Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US.42.DP-II/4110-379/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.42.DP-II/4110-379/05
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
korekta zeznania
stan faktyczny


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego w przypadku kiedy informacja PIT-11 wystawiona przez pracodawcę jest niezgodna z udokumentowanym stanem faktycznym?


Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a i art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa / jednolity tekst Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r./ w związku ze złożonym do tutejszego organu zapytaniem w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącym możliwości złożenia korekty zeznania podatkowego PIT-37 wykazując w niej rzeczywisty dochód osiągnięty w 2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że stanowisko zawarte w piśmie Pana z dnia 18.05.2005r. jest prawidłowe.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym w 2004 r. był Pan zatrudniony w firmie, z której uzyskał informację PIT-11/8B o wysokości osiągniętego dochodu w kwocie 48.639,60 zł. Wynagrodzenia tego jednak nie otrzymał Pan w całości, a tylko w części o czym informuje zaświadczenie wydane przez firmę z dnia 06.05.2005r.potwierdzające,że zobowiazania firmy wobec Pana za 2004r. wynoszą 23.891,62 zł.

Zasadą jest, że przychodem podatnika z umowy o pracę i umów pokrewnych jest kwota faktycznie wypłacona lub postawiona do dyspozycji podatnika w danym roku kalendarzowym. Zasadę tę potwierdza art. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /jednolity tekst Dz. U. Nr 14 poz.176 z 2000r. z późn. zmianami/.
W związku z powyższym w zeznaniu rocznym nie wykazuje Pan wynagrodzenia, którego nie otrzymał, nawet jeśli pracodawca wymienił je w PIT-11/8B.

Możliwość skorygowania zeznania rocznego o wysokości dochodu osiągniętego istnieje tak długo dopóki nie nastąpi przedawnienie wykonania zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art. 70 par. 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Zgodnie z art. 81 Ordynacji podatkowej skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 par. 1 pkt 1 mogą skorygować uprzednio złożone zeznanie /deklarację/, jeżeli w zeznaniach /deklaracjach/, o których mowa w art. 73 par. 2 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej /art. 81a par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej/. Powyższe uprawnienie zgodnie z art. 81b par. 1 ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej oraz w okresie między zakończeniem kontroli a wszczeciem postępowania - w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola albo przysługuje nadal- w zakresie, w jakim w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej nie stwierdzono naruszenia prawa lub nie wydano decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.
Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku /art. 75 par. 1 Ordynacji podatkowej/.

Uprawnienie powyższe przysługuje również podatnikom, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 par. 1 pkt 1 jeżeli w zeznaniach /deklaracjach/, o których mowa w art. 73 par. 2 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej/ art. 75 par. 2 pkt 1 lit. a Ordynacji podatkowej/. W takim przypadku podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest obowiązany złożyć skorygowane zeznanie /deklarację/ - art. 75 par. 3. Jeżeli prawidłowość skorygowanego zeznania /deklaracji / nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę /art. 75 par. 4 Ordynacji podatkowej/.

Zgodnie z art. 272 pkt 3 organy podatkowe pierwszej instancji dokonują czynności sprawdzających mających na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami. Organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego czy dana okoliczność została udowodniona - art. 191 Ordynacji podatkowej.

Mając powyższe na uwadze ma Pan prawo do złożenia korekty rocznego zeznania podatkowego wykazując w niej kwoty faktycznie wypłacone lub postawione do dyspozycji w danym roku podatkowym przez pracodawcę zgodnie z udokumentowanym stanem faktycznym. Jeżeli jednak pracodawca wypłaci Panu zaległe wynagrodzenie lub jego część należy je doliczyć do dochodów uzyskanych w tym roku podatkowym, w którym nastąpiła wypłata zaległego zobowiązania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej/.
Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej- czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będacego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj