Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-384/10/AZb
z 18 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-384/10/AZb
Data
2010.06.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
ciastka
ciastka
stawki podatku
stawki podatku
wyroby cukiernicze
wyroby cukiernicze
wyroby piekarskie
wyroby piekarskie


Istota interpretacji
stawka podatku dla dostawy wyrobów ciastkarskich świeżych - grupowanie PKWiU 15.81.12-00.16



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2010r. (data wpływu 28 kwietnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 czerwca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do stosowania stawki podatku w wysokości 7% w odniesieniu do dostawy ciastek biszkoptowych sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym PKWiU 15.81.12-00.1 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do stosowania stawki podatku w wysokości 7% w odniesieniu do dostawy ciastek biszkoptowych sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym PKWiU 15.81.12-00.1.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 czerwca 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest producentem biszkoptów z galaretką w polewie o smaku czekoladowym i w czekoladzie.

Produkowane wyroby można podzielić na trzy rodzaje:

  1. biszkopty tradycyjne z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  2. biszkopty bezglutenowe z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  3. biszkopty bezcukrowe z galaretką w polewie lub czekoladzie o różnych smakach.

Ciasto biszkoptowe tradycyjne otrzymane jest z napowietrzonej masy jajowo-cukrowej połączonej z mąką. Głównymi składnikami ciasta biszkoptowego są jaja, cukier i mąka. Proporcje wagowe składników wynoszą zazwyczaj 2:2:3 - dwie części jajek, dwie części cukru, trzy części mąki.

W celu wyprodukowania ciasta biszkoptowego należy wykonać następujące czynności technologiczne: połączenie jaj z cukrem, ubijanie do momentu uzyskania jednorodnej gładkiej masy, dodanie do ubitej masy maki i wymieszanie.

Przygotowane ciasto biszkoptowe jest następnie miksowane, przez co uzyskuje jednorodną strukturę napowietrzane pod ciśnieniem, a następnie nakładane (szprycowane) na stalową taśmę wypiekową. Ciasto jest wypiekane w ściśle określonych parametrach temperatury, czasu i wilgotności.

Ciasto biszkoptowe bezglutenowe różni się tym, iż zamiast maki pszennej zawierającej gluten Wnioskodawca używa mieszaniny mąk bezglutenowych, takich jak mąka sojowa i kukurydziana. Pozostała cześć jest niezmieniona w stosunku do ciasta tradycyjnego.

Ciasto bezcukrowe rożni się od metody tradycyjnej tym, iż zamiast sacharozy (cukru) używane są zamienniki w postaci syropów maltitolowych, itp.

Niezależnie od rodzaju biszkoptu nakładana jest galaretka o różnych smakach owocowych. Galaretka posiada ekstrakt powyżej 75Bx, co jest gwarancją jakości produktu w dłuższym terminie czasu. Następnie ciasto powlekane jest jednostronnie polewą o smaku czekoladowym lub czekoladą.

Wszystkie wyroby produkowane obecnie i w przyszłości, niezależnie od smaku, rodzaju i nazwy handlowej będą wytwarzane w tej samej, charakterystycznej recepturowo zbliżonej technologii produkcji właściwej dla ciasta biszkoptowego z zachowaniem sterylnych warunków pieczenia i pakowania. Dla utrzymania świeżości wyrobów Spółka w wyniku długoletniego doświadczenia wypracowała specyficzną technologię wytwarzania, charakterystyczną dla wszystkich wyrobów Spółki. Wyroby Spółki należą do wyrobów świeżych i są w stanie tą świeżość zachować z uwagi na sterylny proces technologiczny podczas każdej czynności na linii technologicznej oraz niezwłocznego zapakowania wyrobów w barierowe folie ochronne. Ponadto sposobem Spółki na ochronę wyrobów przed utratą świeżości jest obniżenie aktywności wody, czyli ilości wody dostępnej dla mikroorganizmów w danym produkcie. Aktywność wody w biszkopcie wynosi tylko 0,64-0,75 Aw. Wilgotność produktów jest w granicach 6%-12%. Znikoma ilość wody występującej w ciastkach zabezpiecza produkty przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów, takich jak grzyby, pleśnie, dzięki czemu produkty Spółki zachowują świeżość. Dodatkowymi sposobami obniżenia zawartości wody jest przedłużenie wypieku, oraz dodanie substancji wiążących wodę.

Ponadto ciastka zawierają wyłącznie emulgatory oraz środki spulchniające, regulatory kwasowości i zagęstniki. Składniki te spełniają ważne funkcje w procesie wytwarzania wyrobów Spółki, przeciwdziałają czerstwieniu produktów, jednak żaden z powyżej wymienionych składników nie stanowi środka sztucznie przedłużającego trwałość.

Dnia 7 kwietnia 2010r. Spółka wystąpiła do Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o dokonanie klasyfikacji statystycznej opisanych wyżej ciastek biszkoptowych. W odpowiedzi na wiosek Urząd Statystyczny w piśmie z 15 kwietnia 2010r. nr OK-5672/KW-1317/2010 stwierdził, że właściwym dla określenia prawidłowej klasyfikacji statystycznej wyrobu jest jego producent. Jednocześnie potwierdził, że w przypadku gdy ciastka biszkoptowe nie zawierają środka konserwującego, natomiast zawierają środek słodzący - co właśnie w niniejszym przypadku ma miejsce - winne być one klasyfikowane w grupowaniu: PKWiU 15.81.12-00.00 jako „wyroby ciastkarskie świeże (ciastka i ciasta, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarskie z dodatkiem środka słodzącego”).

Zgodnie z powyższą klasyfikacją oraz na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, załącznika nr 3, poz. 25 do ww. ustawy o VAT Spółka chce zastosować obniżoną stawkę w wysokości 7% w stosunku do ww. ciastek.

Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że obecna na krajowym rynku konkurencja powszechnie stosuje stawkę VAT 7% na analogiczne produkty ciastkarskie. Wnioskodawca wskazał na interpretację indywidualną z 3 lutego 2009r. Nr IBPP1/443-1740/08/AW Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, interpretację indywidualną z 28 października 2009r. Nr IPPP1-443-949-2/IZ Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnia, iż wskazany nr PKWiU 15.81.12-00.00 zgodny jest z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. produkty te mieszczą się w grupowaniu 15.81.12-00.16.

Spółka przyjmuje do stosowania klasyfikację 15.81.12-00.16 jako obowiązującą dla celu podatku VAT.

Wnioskodawca nadmienia, iż jest podatnikiem VAT czynnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 15 czerwca 2010r.):

Czy Spółka na podstawie art. 41 ust. 2 załącznika nr 3, poz. 25 ustawy o VAT, ma prawo stosować stawkę VAT wynoszącą 7% w odniesieniu do sprzedaży opisanych wyżej ciastek biszkoptowych, uwzględniając fakt, iż zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi, producent sam powinien dokonać klasyfikacji produkowanych wyrobów a Spółka klasyfikuje je jako wyroby ciastkarskie świeże - grupowanie PKWiU 15.81.12-00.16...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU).

Z kolei stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej dla wybranych grup i usług ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0% lub zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 25 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% wymieniono pod symbolem PKWiU 15.81.1 pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie świeże.

Spółka jest producentem ciastek biszkoptowych z galaretką w polewie o smaku czekoladowym i w czekoladzie, opisanych we wniosku o interpretację.

Dnia 7 kwietnia 2010r. Spółka wystąpiła do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o dokonanie klasyfikacji statystycznej opisanych powyżej wyrobów zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

W odpowiedzi na wiosek, Urząd Statystyczny w Łodzi zgodził się ze Spółką, że jeżeli kwalifikuje on ciastka jako świeże, to powinny one być klasyfikowane zgodnie z PKWiU stosowaną do celów podatkowych jako kod 15.81.12-00.1 wyroby ciastkarskie - świeże.

Zgodnie z powyższą klasyfikacją oraz na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i załącznika nr 3, poz. 25 do ustawy o VAT, Spółka chce stosować obniżoną stawkę VAT na dostawy powyższych ciastek w wysokości 7%.

Wobec powyższego, skoro sprzedawane przez Spółkę ciastka biszkoptowe faktycznie są zaklasyfikowane do PKWiU 15.81.1 - pieczywo, wyroby piekarnicze i ciastkarskie świeże, to zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami – w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT lub obniżenie stawki podatkowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy.

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.

W myśl przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 25 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% wymieniono pod symbolem PKWiU 15.81.1 – Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże.

W objaśnieniach do ww. załącznika wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest producentem biszkoptów z galaretką w polewie o smaku czekoladowym i w czekoladzie.

Produkowane wyroby można podzielić na trzy rodzaje:

  1. biszkopty tradycyjne z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  2. biszkopty bezglutenowe z galaretką w polewie lub w czekoladzie o różnych smakach,
  3. biszkopty bezcukrowe z galaretką w polewie lub czekoladzie o różnych smakach.

Ciasto biszkoptowe tradycyjne otrzymane jest z napowietrzonej masy jajowo-cukrowej połączonej z mąką. Głównymi składnikami ciasta biszkoptowego są jaja, cukier i mąka. Proporcje wagowe składników wynoszą zazwyczaj 2:2:3 - dwie części jajek, dwie części cukru, trzy części mąki.

W celu wyprodukowania ciasta biszkoptowego należy wykonać następujące czynności technologiczne: połączenie jaj z cukrem, ubijanie do momentu uzyskania jednorodnej gładkiej masy, dodanie do ubitej masy maki i wymieszanie.

Przygotowane ciasto biszkoptowe jest następnie miksowane, przez co uzyskuje jednorodną strukturę napowietrzane pod ciśnieniem, a następnie nakładane (szprycowane) na stalową taśmę wypiekową. Ciasto jest wypiekane w ściśle określonych parametrach temperatury, czasu i wilgotności.

Ciasto biszkoptowe bezglutenowe różni się tym, iż zamiast maki pszennej zawierającej gluten Wnioskodawca używa mieszaniny mąk bezglutenowych, takich jak mąka sojowa i kukurydziana. Pozostała cześć jest niezmieniona w stosunku do ciasta tradycyjnego.

Ciasto bezcukrowe rożni się od metody tradycyjnej tym, iż zamiast sacharozy (cukru) używane są zamienniki w postaci syropów maltitolowych, itp.

Niezależnie od rodzaju biszkoptu nakładana jest galaretka o różnych smakach owocowych. Galaretka posiada ekstrakt powyżej 75Bx, co jest gwarancją jakości produktu w dłuższym terminie czasu. Następnie ciasto powlekane jest jednostronnie polewą o smaku czekoladowym lub czekoladą.

Wnioskodawca zaznacza, iż wszystkie wyroby produkowane obecnie i w przyszłości, niezależnie od smaku, rodzaju i nazwy handlowej będą wytwarzane w tej samej, charakterystycznej recepturowo zbliżonej technologii produkcji właściwej dla ciasta biszkoptowego z zachowaniem sterylnych warunków pieczenia i pakowania. Dla utrzymania świeżości wyrobów Spółka w wyniku długoletniego doświadczenia wypracowała specyficzną technologię wytwarzania, charakterystyczną dla wszystkich wyrobów Spółki. Wyroby Spółki należą do wyrobów świeżych i są w stanie tą świeżość zachować z uwagi na sterylny proces technologiczny podczas każdej czynności na linii technologicznej oraz niezwłocznego zapakowania wyrobów w barierowe folie ochronne. Ponadto sposobem Spółki na ochronę wyrobów przed utratą świeżości jest obniżenie aktywności wody, czyli ilości wody dostępnej dla mikroorganizmów w danym produkcie. Aktywność wody w biszkopcie wynosi tylko 0,64-0,75 Aw. Wilgotność produktów jest w granicach 6%-12%. Znikoma ilość wody występującej w ciastkach zabezpiecza produkty przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów, takich jak grzyby, pleśnie, dzięki czemu produkty Spółki zachowują świeżość. Dodatkowymi sposobami obniżenia zawartości wody jest przedłużenie wypieku, oraz dodanie substancji wiążących wodę.

Ponadto ciastka zawierają wyłącznie emulgatory oraz środki spulchniające, regulatory kwasowości i zagęstniki. Składniki te spełniają ważne funkcje w procesie wytwarzania wyrobów Spółki, przeciwdziałają czerstwieniu produktów, jednak żaden z powyżej wymienionych składników nie stanowi środka sztucznie przedłużającego trwałość.

W dniu 7 kwietnia 2010r. Spółka wystąpiła do Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o dokonanie klasyfikacji statystycznej opisanych wyżej ciastek biszkoptowych. W odpowiedzi na wiosek Urząd Statystyczny w piśmie z 15 kwietnia 2010r. nr OK-5672/KW-1317/2010 stwierdził, że właściwym dla określenia prawidłowej klasyfikacji statystycznej wyrobu jest jego producent. Jednocześnie potwierdził, że w przypadku gdy ciastka biszkoptowe nie zawierają środka konserwującego, natomiast zawierają środek słodzący - co właśnie w niniejszym przypadku ma miejsce - winne być one klasyfikowane w grupowaniu: PKWiU 15.81.12-00.00 jako „wyroby ciastkarskie świeże (ciastka i ciasta, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarskie z dodatkiem środka słodzącego”).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnia, iż wskazany nr PKWiU 15.81.12-00.00 zgodny jest z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. produkty te mieszczą się w grupowaniu 15.81.12-00.16.

Spółka przyjmuje do stosowania klasyfikację 15.81.12-00.16 jako obowiązującą dla celu podatku VAT.

Wnioskodawca nadmienia, iż jest podatnikiem VAT czynnym.

Należy zauważyć, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się do dnia 31 grudnia 2010r.

Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.

Zaznaczyć należy, iż tut. organ podatkowy nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów lub usług do grupowania klasyfikacyjnego. Za prawidłową klasyfikację wyrobu lub usługi jest bowiem odpowiedzialny producent lub dokonujący dostawy towaru bądź świadczący usługę. To właśnie ten podmiot obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług. W przypadku zaistnienia wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Niniejsza interpretacja została zatem wydana w oparciu o klasyfikację statystyczną wskazaną we wniosku przez Wnioskodawcę, bowiem warunkiem ewentualnego stosowania obniżonej stawki podatku w wysokości 7% dla dostawy ciastek biszkoptowych produkowanych przez Wnioskodawcę, jest właściwa ich klasyfikacja, zgodna z PKWiU.

Wnioskodawca wskazał, iż dla ww. ciastek biszkoptowych przyjmuje do stosowania klasyfikację PKWiU 15.81.12-00.16 jako obowiązującą dla celu podatku VAT.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że jeżeli sprzedawane przez Wnioskodawcę produkty – ciastka biszkoptowe – faktycznie są zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 15.81.1 – pieczywo, wyroby piekarnicze i ciastkarskie świeże, to zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 25 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności zmiany klasyfikacji dostarczanych towarów), lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto zauważyć należy, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Natomiast w myśl w art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów, nie przeprowadza bowiem postępowania dowodowego, jest zatem związany wyłącznie opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj