Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDOP-423/10/2004
z 4 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOP-423/10/2004
Data
2004.06.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja
podatek dochodowy od osób prawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy realizację przesięwzięć sfinansowanych częściowo z dotacji otrzymanej od gminy związanych z organizacją konkursu dla uczniów szkół oraz promowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego poprzez organizowanie cyklu wykładów i seminariów z zakresu literatury, sztuki i filmu należy w całości zakwalifikować do wydatków związanych z celami statutowymi towarzystwa?


Zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) objęte są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo – techniczna, oświatowa w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele. Stosownie do treści art. 17 ust. 1b ustawy zwolnieniem objęte są dochody przeznaczone i – bez względu na termin – wydatkowane na ww. cele, w tym także przeznaczone i wydatkowane na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków nie stanowiących kosztu uzyskania przychodów. Dla skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednostka musi spełniać dwa warunki:

  1. jej celem statutowym musi być działalność wymieniona w tym przepisie,
  2. uzyskane przez jednostkę dochody muszą być przeznaczone na ten cel .

Z pisma Towarzystwa wynika, iż poniesione zostały wydatki sfinansowana częściowo z dotacji otrzymanej od Gminy na zorganizowanie konkursu dla uczniów szkół licealnych i techników w zakresie odkrywania ciekawych zjawisk historycznych, kulturowych, przyrodniczych, kształcenia kultury języka. W ramach tych wydatków promowano również wspólne dziedzictwo kulturowe poprzez organizację cyklu wykładów, seminariów z zakresu literatury, sztuki i filmu.

Otrzymane dotacje co do zasady są przychodem dla celów podatkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach są wolne od podatku dochodowego. Konsekwentnie natomiast na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 tejże ustawy, wydatki sfinansowane z otrzymanej dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Z postanowień statutu wynika, że celem statutowym Towarzystwa jest wzbogacenie możliwości edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz innych osób poprzez wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych w sferze oświaty i wychowania. Realizacja tego celu będzie się odbywać poprzez działalność oświatową, wychowawczą i naukową oraz usługową, handlową i produkcyjną w zakresie m. in.:

  • wychowania i kształcenia w duchu tolerancji religijnej i etosu protestanckiego,
  • krzewienia zasad etyki chrześcijańskiej.

Działalnością oświatową jest ogół podejmowanych zadań dydaktyczno – wychowawczych służących rozwojowi wiedzy i postaw społecznych.

W związku z powyższym zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych podlegają dochody przeznaczone na ww. cele statutowe.

W myśl natomiast przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niektórych wydatków poniesionych przez podatników nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, w związku z czym mogą powstać różnice pomiędzy dochodem podatkowym a zyskiem bilansowym.

Ujęte bowiem w księgach rachunkowych wydatki i koszty nieuznane w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym za koszty uzyskania przychodów, wpływają na zwiększenie dochodu podatkowego.

Jeżeli jednak wydatki (koszty) wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych lub celów określonych w przepisach, które stanowią pozytywną przesłankę zwolnienia, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom(kosztom) będzie wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj