Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-950/10/MS
z 22 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-950/10/MS
Data
2010.12.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
ciastka
stawki podatku
wyroby cukiernicze
wyroby piekarskie


Istota interpretacji
prawo do stosowania stawki podatku w wysokości 7% w odniesieniu do dostawy ciastek biszkoptowych sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym PKWiU 15.81.12-00.16



Wniosek ORD-IN 921 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2010r. (data wpływu 4 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do stosowania stawki podatku w wysokości 7% w odniesieniu do dostawy ciastek biszkoptowych sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym PKWiU 15.81.12-00.16 -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do stosowania stawki podatku w wysokości 7% w odniesieniu do dostawy ciastek biszkoptowych sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym PKWiU 15.81.12-00.16.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji słodyczy i pieczywa cukierniczego. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca nabywa od producenta ciastka biszkoptowe z galaretką w polewie o smaku czekoladowym i w czekoladzie (dalej: „Producent”). Nabywane przez Wnioskodawcę od Producenta ciastka biszkoptowe można podzielić na trzy rodzaje:

  1. biszkopty tradycyjne z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  2. biszkopty bezglutenowe z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  3. biszkopty bezcukrowe z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach, (dalej: „ciastka biszkoptowe”).

Producent ciastek biszkoptowych wystąpił w dniu 7 kwietnia 2010r. do Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o wydanie informacji w zakresie klasyfikacji statystycznej opisanych wyżej ciastek biszkoptowych. W odpowiedzi na wniosek Urząd Statystyczny w piśmie z 15 kwietnia 2010r., znak: OK-5672/KW-1317/2010 stwierdził, że właściwym dla określenia prawidłowej klasyfikacji statystycznej wyrobu jest jego producent. Jednocześnie potwierdził, że w przypadku gdy ciastka biszkoptowe nie zawierają środka konserwującego, natomiast zawierają środek słodzący - co właśnie w niniejszym przypadku ma miejsce - winne być one klasyfikowane w następującym grupowaniu statystycznym:

  1. PKWiU 10.71.12.0 „Wyroby ciastkarskie i ciastka świeże”, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), (dalej: „PKWiU 2008”) i
  2. PKWiU 15.81.12-00.00 „Wyroby ciastkarskie świeże (ciastka i ciasto, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarskie z dodatkiem środka słodzącego)”, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), (dalej: „PKWiU 2004”) i
  3. PKWiU 15.81.12-00.16 „Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego”, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), (dalej: „PKWiU 1997).

Na podstawie samodzielnie przeprowadzonej analizy, Wnioskodawca dokonał identycznej klasyfikacji statystycznej ciastek biszkoptowych w stosunku do klasyfikacji statystycznej dokonanej przez Producenta. Producent otrzymał indywidualną interpretację prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 18 czerwca 2010r., sygnatura: IBPP1/443-384/10/AZb, która potwierdza prawo Producenta do stosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do dostaw przedmiotowych ciastek biszkoptowych sklasyfikowanych na podstawie PKWiU 1997, w grupowaniu statystycznym 15.81.12-00.1. Wnioskodawca posiada dla celów dowodowych:

  1. informację w zakresie klasyfikacji statystycznej ciastek biszkoptowych z dnia 15 kwietnia 2010r., otrzymaną przez Producenta od Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, znak: OK-5672/KW-1317/2010,
  2. indywidualną interpretację prawa podatkowego z dnia 18 czerwca 2010 roku wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygnatura: IBPP1/443-384/10/AZb, otrzymaną przez Producenta, oraz
  3. oświadczenie Producenta z dnia 23 lipca 2010r., że zgodnie z wyżej wymienioną indywidualną interpretacją prawa podatkowego, Producent ma prawo do stosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do dostawy ciastek biszkoptowych sklasyfikowanych na podstawie PKWiU 1997, w grupowaniu statystycznym PKWiU 15.81.12-00.16 „Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego”.

W 2010r. Wnioskodawca dokonywał sprzedaży nabytych uprzednio od Producenta ciastek biszkoptowych na rzecz swoich klientów na terytorium Polski. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w 2010r. Wnioskodawca miał prawo do stosowania do odpłatnych dostaw ciastek biszkoptowych na terytorium kraju, stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT oraz treści załącznika nr 3 do ustawy o VAT...

Stanowisko Wnioskodawcy: zdaniem Wnioskodawcy w 2010r. miał prawo do stosowania do odpłatnych dostaw ciastek biszkoptowych na terytorium kraju, 7% stawki podatku od towarów i usług, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT oraz treści załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Z kolei z treści art. 2 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju, rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są między innymi rzeczy ruchome będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Sprzedaż ciastek biszkoptowych przez Wnioskodawcę na rzecz swoich klientów na terytorium kraju stanowi więc odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Obniżenie podstawowej stawki podatku od towarów i usług możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy.

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, co do zasady, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%.

Oprócz stawki podstawowej, ustawodawca przewidział także stawki obniżone mające zastosowanie do opodatkowania wybranych grup towarów i usług.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, co do zasady, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, obowiązuje obniżona stawka podatku od towarów i usług. W pozycji 25 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych obniżoną stawką podatku od towarów i usług, wymieniono na podstawie PKWiU 1997, symbol PKWiU 15.81.1 „Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie świeże”. Stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji, zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, klasyfikacji statystycznej ciastek biszkoptowych dokonał najpierw Producent. Następnie, informacji w sprawie dokonanej przez Producenta klasyfikacji statystycznej ciastek biszkoptowych udzielił Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Udzielona informacja potwierdziła dokonaną przez Producenta klasyfikację. W dalszej kolejności Wnioskodawca przeprowadził samodzielną analizę w tym zakresie i w jej wyniku dokonał identycznej klasyfikacji statystycznej co Producent i Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Jak zostało to przedstawione w opisie stanu faktycznego, ciastka biszkoptowe zostały zgodnie sklasyfikowane przez Producenta, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi oraz Wnioskodawcę, w następującym grupowaniu statystycznym:

  1. PKWiU 10.71.12.0 „Wyroby ciastkarskie i ciastka świeże”, zgodnie z PKWiU 2008, i
  2. PKWiU 15.81.12-00.00 „Wyroby ciastkarskie świeże (ciastka i ciasta, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarskie z dodatkiem środka słodzącego)”, zgodnie z PKWiU 2004, i
  3. PKWiU 15.81.12-00.16 „Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego”, zgodnie z PKWiU 1997.

Zgodnie z § 3 pkt 1 PKWiU 2008, do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną PKWiU 1997. Załącznik nr 3 do ustawy o VAT także posługuje się kodami PKWiU określonymi na podstawia PKWiU 1997. Towary określone na podstawie PKWiU 1997, kodem PKWiU 15.81.1, z pozycji nr 25 tego załącznika są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wobec prawidłowej klasyfikacji statystycznej ciastek biszkoptowych, na podstawie PKWiU 1997 do grupowania PKWiU 15.81.12-00.16 „Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego”, w 2010r. Wnioskodawca miał prawo do stosowania do odpłatnych dostaw ciastek biszkoptowych na terytorium kraju, stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT oraz treści załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Podobne stanowisko w analogicznym stanie faktycznym zajęty, między innymi, następujące organy podatkowe:

  1. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z dnia 3 lutego 2009r., sygnatura: IBPP1/443-1740/08/AW,
  2. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z dnia 22 czerwca 2010r., sygnatura: ITPP1/443-341/10/AJ,
  3. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z dnia 19 lutego 2010r., sygnatura: IPPP1-443-1282/09-2/IL.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami – w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT lub obniżenie stawki podatkowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy.

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.

W myśl przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 25 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% wymieniono pod symbolem PKWiU 15.81.1 – Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże.

W objaśnieniach do ww. załącznika wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji słodyczy i pieczywa cukierniczego. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca nabywa od producenta ciastka biszkoptowe z galaretką w polewie o smaku czekoladowym i w czekoladzie (dalej: „Producent”). Nabywane przez Wnioskodawcę od Producenta ciastka biszkoptowe można podzielić na trzy rodzaje:

  1. biszkopty tradycyjne z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  2. biszkopty bezglutenowe z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  3. biszkopty bezcukrowe z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach, (dalej: „ciastka biszkoptowe”).

Producent ciastek biszkoptowych wystąpił w dniu 7 kwietnia 2010r. do Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o wydanie informacji w zakresie klasyfikacji statystycznej opisanych wyżej ciastek biszkoptowych. W odpowiedzi na wniosek Urząd Statystyczny w piśmie z 15 kwietnia 2010r., znak: OK-5672/KW-1317/2010 stwierdził, że właściwym dla określenia prawidłowej klasyfikacji statystycznej wyrobu jest jego producent. Jednocześnie potwierdził, że w przypadku gdy ciastka biszkoptowe nie zawierają środka konserwującego, natomiast zawierają środek słodzący - co właśnie w niniejszym przypadku ma miejsce - winne być one klasyfikowane w następującym grupowaniu statystycznym:

  1. PKWiU 10.71.12.0 „Wyroby ciastkarskie i ciastka świeże”, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), (dalej: „PKWiU 2008”) i
  2. PKWiU 15.81.12-00.00 „Wyroby ciastkarskie świeże (ciastka i ciasto, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarskie z dodatkiem środka słodzącego)”, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), (dalej: „PKWiU 2004”) i
  3. PKWiU 15.81.12-00.16 „Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego”, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), (dalej: „PKWiU 1997).

W 2010r. Wnioskodawca dokonywał sprzedaży nabytych uprzednio od Producenta ciastek biszkoptowych na rzecz swoich klientów na terytorium Polski. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym.

Należy zauważyć, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się do dnia 31 grudnia 2010r.

Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.

Zaznaczyć należy, iż tut. organ podatkowy nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów lub usług do grupowania klasyfikacyjnego. Za prawidłową klasyfikację wyrobu lub usługi jest bowiem odpowiedzialny producent lub dokonujący dostawy towaru bądź świadczący usługę. To właśnie ten podmiot obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług. W przypadku zaistnienia wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Niniejsza interpretacja została zatem wydana w oparciu o klasyfikację statystyczną wskazaną we wniosku przez Wnioskodawcę, bowiem warunkiem ewentualnego stosowania obniżonej stawki podatku w wysokości 7% dla dostawy ciastek biszkoptowych sprzedawanych przez Wnioskodawcę, jest właściwa ich klasyfikacja, zgodna z PKWiU.

Wnioskodawca wskazał, iż dla ww. ciastek biszkoptowych przyjmuje do stosowania klasyfikację PKWiU 15.81.12-00.16 jako obowiązującą dla celu podatku VAT.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że jeżeli sprzedawane przez Wnioskodawcę ciastka biszkoptowe obejmujące:

  1. biszkopty tradycyjne z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  2. biszkopty bezglutenowe z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  3. biszkopty bezcukrowe z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach

–faktycznie są zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 15.81.1 – pieczywo, wyroby piekarnicze i ciastkarskie świeże, to zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 25 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności błędnej klasyfikacji sprzedawanych towarów) lub zmiany stanu prawnego.

Należy zauważyć, iż powołane interpretacje przepisów prawa podatkowego niewątpliwie kształtują sytuację prawną podatników w ich indywidualnych sprawach, lecz nie mają one mocy prawa powszechnie obowiązującego i dotyczą konkretnego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Powyższe oznacza, że interpretacje przepisów prawa podatkowego należy traktować indywidualnie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj