Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PDF/E/4117-1-86/05
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/E/4117-1-86/05
Data
2005.09.30



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
jednoosobowa działalność gospodarcza
rozpoczęcie działalności gospodarczej
ryczałt ewidencjonowany
świadczenie usług


Pytanie podatnika
- dotyczy możliwości rozliczania przychodów z samodzielnej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2005 r., w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w spółce cywilnej z żoną opodatkowanej podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.


Działając na podstawie:

  • art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. - Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),
  • art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu zażalenia Strony na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie Nr PD/415-09/05 z dnia 30.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości rozliczania przychodów z samodzielnej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2005 r., w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w spółce cywilnej z żoną opodatkowanej podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, uznające, iż stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe

odmawiam zmiany zaskarżonego postanowienia.

Pan Krzysztof K. korzystając z uprawnień zawartych w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, w dniu 18.04.2005 r. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem, o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi obecniedziałalność gospodarczą w spółce cywilnej z żoną, opodatkowaną na zasadach ogólnych.Działalność ta, na podstawie dołączonego zaświadczenia o wpisie do działalności gospodarczej Nr4554/98 z dnia 17.01.2005 r. polega, zgodnie z PKD na:

  • 51 handlu hurtowym i komisowym, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi
  • 52 handlu detalicznym, z wyłączeniem sprzedaży pojazdów samochodowych, motocykli, naprawie artykułów użytku osobistego i domowego
  • 50 sprzedaży, obsłudze, działalności naprawy pojazdów samochodowych i motocykli, sprzedaży detalicznej paliw do pojazdów samochodowych
  • 60 transporcie lądowym, transporcie rurociągowym
  • 74.87.B działalności komercyjnej pozostałej, gdzie indziej nie sklasyfikowanej
  • 70.20.Z wynajmie nieruchomości na własny rachunek
  • 65.22.Z pozostałych formach udzielania kredytów
  • 65.21.Z leasingu finansowym
  • 71 wynajmie maszyn i urządzeń bez obsługi oraz wypożyczaniu artykułów użytku osobistego idomowego.

Obecnie zgłasza jednoosobową działalność gospodarczą na własne nazwisko - nie objętą zakresemdziałania spółki i chce korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodówewidencjonowanych, w myśl przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanympodatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Działalność tapolegała będzie, zgodnie z PKD na:

  • 50.10 handlu pojazdami mechanicznymi
  • 51.64 sprzedaży maszyn i urządzeń biurowych
  • 51.65 sprzedaży pozostałych maszyn i urządzeń dla przemysłu, handlu i transportu wodnego.

Wobec powyższego Pan Krzysztof K. zwrócił się z zapytaniem:

  • czy może korzystać z opodatkowania w/g ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20.11.1998 r....
  • czy ryczałt odprzychodów ewidencjonowanych wynosi 3%...
  • czy wystąpią skutki podatkowe tak zwanej "klauzuli obejścia prawa" jeżeli działalność prowadzona jest w formie spółki cywilnej z żoną i zostanie rozpoczęta działalność gospodarcza indywidualnie bez zawierania umów cywilnoprawnych ze spółką, której jest wspólnikiem...

Zdaniem Podatnika ma On prawo do opodatkowania zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20.11.1998 r., ryczałt odprzychodów ewidencjonowanych wynosi 3% oraz o ile nie będą zawierane umowy cywilnoprawne ze Spółką Cywilną w której jest wspólnikiem to wyklucza występowanie skutków podatkowych z tzw. "klauzuli obejścia prawa".

W wyniku rozpatrzenia złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie postanowieniem z dnia 30.06.2005 r., wymienionym na wstępie, odpowiedział na dwa pierwsze pytania Strony stwierdzając, iż stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe. Organ pierwszej instancji stwierdził, iż w stosunku do nowoutworzonej przez Podatnika działalności nie będzie miała zastosowania ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20.11.2998 r., bowiem zgodnie z jej art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Zaś niektóre z usług wskazanych w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z 17.05.2005 r, (powinno być 17.01.2005 r.) są wymienione w załączniku nr 2. W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej podatnikiem podatku dochodowego jest wspólnik, a nie spółka. Nie ma znaczenia, czy usługi te wykonywane są przez podatnika w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej czy też w jednoosobowej działalności gospodarczej. Tak więc fakt świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 tj. sekcja J, grupa 70.2 usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek, niezależnie od tego, czy są one świadczone w ramach spółki cywilnej, czy jednoosobowej działalności gospodarczej, wyłącza podatnika od opodatkowania ryczałtem.

Dodać również należy, iż odnośnie trzeciego pytania Podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie wypowiedział się w odrębnym postanowieniu Nr PD/415-09A/05 z dnia 30.06.2005 r., które nie zostało zaskarżone przez Stronę.

Na postanowienie Nr PD/415-09/05 z dnia 30.06.2005 r. Pan Koprowski złożył zażalenie. W zażaleniu z dnia 13.07.2005 r. zarzuca organowi I instancji ogólne rozpatrzenie sprawy, a tym samym błędne stanowisko. W uzasadnieniu zażalenia podkreśla, iż w indywidualnej działalności nie będzie świadczył usług z sekcji J - usługi pośrednictwa finansowego, grupa 70.2 usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek. W związku z czym wnosi o interpretację zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do zakresu działalności, który będzie faktycznie wykonywany, a nie do zapisanego zakresu w zaświadczeniu o działalności gospodarczej odnoszącego się do działalności spółki opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie przesyłając zażalenie wraz z aktami sprawy wniósł o utrzymanie w mocy zaskarżonego postanowienia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 123 § 1, art. 200 § 1 oraz art. 121 § 2 Ordynacji podatkowej, poinformował Stronę o możliwości zapoznania się z materiałem dowodowym i wypowiedzenia się w sprawie tego materiału. Pomimo skutecznego doręczenia ww. pisma w dniu 13.09.2005 r. Podatnik nie skorzystał z przysługującego Mu prawa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po rozpatrzeniu zarzutów zawartych w zażaleniu, w przedmiotowej sprawie zważył, co następuje.

W myśl przepisu art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy (tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyższego wynika więc, że podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, przy czym podatnicy mogą wybrać inny sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym - oznacza to ustawę z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, iż osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności mogą opłacać zryczałtowany podatek podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.Z kolei w art. 8 powołanej ustawy zdefiniowany został katalog negatywnych przesłanek do możliwości korzystania z tej formy opodatkowania. Stosownie do treści art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e przepisów tej ustawy nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Odnosząc omawianą regulację prawną do stanu faktycznego opisanego w zapytaniu, organ odwoławczy stwierdza, iż z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej spółki cywilnej "A. Danuta i Krzysztof K." wynika, iż wspólnicy tej spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczą mań. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (sklasyfikowane w PKWiU w sekcji J w grupie 70.2). Powyższe usługi zostały zamieszczone w załączniku nr 2 do ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. Taki stan faktyczny sprawy powoduje, iż w świetle obowiązującego stanu prawnego świadczenie usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek pozbawia Podatnika możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również w zakresie pozostałych przychodów osiąganych z działalności gospodarczej. Wynika to wprost z przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który stanowi, iż opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. W przedmiotowej sprawie nie jest również istotne to, na co wskazuje Podatnik w zażaleniu, iż w indywidualnej działalności nie będzie świadczył usług dotyczących pośrednictwa finansowego (sklasyfikowanych w PKWiU w grupie 70.2), bowiem przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym odnosi się do podatnika osiągającego przychody, a nie do działalności gospodarczej kreującej te przychody. Zatem sam fakt osiągania przez podatnika przychodów z wykonywania usług wymienionych w załączniku nr 2 do ww. ustawy powoduje wyłączenie go z ryczałtu w zakresie każdej pozostałej prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej bez względu na to jaką ona ma formę.

W tym miejscu podkreślić również należy, iż pomimo prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej przez małżonków Danutę i Krzysztofa K., w świetle art. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póżn. zm.) podatnikiem podatku dochodowego jest osoba fizyczna osiągająca dochody w rozumieniu tej ustawy czyli każdy z małżonków odrębnie.

Mając na uwadze powyższe ustalenia faktyczne i prawne Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie postanowił jak w sentencji.Decyzja niniejsza jest ostateczna.Na niniejszą decyzję służy Stronie prawo wniesienia skargi zarzucającej tej decyzji tylko niezgodność z prawem, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater l. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, w terminie 30 dni od daty doręczenia tej decyzji, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy, Pl. Jagiellończyka 5, 82-300 Elbląg).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj