Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
ZN-II-2/415-5/05/KL
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-II-2/415-5/05/KL
Data
2005.04.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Czy ponoszone koszty można zaliczyc w całości do danego okresu (miesiąca), czy należy rozliczać się proporcjonalnie do uzyskanych przychodów stanowiących przychód podatkowy danego miesiąca i do przychodów podatkowych przenoszonych na nastepny okres (miesiąc)?


W dniu 17.02.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie zaliczania w całości bądź proporcjonalnie kosztów uzyskania przychodów w stosunku do uzyskanych przychodów podatkowych danego miesiąca i do przychodów podatkowych przenoszonych na następny okres (miesiąc).

Podatnik przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:

Podstawową działalnością Zakładu jest świadczenie usług o charakterze ciągłym, polegającym na rozprowadzaniu wody, oczyszczaniu i odprowadzaniu ścieków. Woda zakupywana jest z MWiK Koszalin, wystawiane są za tę wodę faktury za okresy miesięczne (termin płatności 14 dniowy). Zakład wodę tę rozprowadza (sprzedaje) na terenie gminy Mielno, również za okresy miesięczne. Faktury wystawiane są przez cały miesiąc a w związku z tym przychód ze sprzedaży wg terminów płatności do rozliczenia w deklaracjach CIT-2 dzielony jest na dwa miesiące, tj. sprzedaż od 1 - 17 stanowi przychód podatkowy danego miesiąca, natomiast sprzedaż od 18 - 30 stanowi przychód podatkowy następnego miesiąca.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko zawarte w piśmie z dnia 01.03.2005 r. (data wpływu 02.03.2005 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku z dnia 16.02.2005 r. (data wpływu 17.02.2005 r.), iż przepisy prawa podatkowego skutkują tym, że:

Koszty ponoszone przez Zakład w danym miesiącu winny być ujmowane w całości, bez procentowego ich podziału do sprzedaży, która jest przychodem danego miesiąca i sprzedaży, która stanowić będzie przychód miesiąca następnego (za wyjątkiem wynagrodzeń i narzutów od nich, stanowiących koszt w miesiącu faktycznej ich wypłaty).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 12 ust. 3d pkt 3, art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Kwestie związane z przypisaniem kosztów do właściwego okresu podatkowego reguluje art. 15 ust. 4 updop. Zgodnie z zasadą zawartą w tym przepisie, koszty uzyskania przychodów są potrącalne w roku (okresie), którego dotyczą a nie w roku (okresie) ich faktycznego poniesienia. Wydatek staje się więc kosztem w dacie faktycznego poniesienia tylko w przypadku, gdy nie jest możliwe zarachowanie go do okresu, którego dotyczy albo, gdy ustawa wyraźnie nakazuje, by czynić to w okresie faktycznego poniesienia.

W przypadku prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie rozprowadzania wody oraz gospodarki ściekami (o której mowa w zapytaniu), przychód dla celów podatkowych powstaje w terminie płatności wynikającym z faktury, a jeżeli termin ten nie jest określony, w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę (art. 12 ust. 3d pkt 3) ustawy. Zatem w odniesieniu do kosztów bezpośrednich, to zasadniczo (z wyjątkiem kosztów, których zarachowanie nie było możliwe) potrąca się koszty faktycznie poniesione albo tylko zarachowane (zaksięgowane), o ile pozostają one w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z faktycznie otrzymanymi albo należnymi przychodami danego miesiąca, a inny termin nie wynika z przepisu art. 16 ust. 1 updop (katalog kosztów negatywnych). Oznacza to, że poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. W związku z tym podmiot musi zatem określić, które ponoszone przez niego koszty mogą zostać przyporządkowane do konkretnych przychodów i odpowiednio zakwalifikować je do kosztów podatkowych w dacie uzyskania tego przychodu. Natomiast te koszty, których podmiot nie może powiązać z konkretnymi przychodami, powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

Ponadto Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym przepis art. 15 ust. 2 i art. 15 ust. 2 a ustawy nie będzie miał zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj