Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/482/29/IM/04
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/482/29/IM/04
Data
2004.04.15



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
inwestycje zaniechane


Pytanie podatnika
Wątpliwości podatnika dotyczą czy Spółka powinna dokonać korekty podatku naliczonego w miesiącu podjęcia decyzji o zaniechaniu budowy hali produkcyjnej biorąc pod uwagę, że może w przyszłości powróci do zaniechanego projektu na skutek kolejnej zmiany decyzji. Tylko wówczas gdyby wcześniej spółka skorygowała podatek naliczony zgodnie z art. 21 ust. 3b cytowanej ustawy to bezpowrotnie utraciłaby prawo odliczenia podatku naliczonego od zakupionego projektu.


W myśl przepisu art. 25 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeśli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 41 cytowanej ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji. Wobec czego w myśl przepisu art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy, które są związane z zaniechaną inwestycją.
W przypadku zaniechania inwestycji mającej służyć czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług, podatnik jest zobligowany do skorygowania odliczonego wcześniej (tj. w okresie realizacji inwestycji) podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących jej wytworzeniu. Ponieważ zazwyczaj terminy odliczenia podatku naliczonego określone w przepisach ustawy, nie są zbieżne z terminem oddania inwestycji do użytku (odliczenia dokonywane są na bieżąco w okresie realizacji inwestycji), podatnik podejmując decyzję o zaniechaniu inwestycji powinien dokonać odpowiedniej korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiło zaniechanie.
Ponadto, jeżeli w przyszłości Spółka wróciłaby do zarzuconego projektu (na skutek kolejnej zmiany decyzji) wówczas zgodnie z art. 19 ust. 3b ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji, nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli podatnik nie dokonałby w powyższym okresie ponownej korekty podatku naliczonego, w efekcie utraci prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego projektu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj