Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-534/10-6/DG
z 16 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-534/10-6/DG
Data
2010.11.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
likwidacja
likwidacja
likwidacja spółki kapitałowej
likwidacja spółki kapitałowej
podwyższenie kapitału zakładowego
podwyższenie kapitału zakładowego
udział
udział
udziałowiec
udziałowiec
wartość nominalna
wartość nominalna
wkłady niepieniężne
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy nominalna wartość udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki A, wydanych na rzecz Inwestora w zamian za udziały w Spółce B w ramach transakcji Wymiany udziałów, będzie stanowiła dla Spółki A koszt nabycia udziałów w Spółce B, w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki B?



Wniosek ORD-IN 294 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.08.2010r. (data wpływu 16.08.2010r.) oraz piśmie z dnia 04.11.2010r. (data nadania 04.11.2010r., data wpływu 08.11.2010r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 29.10.2010r. Nr IPPB5/423-534/10-2/DG (data nadania 29.10.2010r., data doręczenia 02.11.2010r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalania kosztów podatkowych w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania kosztów podatkowych w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje założyć spółki celowe na terytorium Polski. W związku z powyższym, jako zainteresowany, o którym mowa w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, planujący utworzenie spółki (art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej), występuje o interpretację indywidualną dotyczącą działalności spółki, która ma niebawem powstać.

Spółka, którą planuje założyć Wnioskodawca, (dalej: Spółka A) może w przyszłości zostać sprzedana inwestorowi (działającemu w formie spółki kapitałowej; dalej: Inwestor). W ramach reorganizowania działalności grupy Inwestora, Spółka A będzie uczestniczyła w tzw. transakcji „wymiany udziałów” (art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP), jako spółka nabywająca tj. dodatkowe udziały wyemitowane przez Spółkę A zostaną objęte przez Inwestora (tj. spółkę zbywającą), w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów w Spółce B, który wniesie Inwestor. Wartość nominalna nowych udziałów Spółki A, które objęte zostaną przez Inwestora, odpowiadać będzie rynkowej wartości aportu (tj. 100% udziałów w Spółce B) na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego.

Jedną z rozważanych opcji dalszych działań restrukturyzacyjnych, które mogą zostać podjęte po dokonaniu wymiany udziałów, jest rozwiązanie Spółki B. W takim przypadku, po zakończeniu czynności likwidacyjnych obejmujących m.in. zaspokojenie ciążących na Spółce B zobowiązań, dokonany zostanie podział majątku między udziałowców. W takiej sytuacji, w wyniku podziału majątku likwidacyjnego, posiadany przez Spółkę B majątek zostanie wydany w naturze, bez uprzedniego spieniężenia, na rzecz Spółki A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca, jako osoba planująca utworzenie Spółki A, zwraca się z następującym zapytaniem:

Czy nominalna wartość udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki A, wydanych na rzecz Inwestora w zamian za udziały w Spółce B w ramach transakcji Wymiany udziałów, będzie stanowiła dla Spółki A koszt nabycia udziałów w Spółce B, w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki B...

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wartość majątku otrzymanego przez Spółkę A w wyniku likwidacji Spółki B będzie stanowiła, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP, dochód podlegający opodatkowaniu tylko w odniesieniu do nadwyżki otrzymanego majątku likwidacyjnego ponad koszty nabycia udziałów Spółki B objętych w drodze wymiany udziałów. Zdaniem Wnioskodawcy, koszt nabycia udziałów w likwidowanej Spółce B dla Spółki A stanowić będzie wówczas nominalna wartość udziałów Spółki A w podwyższonym kapitale zakładowym, wydanych Inwestorowi (tj. spółce zbywającej) w zamian za udziały w Spółce B.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP, dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest m.in. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Z kolei w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP, do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej — w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Należy zatem przyjąć, iż zgodnie z przytoczonymi regulacjami, w przypadku likwidacji osoby prawnej, wartość otrzymanej dywidendy likwidacyjnej (także w formie rzeczowej) stanowić będzie przychód do opodatkowania wyłącznie w części przewyższającej koszt jej nabycia.

Należy mieć na uwadze, iż przepisy ustawy o PDOP nie regulują wprost metody ustalenia: i) kosztów uzyskania przychodów na moment odpłatnego zbycia udziałów nabywanych w wyniku transakcji wymiany udziałów (z perspektywy spółki nabywającej), jak również ii) kosztów nabycia udziałów w przypadku likwidacji podmiotu, którego udziały objęte zostały w wyniku wymiany udziałów. W opinii Wnioskodawcy, kierując się regułami wykładni systemowej, należy również rozstrzygnąć czy podatnikowi w ogóle przysługuje prawo do rozpoznania kosztów nabycia udziałów w omawianej sytuacji, a jeżeli tak, to w jakiej ustalić je wysokości. Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma podstaw prawnych dla uznania, że podatnik nie ma prawa rozpoznania takich kosztów. Po pierwsze, niezgodne z podstawowymi zasadami polskiego systemu podatkowego byłoby uznanie, że jedynie podatnicy, którzy nabyli za wkład pieniężny udziały w spółkach mają prawo rozpoznać taki wydatek jako zmniejszający przychód do opodatkowania w momencie likwidacji spółki. Po drugie, zakaz rozpoznania takich kosztów winien być wówczas wyraźnie wskazany w przepisach ustawy o PDOP, czego jednak ustawodawca nie uczynił.

Odnosząc się do kwestii ustalenia kosztów nabycia udziałów w przedmiotowym przypadku, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż koszty nabycia udziałów w Spółce B powinny odpowiadać nominalnej wartości udziałów wydanych przez Spółkę na rzecz Inwestora (tj. spółki zbywającej) w zamian za otrzymane udziały w Spółce B w ramach wymiany udziałów. Udziały te stanowią bowiem swoiste wynagrodzenie wydawane spółce zbywającej w zamian za udziały otrzymane. Nie można mieć bowiem wątpliwości, że tego rodzaju wydatek stanowi koszt dla Spółki A. Jak wskazał WSA w Białymstoku, wyrok z 16 lipca 2008r. I SA/Bk 155/08, „Wydane akcje własne stanowią zapłatę za otrzymany wkład niepieniężny, a ich wartość - stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.p. - powinna stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu późniejszego zbycia przedmiotu tego wkładu w formie aportu. Kosztem powinna być wartość nominalna wydanych akcji”.

Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że „pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe. W konsekwencji wskazany przepis (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP) będzie odnosił się do sytuacji przedstawionej we wniosku, polegającej na nabyciu udziałów innej spółki w zamian za określoną liczbę udziałów własnych Spółki które to udziały stanowią swego rodzaju wynagrodzenie za wnoszony aport w postaci udziałów w innej spółce kapitałowej. (...) pojęcie wydatków zostało użyte przez ustawodawcę w kontekście celu jakim jest „objęcie lub nabycie” określonych udziałów lub akcji w spółce. Tym samym sformułowanie wydatki na objęcie lub nabycie” będzie odnosiło się do wydatków zarówno pieniężnych jak i niepieniężnych bezpośrednio warunkujących nabycie danych udziałów lub akcji (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 stycznia 2008 r., sygn. ITPB3/423-149/07/DK). Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, koszty nabycia udziałów Spółki B powinny odpowiadać nominalnej wartości udziałów Wydanych przez Spółkę A w ramach Wymiany udziałów. Powyższe stanowisko potwierdzają również władze podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, iż „do wyliczenia wartości wydatków związanych z nabyciem lub objęciem udziałów (akcji) innej spółki wniesionych do Spółki będącej wnioskodawcą, co do zasady należy przyjąć wartość nominalną wydanych udziałów Spółki w zamian za wniesiony aport” (IPPB3/423-295/09-2/AG z 21 lipca 2009 r.).

Zgodnie z powyższym, skoro na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP można stwierdzić, iż wartość nominalna, wydanych udziałów własnych stanowi koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów, to wartość ta może być również uznana za koszt nabycia udziałów w związku z likwidacją spółki. Z przedstawionym stanowiskiem zgadzają się organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 24 sierpnia 2009 r., sygn. IPPB3/423-285/09-3/JG oraz z dnia 7 lipca 2009 r., sygn. IPPB3/423-212/09-2/AG.

Ponadto, należy zauważyć, iż prawidłowość stanowiska Spółki potwierdza Ministerstwo Finansów w opublikowanych założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Ustawodawca wskazuje, iż kwestia ustalania kosztów dla spółki nabywającej udziały (tj. Spółka A) budzi obecnie wątpliwości: „Należy zatem wprowadzić przepis określający wysokość kosztów uzyskania przychodu u spółki nabywającej udziały (akcje), w drodze wymiany udziałów, na poziomie wartości nominalnej wydanych przez nią udziałów (akcji) skorygowanej o wartość ewentualnej zapłat w gotówce. Koszty te będą uwzględnianie przy obliczaniu podstawy opodatkowania dopiero w przypadku odpłatnego zbycia nabytych za nie udziałów (akcji)”.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy kosztem nabycia udziałów będzie dla Spółki A nominalna wartość udziałów wydana Inwestorowi w ramach wymiany udziałów w zamian za otrzymane udziały w Spółce B. W związku z powyższym, wartość nominalna wydanych przez Spółkę A udziałów, w momencie likwidacji Spółki, analogicznie jak w przypadku odpłatnego zbycia udziałów, pomniejszać będzie przychód do opodatkowania uzyskany, przez Spółkę z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego Spółki B.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj