Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/436/152/2004
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/152/2004
Data
2004.08.09



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nabycie
pochodne instrumenty finansowe


Pytanie podatnika
Kiedy wydatki na nabycie pochodnych instrumentów finansowych staną się kosztem uzyskania przychodu ?


W odpowiedzi na pismo otrzymane dnia 20.07.2004 r. dotyczące interpretacji przepisów z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje.

Do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) od 1 stycznia 2001 roku wprowadzono definicję pochodnych instrumentów finansowych. Przepis art. 16 ust. 1b w/w ustawy definiuje pojęcie instrumentów pochodnych - ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych, rozumie się przez to prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8b nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia – o ile wydatki te, stosownie do art. 16g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Należy podkreślić, że wszystkie wydatki wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 8b nie są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Stają się nimi natomiast przy ustalaniu dochodu:
- w związku z realizacją praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych,
- w związku z rezygnacją z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych,
- z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych.

Warunkiem, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w/w wydatków jest, aby wydatki te nie powiększały wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych, stosownie do art. 16g ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, wydatki na nabycie pochodnych instrumentów finansowych mogą stać się kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie realizacji praw z nich wynikających, w związku z rezygnacją z realizacji tych praw lub z odpłatnym zbyciem pochodnych instrumentów finansowych bez względu na wartość wolumenu transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj