów- jest prawidłowe.


Uzasadnienie


W dniu 08.05.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką z o.o., posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Podmiot posiadający wszystkie udziały (100%) w kapitale zakładowym Wnioskodawcy (zwany dalej „Wspólnikiem Wnioskodawcy”) jest spółką akcyjną, posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Wnioskodawca nabędzie wszystkie udziały (100%) w kapitale zakładowym spółki z o.o posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającej w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (zwanej dalej „Spółką A”).

Wszystkie udziały w Spółce A zostaną wniesione przez Wspólnika Wnioskodawcy jako wkład niepieniężny (aport) na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Wnioskodawcy.

Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy będą obejmowane przez Wspólnika Wnioskodawcy za cenę równą ich wartości nominalnej, a na potrzeby wniesienia wkładu niepieniężnego udziały w spółce A zostaną wycenione przez Wspólnika Wnioskodawcy w kwocie równej ich aktualnej wartości rynkowej, która będzie wyższa od nominalnej wartości udziałów w Spółce A, a jednocześnie wyższa od wydatków poniesionych przez Wspólnika Wnioskodawcy na nabycie tych udziałów.

W zamian za udziały spółki A, Wnioskodawca przekaże swojemu Wspólnikowi wyłącznie własne udziały (brak jakiejkolwiek zapłaty w gotówce).

Celem tej transakcji (ekonomiczne uzasadnienie) będzie doprowadzenie przez Wnioskodawcę do sprzedaży jak największej liczby udziałów spółki A (docelowo wszystkich udziałów) na najbardziej korzystnych warunkach.

W wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego Wspólnik Wnioskodawcy będzie posiadać po 100% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, które to udziały nie będą w żaden sposób uprzywilejowane.

W przyszłości może dojść do sprzedaży wszystkich albo części udziałów w spółce A przez Wnioskodawcę na rzecz inwestora.

Po sprzedaży udziałów w Spółce A Wspólnik Wnioskodawca może podjąć decyzję o likwidacji Wnioskodawcy.

Umowa spółki Wnioskodawcy może też przewidywać, że część udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy ulegnie umorzeniu za wynagrodzeniem w trybie tzw. umorzenia automatycznego, tzn. w razie ziszczenia się zdarzenia określonego w umowie SSP, bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników (umorzenie - tzw. automatyczne - udziałów w trybie art. 199 § 4 i 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zdarzeniem powodującym umorzenie części udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy będzie sprzedaż przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A na rzecz inwestora za określoną cenę.

Umorzeniu będą podlegać udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy objęte przez Wspólnika Wnioskodawcy w zamian za aport w postaci udziałów w Spółce A, a zatem część udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy pozostanie nieumorzona.

Wysokość spłaty umorzeniowej należnej Wspólnikowi Wnioskodawcy z tytułu umorzenia udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy będzie określona w umowie spółki Wnioskodawcy w sposób odpowiadający temu, w jaki zostanie określona cena sprzedaży udziałów w spółce A, przy czym może ona zostać pomniejszona ośrodki niezbędne do zapewnienia funkcjonowania Wnioskodawcy.

Umorzenie udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nastąpi z obniżeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, zarówno w przypadku likwidacji Wnioskodawcy, jak i w przypadku automatycznego umorzenia udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, warunek posiadania przez Wspólnika Wnioskodawcy co najmniej 10% udziału w kapitale zakładowym Wnioskodawcy przez co najmniej dwa lata będzie zawsze spełniony (albo już w chwili wypłaty dokonywanej w związku z likwidacją i umorzeniem udziałów, albo później).

Przed wypłatą spłaty umorzeniowej przez Wnioskodawcę na rzecz Wspólnika Wnioskodawcy, Wnioskodawca uzyska od Wspólnika Wnioskodawcy pisemne oświadczenie, że Wspólnik Wnioskodawcy nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.


W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:


Czy w przypadku uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów w Spójce A przez Wnioskodawcę na rzecz inwestora, Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania tych przychodów w kwocie równej nominalnej wartości udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, wydanych Wspólnikowi Wnioskodawcy w zamian za aport w postaci udziałów w Spółce A?

Stanowisko Wnioskodawcy:


W opinii Wnioskodawcy, w przypadku uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów w spółce A przez Wnioskodawcę na rzecz inwestora, Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania tych przychodów w kwocie równej nominalnej wartości udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, wydanych Wspólnikowi Wnioskodawcy w zamian za aport w postaci udziałów w Spółce A.

UZASADNIENIE


Zgodnie z art. 15 ust. 1 UPDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej Ustawy.


Powyższa regulacja oznacza, że podatnik ma możliwość pomniejszenia przychodów o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że spełnione są łącznie dwa warunki:

  1. wydatek musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, tzn. musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  2. wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 UPDOP.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku nie ulega wątpliwości, iż spełniony będzie pierwszy z warunków. W związku ze sprzedażą udziałów w Spółce A, Wnioskodawca uzyska przychód z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych, o którym mowa w art. 14 UPDOP.

W odniesieniu do drugiego z warunków, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (…); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji (…).

Od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera przepisy bezpośrednio regulujące sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów dla podmiotu nabywającego udziały w ramach transakcji wymiany Udziałów, gdy dochodzi do odpłatnego zbycia tychże udziałów. Zgodnie z art. 16 ust. pkt 8e UPOOP, za koszt Uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te „w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonej o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPDOP - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Jak zostało wskazane w przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca nabędzie udziały w Spółce A w drodze transakcji, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPDOP, zdefiniowanej przez ustawodawcę jako „wymiana udziałów”. Ponadto, zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, w zamian za udziały w Spółce A Wnioskodawca przekaże Wspólnikowi Wnioskodawcy wyłącznie własne udziały (brak jakiejkolwiek zapłaty w gotówce).

W rezultacie, jeżeli w przyszłości dojdzie do sprzedaży udziałów w Spółce A przez Wnioskodawcę na rzecz inwestora, to Wnioskodawca powinien - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e UPDOP - ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce A w kwocie równej wartości nominalnej udziałów w kapitale zakładowym

Wnioskodawcy wydanych Wspólnikowi Wnioskodawcy w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce A.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, np. interpretacja Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 czerwca 2011 r. nr IBPBI/2/423-324/1 1/JD, interpretacja Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 grudnia 2011 r. nr IPPB3/423-802/1 1-2/AG, z dnia 3 października 2011 r. nr IPPB3/423-618/11-4/JG, czy też z dnia 11 maja 2011 r. nr IPPB3/423-189/11-5/AG, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 16 lipca 2012 r. nr ILPB3/423-147/12-4/EK.

Wnioskodawca dodatkowo sygnalizuje, iż powyższe stanowisko - pomimo, że nie znajdowało bezpośrednio oparcia w brzmieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - było wskazywane również w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego przed wprowadzeniem do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przytaczanego art. 16 ust. 1 pkt 8e UPDOP, to jest przed 1 stycznia 2011 r. Przykładowo, stanowisko, zgodnie z którym w przypadku zbycia przez spółkę nabywającą udziałów otrzymanych w ramach wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów odpowiada wartości nominalnej wydawanych w zamian udziałów podzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 16 listopada 2010 r. nr IPPB5/423-534/10-6/DG oraz Dyrektor izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 21 lutego 2008 r. nr ILPB3/423-266/07-2/HS.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj