Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PP/443/1/27/27/2005
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/27/27/2005
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
podatek naliczony
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy - "uzyskania zwrotu podatku VAT lub przeznaczenia do rozliczenia w okresie przyszłym - do 3 lat".


Pytanie podatnika dotyczy prawa do - uzyskania zwrotu niesłusznie zapłaconego w okresie "ostatnich lat" podatku VAT lub możliwości jego przeznaczenia do rozliczenia w okresie przyszłym.

Wg Strony "Mając na względzie równość wobec prawa w zakresie praw i obowiązków podatników oraz zgodnie z zapisem art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w związku art. 68 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa możliwość weryfikacji podatku należnego występuje do 3 lat."

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:

Powołany w wystąpieniu Strony przepis art. 68 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - wskazuje terminy w jakich przedawniają się zobowiązania podatkowe, powstałe w drodze decyzji ustalających, wydawanych przez organy podatkowe.

Z analizy treści pisma Strony wynika natomiast, iż zapytanie dotyczy korekt deklaracji rozliczeniowych w zakresie podatku VAT i ewentualnych nadpłat w tym podatku. Zatem powołana przez Stronę podstawa prawna przedawnienia jw. jest błędna, nie dotyczy bowiem zobowiązań o charakterze deklaratoryjnym.

Natomiast szczegółowe regulacje dotyczące kwestii zwrotu podatnikowi nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku (nadpłaty) - regulują przepisy działu III rozdział 9, art. od 72 do 80 powołanej w osnowie ustawy Ordynacja podatkowa. Zasady składania korekt deklaracji rozliczeniowych, normują przepisy działu III rozdział 10, art. od 81 do 81c - cyt. ustawy.

Podatnik podatku VAT może na mocy zapisu art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dokonać korekty podatku w deklaracji podatkowej (korygującej). Przepis ten stanowi - jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj