Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/436/152/1/2004
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/152/1/2004
Data
2004.10.25



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
pochodne instrumenty finansowe


Pytanie podatnika
Kiedy wydatki na finansowe instrumenty pochodne staną się kosztem uzyskania przychodu ?


W odpowiedzi na pismo otrzymane dnia 26.08.2004 r. dotyczące interpretacji odpowiedzi udzielonej dnia 09.08.2004 r. przez Naczelnika tut. Urzędu, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach podtrzymuje interpretację udzieloną w piśmie z dnia 09.08.2004 r. (Nr sprawy RO/436/152/2004) oraz udziela dodatkowych wyjaśnień dotyczących udzielonej odpowiedzi.

W w/w piśmie podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Spółka zakupiła instrument pochodny (opcję) będący zabezpieczeniem oprocentowania stałej stopy procentowej kredytu udzielonego na 5 lat. Co miesiąc do banku udzielającego kredytu przelewana jest spłata raty kapitałowej kredytu wraz z odsetkami. W momencie spłaty kredytu wraz z odsetkami nabywca opcji ma prawo żądać od jej wystawcy pokrycia różnicy pomiędzy rynkową wysokością stóp procentowych a stałą wysokością określoną w opcji. Jeżeli różnica ta jest dodatnia nabywca opcji żąda przelania kwoty różnicy, jeżeli różnica jest ujemna rezygnuje z prawa jej rozliczenia.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 16g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Instrument pochodny, jakim jest opcja obejmuje okres spłaty rat kredytu, czyli 5 lat. Korzyści osiągane z tytułu kupna tego instrumentu (zabezpieczenie wysokości oprocentowania zaciągniętego kredytu) rozciągają się na okres 5 lat. Zgodnie z zawartą w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zasadą potrącania kosztów w czasie, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące roku podatkowego. Na podstawie w/w przepisu można uznać, iż okres, w którym można będzie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszt zakupu przedmiotowej opcji wynosi 5 lat, gdyż w takim okresie będą osiągane korzyści z jego posiadania, pod warunkiem, ze nie zostanie on wcześniej sprzedany.

Tak więc, wydatek na nabycie opcji zabezpieczającej wysokość oprocentowania zaciągniętego kredytu, będzie kosztem uzyskania przychodu proporcjonalnie w okresach miesięcznych, równolegle do spłat rat kredytu. Wydatek ten będzie kosztem uzyskania przychodu niezależnie od tego czy podatnik zrealizuje prawa wynikające z opcji czy też zrezygnuje z ich realizacji.

Należy podkreślić, że wszystkie wydatki wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 8b nie są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Stają się nimi natomiast przy ustalaniu dochodu:
- w związku z realizacją praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, czyli w przypadku skorzystania z opcji, tj. gdy różnica pomiędzy stopami procentowymi jest wypłacana przez sprzedawcę opcji,
- w związku z rezygnacją z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, tj. gdy Spółka rezygnuje z realizacji opcji,
- z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj