Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-319/12-2/EŻ
z 14 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-319/12-2/EŻ
Data
2012.08.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dłużnik
odsetki skapitalizowane
pożyczka


Istota interpretacji
W którym momencie kapitalizacja odsetek naliczonych na pożyczkach z tytułu których Spółka jest dłużnikiem, powodować będzie po stronie Spółki powstanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości skapitalizowanych odsetek?



Wniosek ORD-IN 198 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.05.2012r. (data wpływu 25.05.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów podatkowych – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową prawa polskiego będącą operatorem platformy telewizyjnej „n”. Spółka należy do międzynarodowej grupy medialnej I.

Spółka jest dłużnikiem z tytułu szeregu umów pożyczek z podmiotami z grupy, w tym z X S.A. (dalej: Pożyczkodawca”).

Obecnie, w związku z planowaną restrukturyzacją biznesową grupy I, Spółka oraz Pożyczkodawca rozważają kapitalizację odsetek naliczonych na przedmiotowych pożyczkach, tj. doliczenie ich do kwot głównych pożyczek, stanowiąc tym samym w przyszłości podstawę do naliczania kolejnych odsetek (możliwość kapitalizacji odsetek wynika bezpośrednio z umów pożyczek bądź zostanie potwierdzona w drodze zawarcia aneksów do ww. umów pożyczek).

Odsetki z tytułu przedmiotowych pożyczek spełniają warunki uznania za koszty uzyskania przychodu w świetle art. 15 ust. 1 Ustawy o pdop i były przeznaczone na bieżącą działalność operacyjną Spółki (z szczególności nie zachodziły przypadki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 12, art. 16g ust. 3 i ust. 4 Ustawy o pdop).

Przedmiotem niniejszego wniosku są odsetki od pożyczek, do których nie stosuje się art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 Ustawy o pdop.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

W którym momencie kapitalizacja odsetek naliczonych na pożyczkach z tytułu których Spółka jest dłużnikiem, powodować będzie po stronie Spółki powstanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości skapitalizowanych odsetek...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, naliczone odsetki na pożyczkach, z tytułu których Spółka jest dłużnikiem, stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Tym samym, odsetki od zobowiązań można uznać za koszt podatkowy dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty (metoda kasowa), pod warunkiem, że ich odliczalność nie jest ograniczona na mocy innych przepisów Ustawy o pdop (np. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy o pdop regulujący kwestie tzw. cienkiej kapitalizacji).

Jednocześnie, w świetle art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a Ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). A contrario za koszt uzyskania przychodów u pożyczkobiorcy należy uznać skapitalizowane odsetki, pod warunkiem, że nie znajdują zastosowania inne przepisy Ustawy o pdop (np. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy o pdop).

Kapitalizacja odsetek nie jest zdefiniowana na gruncie przepisów Ustawy o pdop. W praktyce, kapitalizacja polega na ich doliczeniu do kwoty głównej długu. W wyniku kapitalizacji odsetek pożyczkobiorca niejako pozostawia je do dyspozycji pożyczkodawcy, który z kolei rozporządza nimi przez dopisanie do kwoty należności głównej. Z ekonomicznego punktu widzenia, wierzyciel na moment kapitalizacji uzyskuje korzyść majątkową w postaci zwiększenia kwoty, od której dalej będą naliczane odsetki. W rezultacie kapitalizacji, odsetki tracą odrębny byt prawny jako należności uboczne i stają się częścią kwoty głównej zobowiązania (pożyczki). Tym samym, ostateczne rozliczenie nie obejmuje tych odsetek, lecz stanowi spłatę powiększonej kwoty głównej pożyczki. Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co zapłata, tj. zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty w przyszłości.

W ocenie Wnioskodawcy, brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy o pdop w zakresie momentu odliczalności odsetek (metoda kasowa) oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a Ustawy o pdop wskazującego, iż skapitalizowane odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów, prowadzi do wniosku, że na gruncie Ustawy o pdop kapitalizacja odsetek jest traktowana na równi z ich zapłatą.

Podobne stanowisko zostało wyrażone również przez Ministra Finansów w szeregu interpretacji prawa podatkowego. I tak przykładowo:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 28 listopada 2011r., sygn. IPTB3/423- 213/11-3/IR;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 6 czerwca 2011r., sygn. ITPB3/423-125/11/MK;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 24 grudnia 2010r., sygn. IPPB5/423-668/10-2/DG;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 26 listopada 2010r., sygn. IPPB3/423-697/10-2/EB;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 4 czerwca 2009r., sygn. IPPB3/423-168/09-4/KK;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 24 kwietnia 2009r., sygn. IPPB3/423-101/09-2/AS;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 8 października 2009r., sygn. ILPB3/423-534/09-4/ŁM.

Reasumując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy o pdop, odsetki stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji.

Spółka podkreśla, że X S.A. (jako Pożyczkodawca) również zwróciła się do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o potwierdzenie po jej stronie skutków podatkowych opisanego powyżej zdarzenia przyszłego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w tym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj