Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-503/12-2/GJ
z 5 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-503/12-2/GJ
Data
2012.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odprawa pośmiertna
odprawy
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
śmierć


Istota interpretacji
Wnioskodawca może on zaliczyć wypłaconą odprawę pośmiertną do kosztów uzyskania przychodów, ze względu na to, że był on zobowiązany do jej wypłaty na podstawie wewnętrznych uregulowań.



Wniosek ORD-IN 815 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.07.2012r. (data wpływu 16.07.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych odprawy pośmiertnej - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16.07.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych odprawy pośmiertnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej Wnioskodawca) jest firmą będącą członkiem międzynarodowej grupy spółek działającej w branży farmaceutycznej. Wszelkie działania podejmowane przez spółki grupy (w tym Wnioskodawcę) są zgodne z globalną polityką korporacyjną. Jednym z filarów tej polityki jest program globalnej polityki świadczeń emerytalnych. Świadczenia wypłacane zgodnie z programem stanowią element zobowiązań pracodawcy wobec pracownika, przyznawanych pracownikowi już w chwili zawarcia umowy o pracę oraz sukcesywnie w trakcie kontynuowania stosunku pracy. Zgodnie z jego uregulowaniami, każdemu z pełnoetatowych pracowników Spółki, którzy osiągnęli wiek emerytalny lub stali się niezdolni do pracy oraz przepracowali w Spółce przynajmniej 7 lat przysługuje od pracodawcy prawo do świadczenia emerytalnego - odprawy - wypłacanej przez pracodawcę. Wysokość świadczenia emerytalnego uzależniona jest od długości stażu pracy w Spółce oraz wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

W przypadku, gdy pełnoetatowy pracownik umrze w czasie trwania stosunku pracy, jego rodzinie przysługuje prawo do otrzymania odprawy pośmiertnej, niezależnie od wieku, w jakim zmarł pracownik oraz niezależnie od długości jego stażu pracy w Spółce. Wysokość wypłaconej odprawy pośmiertnej ustalana jest w ten sam sposób co odprawy emerytalnej (tj. uzależniona jest od długości stażu pracy w Spółce i wysokości otrzymywanego wynagrodzenia). Kwota świadczenia wypłacanego zgodnie z programem obniżana jest o kwoty wszelkich świadczeń o podobnym charakterze, jakie zostały pracownikowi przyznane na podstawie innych uregulowań istniejących w zakładzie pracy czy też przepisów krajowych obowiązujących w kraju siedziby Spółki. Środki przeznaczone na wypłatę świadczeń odpraw, pochodzą z funduszy własnych Wnioskodawcy jako pracodawcy.

W wyniku śmierci jednego z pracowników Wnioskodawca dokonał wypłaty odprawy pośmiertnej, zgodnie z programem globalnej polityki świadczeń emerytalnych. Wypłacona odprawa nie stanowi zatem odprawy pośmiertnej wypłacanej na podstawie przepisu art. 93 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998r., nr 21 poz. 94 ze zm., dalej „Kodeks pracy”). Odprawa pośmiertna przysługująca na podstawie Kodeksu pracy nie została wypłacona z uwagi na fakt, iż nie zostały spełnione przesłanki do otrzymania takiego świadczenia. Wysokość odprawy pośmiertnej wypłaconej w ramach programu przewyższa kwotowo limity zastrzeżone dla wypłaty odprawy pośmiertnej w Kodeksie pracy. Wnioskodawca zaznacza, że świadczenia wypłacane zgodnie z programem globalnej polityki świadczeń emerytalnych nie są związane z umowami ubezpieczenia, jakie pracodawca może zawierać na rzecz pracowników, z tego względu w tym przypadku nie znajduje zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 59 Ustawy CIT, stanowiący, iż nie uznaje się za koszty podatkowe składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w związku z wypłatą odprawy pośmiertnej na rzecz członków najbliższej rodziny (żona, małoletnie dzieci) zmarłego pracownika na Wnioskodawcy ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz czy ciążą na nim obowiązki informacyjne (obowiązek złożenia informacji PIT-8C) związane z wypłatą odprawy pośmiertnej rodzinie zmarłego pracownika...
  2. Czy Wnioskodawca można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, odprawę pośmiertną przysługującą rodzinie (żonie, małoletnim dzieciom) zmarłego pracownika, wypłaconą w wysokości wynikającej z programu globalnej polityki świadczeń emerytalnych...

Niniejsza interpretacja dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pyt. nr 2 ); w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pyt. nr 1) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 2) Wypłata odprawy pośmiertnej rodzinie zmarłego pracownika stanowi koszt uzyskania przychodów po jego stronie.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 Ustawy CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisie art. 16 ust 1. Zatem, aby określony wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów musi spełniać następujące warunki:

  1. pozostawać w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością,
  2. mieć wpływ (bezpośredni bądź pośredni) na wysokość osiągniętych przychodów,
  3. nie może być objęty zakresem przepisu art. 16 ust. 1 Ustawy CIT, który zawiera katalog wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodu.

Zatem kosztami uzyskania przychodu są racjonalne i mające gospodarcze uzasadnienie wydatki, które bezpośrednio przyczyniają się do powstania przychodu lub są pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodu poprzez ich powiązanie z funkcjonowaniem działalności podatnika i realizacją zobowiązań prawnych, jakie ciążą na podatniku. W opisanym we wniosku stanie faktycznym dokonana przez Wnioskodawcę wypłata świadczenia rodzinie zmarłego pracownika była realizacją obowiązku wynikającego z programu globalnej polityki korporacyjnej będącej wewnętrznym aktem prawnym wiążącym pracodawcę. Członkowie rodziny zmarłego pracownika mają zatem roszczenie w stosunku do zakładu pracy o wypłatę tego świadczenia. Dokonana wypłata była zatem efektem wcześniejszego zatrudnienia zmarłego pracownika. Po stronie Wnioskodawcy wystąpiła konieczność dochowania zapisów zawartych w programie globalnej polityki korporacyjnej. Realizacja obowiązku wypłaty odprawy emerytalnej warunkowała zgodne z prawem prowadzenie działalności gospodarczej oraz w dalszej kolejności możliwość uzyskiwania przychodów.

Tym samym, wypłacona odprawa pośmiertna stanowi nieodłączny koszt związany z funkcjonowaniem Wnioskodawcy oraz warunkujący niezakłócone działanie Wnioskodawcy. Należy uznać zatem, że wszelkie wydatki, które ponoszone są w związku z faktem zatrudniania pracowników są kosztem uzyskania przychodów pracodawcy, niezależnie od tego czy ich wypłata dokonywana jest na podstawnie Kodeksu pracy, czy też na podstawie wewnętrznych aktów prawnych wiążących pracodawcę (o ile ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nie jest wyłączone lub ograniczone przez przepisy szczególne). Wydatki ponoszone na rzecz pracowników należy zatem uznać za koszty pośrednie związane z całościowym wymiarem prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę. Ponadto, Wnioskodawca pragnie zauważyć, że przepisy art. 16 ust. 1 Ustawy CIT nie wyłączają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wypłaceniem odprawy pośmiertnej na rzecz rodziny zmarłego pracownika.

Stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30 czerwca 2005r. wydanym, przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach (znak IUS IPD1/2-423/7/2005): „Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Mając zatem na względzie powołane wyżej przepisy, z których wynika co następuje:

  • odprawa pośmiertna jest szczególnego rodzaju jednorazowym świadczeniem pieniężnym wynikającym ze stosunku pracy, wypłacanym przez pracodawcę rodzinie zmarłego (w omawianym przypadku - małżonkowi zmarłego pracownika),
  • wypłata z tego tytułu będąca konsekwencją wcześniejszego zatrudnienia pracownika, a przez to wykazująca związek z przychodami ZOZ (art. 15 ust. 1), równocześnie - nie wymieniona w katalogu wyłączeń zawartych w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej,

należy uznać, że wydatek poniesiony przez podatnika na wypłatę przedmiotowej odprawy pośmiertnej, stanowi koszt uzyskania przychodu.”

Także w interpretacji indywidualnej z 6 dnia lutego 2008r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (znak IPPB3-423-449/07-2/EM) czytamy: „Ponadto, chociaż trudno doszukiwać się bezpośredniego związku pomiędzy ponoszeniem świadczeń na rzecz Pracowników i jego Rodziny, a osiąganiem przychodów, to jednak niewątpliwie są to koszty funkcjonowania Spółki, a zatem koszty pośrednie, czyli takie, które związane są z całościowym wymiarem prowadzenia działalności gospodarczej.”

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż może on zaliczyć wypłaconą odprawę pośmiertną do kosztów uzyskania przychodów, ze względu na to, że był on zobowiązany do jej wypłaty na podstawie wewnętrznych uregulowań.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj