Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1507/12/JD
z 7 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 listopada 2012 r. (wpływ do tut. Biura 28 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2012 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka należy do międzynarodowej grupy spółek i, w oparciu o zawarte umowy pożyczek, korzysta ze wsparcia finansowego Spółki Grupowej. W treści zawartych kolejnych (odnawialnych) umów przewiduje się, że dana pożyczka pokrywa w pełnej wysokości dotychczasowe pożyczki, a ponadto wskazuje się, że odsetki są naliczane miesięcznie (lub też kwartalnie) na koniec miesiąca (kwartału) do aktualnego na dany dzień salda pożyczki. Zatem bezpośrednio z zawartych umów wynika możliwość kapitalizacji odsetek. W stanie faktycznym następuje więc kapitalizacja odsetek naliczonych na przedmiotowych pożyczkach, to jest doliczenie ich do kwot głównych pożyczek, stanowiąc tym samym podstawę do naliczania kolejnych odsetek. Wobec powyższego Spółka, jako Pożyczkobiorca, na koniec każdego miesiąca (kwartału) rozpoznaje w kosztach uzyskania przychodów przedmiotowe skapitalizowane odsetki. Odsetki spełniają warunki uznania za koszty uzyskania przychodu w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, pożyczka udzielana jest w celu pokrycia krótkoterminowych potrzeb finansowych Spółki i przeznaczana na bieżącą działalność operacyjną Spółki (w szczególności nie jest przeznaczana na finansowanie inwestycji w trakcie realizacji - art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o pdop).

Przedmiotem niniejszego wniosku są odsetki od pożyczek, do których nie stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o pdop.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka postępuje prawidłowo przyjmując, że po stronie Spółki powstaje koszt uzyskania przychodów w wysokości skapitalizowanych odsetek w momencie kapitalizacji odsetek naliczonych na pożyczkach?

W którym momencie kapitalizacja odsetek naliczonych na pożyczkach, z tytułu których Spółka jest dłużnikiem, powodować będzie po stronie Spółki powstanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości skapitalizowanych odsetek?

Zdaniem Spółki, naliczone odsetki na pożyczkach, z tytułu których Spółka jest dłużnikiem, stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji. Zdaniem Spółki, kapitalizacja odsetek jest jednym ze sposobów uregulowania odsetek przez pożyczkobiorcę na rzecz pożyczkodawcy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej „ustawa o pdop”), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Jednocześnie, w świetle art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). A contrario, za koszt uzyskania przychodów u pożyczkobiorcy należy uznać skapitalizowane odsetki, pod warunkiem, że nie znajdują zastosowania inne przepisy ustawy o pdop (np. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o pdop). Kapitalizacja odsetek nie jest zdefiniowana na gruncie przepisów ustawy o pdop. W praktyce kapitalizacja polega na ich doliczeniu do kwoty głównej długu. Z chwilą kapitalizacji odsetek pożyczkobiorca wykonuje swoje zobowiązanie do ich uiszczenia, zaś aktywa pożyczkodawcy powiększają się o tę kwotę, jakkolwiek nie następuje ich fizyczne przekazanie na jego konto. Skoro więc w przypadku kapitalizacji dochodzi do dopisania naliczonych odsetek do pierwotnej kwoty pożyczki za zgodą wierzyciela, to należy uznać to za sposób zadysponowania naliczonymi odsetkami, który czyni zadość roszczeniu pożyczkodawcy o ich zwrot. Wynika z tego, że już od dnia kapitalizacji wierzyciel uzyskuje korzyść ekonomiczną w postaci zwiększenia kwoty, od której naliczane są dalsze odsetki. Swobodne przeniesienie prawa do dysponowania przychodem, to jest odsetkami z tytułu korzystania z pożyczonego kapitału, należy więc traktować jako formę zapłaty odsetek w momencie ich kapitalizacji.

Ostateczne rozliczenie bowiem nie obejmuje tych odsetek, lecz stanowi spłatę powiększonej kwoty głównej pożyczki. Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co zapłata, to jest zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty w przyszłości. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o pdop skapitalizowane odsetki są przychodem podatkowym dla pożyczkodawcy przy jednoczesnym braku zastrzeżenia ich zapłaty. Odpowiednio więc, ze względów systemowych, odsetki powinny również stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji zgodnie z zasadą równowagi przychodów i kosztów. Przyjmując że kapitalizacja odsetek traktowana jest na równi z ich zapłatą, stwierdzić należy, że skapitalizowane odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów na gruncie ustawy o pdop w momencie kapitalizacji.

Podobne stanowisko zostało wyrażone również przez Ministra Finansów w szeregu interpretacjach prawa podatkowego. I tak przykładowo:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 14 sierpnia 2012 r., nr IPPB3/423-319/12-2/EŻ potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop, odsetki stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 29 maja 2012 r. nr IPPB3/423-170/12-4/EŻ wskazał, że Spółce przysługuje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od pożyczki w przypadku kapitalizacji odsetek w momencie ich kapitalizacji;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 maja 2012 r. nr IPPB3/423-174/12-2/EŻ uznał, że kapitalizację należy traktować jako zapłatę odsetek;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 23 kwietnia 2012 r. nr IPPB3/423-92/12-2/MC na zapytanie: „Czy zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka będzie mogła zaliczyć skapitalizowane odsetki od pożyczki do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji?” odpowiedział, że stanowisko spółki jest prawidłowe;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 28 listopada 2011 r. nr IPTPB3/423- 213/11-3/IR;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 6 czerwca 2011 r. nr ITPB3/423-125/11/MK.

Powyższe stanowisko potwierdzają również orzeczenia sądowe, np.:

  • wyrok NSA z 25 stycznia 2012 r., sygn. II FSK1350/10, w którym sąd wskazał, że „jeśli umowa pożyczki przewiduje kapitalizację odsetek rozumianą jako dopisanie odsetek do zobowiązania głównego, czyli przekształcenie go w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki, odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji. Kapitalizację należy bowiem traktować jako zapłatę odsetek”;
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 lipca 2010 r., sygn. II FSK 359/09, w którym NSA podkreślił, iż „swobodne przeniesienie prawa do dysponowania przychodem, to jest odsetkami z tytułu korzystania z pożyczonego kapitału należy traktować jako formę zapłaty odsetek w momencie ich kapitalizacji”.

Odnosząc się do powyższego Spółka stoi na stanowisku, że skapitalizowane odsetki może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji, to jest na koniec danego miesiąca (kwartału).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj