Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUS IPD1/2-423/7/2005
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS IPD1/2-423/7/2005
Data
2005.06.30


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odprawa pośmiertna
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy wypłacona małżonkowi zmarłego pracownika odprawa pośmiertna, stanowi koszt uzyskania przychodu dla dokonującego wypłaty?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 20005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko ............. - przedstawione we wniosku z dnia 25.04.2005 r. (wpł. do tut. U. S. 27.04.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej nie uznania za koszt uzyskania przychodów odprawy pośmiertnej wypłaconej małżonkowi zmarłego pracownika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.04.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik, posiadający status samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, zwrócił się z zapytaniem: czy odprawa pośmiertna, wypłacona małżonkowi zmarłego pracownika, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Prezentując własne stanowisko w sprawie, wskazał że wydatku z tego tytułu nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, pomimo że nie jest on wymieniony enumeratywnie w przepisie art. 16 ust. 1 powołanej ustawy, z uwagi na fakt iż kosztów przedmiotowej odprawy nie można powiązać z określonym przychodem uzyskiwanym przez podatnika, które to kryterium – wskazane w przepisie art. 15 ust. 1 tej ustawy – jest podstawą kwalifikacji kosztów na podatkowe i niepodatkowe. Kosztu odprawy nie można powiązać z celem statutowym zakładu, ponadto jest ona wypłacana osobie trzeciej, tj. małżonkowi zmarłego pracownika.

W związku z powyższym, zdaniem podatnika, koszt odprawy pośmiertnej nie stanowi kosztu uzyskania przychodów i jako nie związany z celem statutowym zakładu, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 93 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (j. t. z 1998 r. Dz. U. Nr 21, poz. 94 ze zm.), w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny (w tym małżonkowi), jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z przepisami powołanej ustawy. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c tej ustawy, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na cele tej działalności (w omawianym przypadku – na ochronę zdrowia).

W myśl art. 17 ust. 1b w. wym. ustawy, zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków nie stanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Zwolnienie nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż statutowe (art. 17 ust. 1a pkt 2 tej ustawy).

W powołanych przepisach ustawodawca zastosowanie zwolnienia, bądź opodatkowanie – odnosi do dochodu, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącego nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągniętego w roku podatkowym. W przypadku gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnicę tę określa się jako stratę. Dlatego też w świetle powyższego, istotnym dla ustalenia dochodu (straty) jest prawidłowe ustalenie elementów kształtujących ten dochód, w tym także kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Mając zatem na względzie powołane wyżej przepisy, z których wynika co następuje:

- odprawa pośmiertna jest szczególnego rodzaju jednorazowym świadczeniem pieniężnym wynikającym ze stosunku pracy, wypłacanym przez pracodawcę rodzinie zmarłego (w omawianym przypadku – małżonkowi zmarłego pracownika),

- wypłata z tego tytułu będąca konsekwencją wcześniejszego zatrudnienia pracownika, a przez to wykazująca związek z przychodami ZOZ (art. 15 ust. 1), równocześnie – nie wymieniona w katalogu wyłączeń zawartych w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej,

należy uznać, że wydatek poniesiony przez podatnika na wypłatę przedmiotowej odprawy pośmiertnej, stanowi koszt uzyskania przychodu.

W związku z powyższym stanowisko zaprezentowane przez jednostkę, należy uznać za nieprawidłowe.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i§ 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj