Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/44/2/05
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/44/2/05
Data
2005.07.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
korekta zeznania
termin


Pytanie podatnika
W jakim terminie można dokonać korekty zeznania podatkowego ?


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ),po rozpatrzeniu wniosku Pana M zam. w X przy ul. Y, z dnia 27.04.2005r. (data wpływu 27.04.2005r.), uzupełnionego w dniu 25.05.2005r. (data wpływu uzupełnienia 30.05.2005r.) dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej terminu złożenia korekty zeznania podatkowego PIT-38, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu, stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.
W pozostałej części przedmiotowego wniosku, dotyczącej zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów kosztów prowizji i odsetek od kredytu udzielonego na zakup akcji oraz sposobu dokumentowania tych kosztów, odpowiedź zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.


U Z A S A D N I E N I E
W dniu 27.04.2005r. Pan M wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 30.05.2005r. (pismo z dnia 25.05.2005r.).


Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:
Nabyłem akcje banku w ofercie publicznej na rynku pierwotnym za kredyt i za środki własne. Kredyt dla mnie w kwocie 450.000,00zł, prowizja 450,00zł oraz kredyt dla małżonki 410.000,00zł, prowizja 410,00zł. Wspólne rozliczanie się z małżonką.
Zgodnie z najnowszą interpretacją ogłoszoną m. in. w "Gazecie Wyborczej" przez Ministerstwo Finansów, należy co najmniej jedną akcję nabyć za kredyt. W moim przypadku taka sytuacja występuje.
Nabyłem także akcje spółek w ofercie publicznej na rynku pierwotnym: X, Y na które wziąłem kredyt i zapłaciłem stosowną prowizję 612,00zł i 553,40zł, ale nabyłem akcje za środki własne (kredyt nie był uruchamiany ze względu na dużą redukcję kupna).
Pytanie Podatnika związane z powyższym brzmi: Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty kredytu, tj. prowizji od udzielonego kredytu i odsetek? Jakimi dokumentami muszę się okazać: czy zaświadczeniami z banku, czy wystarczy umowa kredytowa gdzie widnieje kwota kredytu i prowizja.
Moim zdaniem należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, koszty związane z uzyskaniem kredytu, tj. prowizji, bez względu na to czy nabyto akcje na kredyt czy tylko za własne środki.Gdybym nie brał kredytu, nabyłbym nieporównywalnie mniej akcji, co skutkowałoby mniejszym dochodem, a tym samym zapłaceniem mniejszego podatku.
Nadmieniam, że PIT-38 rozliczyłem i zapłaciłem podatek; nie uwzględniłem kosztów kredytu.
Gdy będzie pozytywna interpretacja, kiedy mogę dokonać stosownej korekty PIT-38. Koszty prowizji wynoszą w moim przypadku 2.025,40zł co daje zmniejszenie podatku o kwotę 384,83zł.
Proszę o pozytywną interpretację, w przeciwnym razie nie będę korzystał z kredytów i będę odprowadzał mniejszy podatek.
W dniu 30.05.2005r. (pismo z dnia 25.05.2005r.) Pan M w odpowiedzi na wezwanie tut. organu podatkowego z dnia 17.05.2005r. (data doręczenia 23.05.2005r.) uzupełnił przedmiotowy wniosek w zakresie własnego stanowiska w sprawie jn.
Moim zdaniem należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty związane z uzyskaniem kredytu, tj. prowizji od udzielonego kredytu. Dokumentem stwierdzającym poniesienie kosztów prowizji powinna być umowa kredytowa zawarta pomiędzy kredytobiorcą (inwestorem), a bankiem.
Co się tyczy korekty zeznania podatkowego, to może ona być dokonana w terminie 5 lat od dnia 30.04.2005r., tj. do czasu ustawowego przedawnienia się roszczeń.


Stanowisko organu podatkowego:
Stosownie do art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
W myśl art. 81a § 1 Ordynacji, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, których zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy samego prawa, mogą skorygować uprzednio złożone zeznanie (deklarację), jeżeli:
1. w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek, albo wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej,
2. w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 § 2 pkt 2 i 3 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek,
3. w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.


Zeznania i deklaracje, o których mowa w art. 73 § 2 Ordynacji podatkowej, są to:
1. zeznania roczne dotyczące podatku dochodowego,
2. deklaracje podatku akcyzowego oraz
3. deklaracje o wpłatach z zysku za rok obrotowy.

Art. 81a Ordynacji stanowi, że możliwość złożenia korekty deklaracji istnieje, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Za odrębne uznać należy przepisy art. 68 - 71 Ordynacji podatkowej (w zakresie zobowiązań), oraz art. 79-80 Ordynacji podatkowej (w zakresie nadpłat), regulujące instytucję przedawnienia, z którą bezpośrednio związane jest prawo złożenia korekty. Prawo to bowiem istnieje dopóki zobowiązanie nie uległo przedawnieniu.


Generalizując, w świetle w/w przepisów okres przedawnienia wynosi pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku bądź termin zwrotu nadpłaty (z wyjątkami określonymi przez w/w przepisy, dotyczące m. in. zobowiązań powstałych w drodze decyzji oraz zawieszeniem ).
W tym samym terminie można dokonać korekty zeznania podatkowego. Tak więc w przypadku zeznania podatkowego (w tym również PIT-38) za 2004r., prawo do złożenia korekty przysługuje w okresie 5 lat licząc od końca 2005r.
Tym samym stanowisko Podatnika w tym zakresie, iż korekty zeznania podatkowego za 2004 rok można dokonać w terminie 5 lat licząc od dnia 30.04.2005r., należy uznać za nieprawidłowe.


Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z przepisem art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00zł uiszczanej w znakach opłaty skarbowej.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj