Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423-260/04/MM
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423-260/04/MM
Data
2004.03.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
energia elektryczna
potrącalność kosztów
przychody należne


Pytanie podatnika
czy prawidłowe jest ewidencjonowanie dla celów podatkowych faktury zakupu energii elektrycznej jako koszt własny sprzedaży w miesiącu, w którym przypada termin płatności określony na fakturze?


W odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 20.02.2004r. złożone w trybie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje:

- w świetle przepisu art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), obowiązującego od dnia 1 stycznia 2004r. za datę powstania przychodu należnego z tytułu dostaw energii elektrycznej, zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Spółkę uważa się

wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli nie jest on określony na fakturze, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 15 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe: w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

W świetle przytoczonego wyżej przepisu koszty można potrącić jeśli są one powiązane z przychodami danego roku podatkowego, którego dotyczą, przy spełnieniu ogólnej przesłanki określonej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeśli zaś w świetle powołanego przepisu art. 15 ust. 4 brak jest ścisłego związku między poniesionym kosztem a uzyskiwanym przychodem w konkretnym okresie, to zgodnie z linią orzecznictwa – koszty uzyskania przychodu potrącane są w momencie ich poniesienia.

Koszty zakupu energii elektrycznej w opisanej przez Spółkę sprawie odnoszą się do ściśle określonego przedziału czasowego – w tym przypadku miesiąca stycznia 2004r.

W zawiązku z powyższym tut. organ podatkowy podziela stanowisko Spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj