Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US.I-2-0443/3/04
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-2-0443/3/04
Data
2004.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
cel wywozu (eksportu)
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
eksport towarów
sprzedaż towarów
stawki podatku


Pytanie podatnika
- czy obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstał w dniu przekazania maszyn i urządzeń stronie litewskiej, czy też w dniu faktycznej sprzedaży oraz czy wartość transakcji należy określić w PLN, czy też w USD.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku w odpowiedzi na pismo z dnia 23.01.2004 r. (data wpływu 23.01.2004 r.), zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Ze złożonego pisma wynika, że Spółka w dniu 14.03.2001 r. zawarła umowę z firmą litewską o współpracy dotyczącej produkcji styropianu. Na mocy tej umowy Spółka przekazała stronie litewskiej maszyny i urządzenia w celu produkcji przy ich użyciu styropianu, które nadal pozostawały własnością Spółki. Maszyny i urządzenia zostały wywiezione z Polski na Litwę w dwóch partiach: w dniu 06.04.2001 r. i 11.04.2001 r. co zostało potwierdzone dokumentami celnymi SAD 1/A.
Do odprawy zgłoszono maszyny i urządzenia podając ich wartość w PLN.W związku z tym, iż produkcja styropianu nie doszła do skutku do dnia 31.12.2002r., na mocy postanowień w/w umowy urządzenia i maszyny zostały sprzedane przez Spółkę stronie litewskiej, na podstawie umowy sprzedaży z dnia 03.01.2003r., gdzie strony ustaliły ich wartość w USD.

Wobec powyższego Spółka posiada wątpliwość, czy obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstał w dniu 06.04.2001 r. i 11.04.2001 r. tj. w dniu przekazania maszyn i urządzeń stronie litewskiej, czy też w dniu 03.01.2004 r. faktycznej sprzedaży oraz czy wartość transakcji należy określić w PLN, czy też w USD.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również eksport i import towarów i usług.Eksportem towarów w rozumieniu art. 4 pkt 4 w/w ustawy jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust.1 i 3 ustawy VAT. Jak z powyższego wynika definicja eksportu towarów składa się z dwóch części, które powyżej opisano. Dopiero łączne wystąpienie tych dwóch przesłanek powoduje, że dokonana czynność będzie spełniała dyspozycję art. 4 ust.4 w/w ustawy VAT i będzie w myśl art. 18 ust. 3-7 ustawy VAT (po spełnieniu wyżej wymienionych przesłanek) opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg stawki 0 %. Jeżeli Spółka wywiozła poza granice Polski towar, a wywóz ten jest potwierdzony przez właściwy urząd celny, ale wywóz ten nastąpił w celu wykonania czynności, która nie podlega podatkowi VAT (nie została wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w art. 2 ustawy VAT), to wywóz taki nie jest eksportem towarów. Późniejsza zmiana pierwotnego ,,celu” wywozu, której skutkiem jest sprzedaż wywiezionego towaru poza granicami Polski, nie może prowadzić do zakwalifikowania tej czynności jako eksportu towaru.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również eksport i import towarów i usług.

Eksportem towarów w rozumieniu art. 4 pkt 4 w/w ustawy jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy VAT.

Jak z powyższego wynika definicja eksportu towarów składa się z dwóch części, które powyżej opisano. Dopiero łączne wystąpienie tych dwóch przesłanek powoduje, że dokonana czynność będzie spełniała dyspozycję art. 4 ust. 4 w/w ustawy VAT i będzie w myśl art. 18 ust. 3-7 ustawy VAT (po spełnieniu wyżej wymienionych przesłanek) opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg stawki 0 %.

Jeżeli Spółka wywiozła poza granice Polski towar, a wywóz ten jest potwierdzony przez właściwy urząd celny, ale wywóz ten nastąpił w celu wykonania czynności, która nie podlega podatkowi VAT (nie została wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w art. 2 ustawy VAT), to wywóz taki nie jest eksportem towarów. Późniejsza zmiana pierwotnego ,,celu” wywozu, której skutkiem jest sprzedaż wywiezionego towaru poza granicami Polski, nie może prowadzić do zakwalifikowania tej czynności jako eksportu towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj