Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
U.S.V-443/18/2005
z 5 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.V-443/18/2005
Data
2005.05.05



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy dostawa "towarów używanych" przejętych przez następcę prawnego połączonych przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?


Na podstawie art. 14a par. 1 i 4 oraz art. 93 par. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 i 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.02.2005 r., L.dz. 1138/2005 uzupełnionego pismem z dnia 06.04.2005 r., znak: NE/1686/2005 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez K w powyższym wniosku jest prawidłowe.

Pismem z dnia 28.02.2005 r., L.dz. 1138/2005 uzupełnionym pismem z dnia 06.04.2005 r. , znak: NE/1686/2005 K zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Decyzją Nr 76 z dnia 15.12.2004 r. Minister Skarbu Państwa z dniem 31.12.2004 r dokonał połączenia przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: K Następcą prawnym połączonych przedsiębiorstw jest K, która przejmuje majątek łączonych przedsiębiorstw na podstawie protokołu komisji powołanej w odrębnym trybie. Połączone przedsiębiorstwa państwowe powstały w dniu 01.01.1997 r. w wyniku podziału KiZPS i przejęły w celu likwidacji środki trwałe, tj.

  • budynki i budowle lub ich części, które użytkowały do 31.12.2004 r. (tj. ponad 5 lat) i w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • pozostałe towary, których okres używania wynosił co najmniej pół roku i w stosunku do których zarówno nie przysługiwało jak i przysługiwało ( np. środki transportu) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższym wnioskiem K zwróciła się z zapytaniem czy sprzedaż "towarów używanych" przejętych przez K zgodnie z decyzją nr 76 Ministra Skarbu Państwa z dnia 15.12.2004 roku w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w myśl art. 43 pkt 1 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r.

K jako następca prawny połączonych przedsiębiorstw, kontynuując swoje zadania statutowe uważa, że status "towaru używanego" posiadają i korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług:

  • pozostałe towary, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W ocenie tut. Organu stanowisko przedstawione przez K jest prawidłowe.

W myśl art.93 par.1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się :

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych
  4. wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Przepis art. 93 par.1 Ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) - art. 93 par. 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Z powyższego wynika, że osoba prawna która łącząc się przez przejęcie - jako przejmująca - przejęła majątek innych osób prawnych, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób prawnych w takim zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej (art. 93 e Ordynacji podatkowej).

W myśl art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części , będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Z definicji towarów używanych zawartej w art. 43 ust. 2 ww. ustawy wynika, że za towary używane uznaje się: budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednocześnie w art. 43 ust. 6 ww. ustawy ustawodawca zawarł wyjątek, kiedy zwolnienia, o którym mowa wyżej przy dostawie budynków i budowli lub ich części nie stosuje się. Zgodnie z powyższym przepisem dostawa budynków i budowli lub ich części będących towarem używanym nie będzie korzystała ze zwolnienia, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik: miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze powyższe, dostawa towarów używanych przejętych przez K jako następcę prawnego połączonych przedsiębiorstw w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, przy czym w przypadku dostawy budynków i budowli lub ich części zwolnienie od podatku będzie miało zastosowanie przy spełnieniu warunków określonych przepisem art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej udzielenia i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawnych.Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj