Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczytnie
US-I/423-6/05
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/423-6/05
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy w Szczytnie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres regulacji


Słowa kluczowe
bonifikaty
przekształcenie gruntu
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wartości przekazanego nieodpłatnie gruntu członkom spółdzielni.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60 ze zm.) w brzmieniu nadanym art. 27 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173. poz. 1808) w związku z wnioskiem Spółdzielni Mieszkaniowej "O." w S. z dnia 18.04.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia:

  • odmówić uznania za prawidłowe stanowiska Spółdzielni w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wartości przekazanego nieodpłatnie gruntu członkom spółdzielni.

Wnioskiem z dnia 18.04.2005 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa "O." w S. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Szczytnie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny

Spółdzielnia Mieszkaniowa "O." w S. zakupi grunt od Urzędu Miejskiego w S. z 90% bonifikatą, którego aktualnie jest użytkownikiem. Spółdzielnia zamierza wykupiony grunt przekazać nieodpłatnie aktem notarialnym członkom Spółdzielni, którzy zgodnie z art. 12 ust. 1-5 i art. 1714 ust. 1-3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119. poz. 1116) wystąpią o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Zapytanie brzmi:

Czy Spółdzielnia przekazując nieodpłatnie dla członka Spółdzielni ułamkową cześć gruntu (o wartości uwzględniającej bonifikatę UM) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Stanowisko Podatnika w sprawie:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 i art. 18 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54. poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju. Dlatego też Spółdzielnia stoi na stanowisku, że od wartości przekazanego nieodpłatnie gruntu winna zapłacić należny podatek dochodowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, mając na uwadze stan faktyczny przedstawień przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Spółdzielniach mieszkaniowych (j.t. Dz. U. z 2003 r. Nr 119. poz. 1116 ze zm.) na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

  1. spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami,
  2. spłaty przypadającego na jego lokal uzupełnienia wkładu mieszkaniowego z tytułumodernizacji budynku, w rozumieniu art. 6 ust. 5.
  3. spłaty przypadających na jego lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal,
  4. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1,
  5. wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego.

W myśl art. 1714 ust. 1 ww. ustawy o Spółdzielniach mieszkaniowych na pisemne żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

  1. spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań spółdzielni związanych zi budową, o których mowa w art. 173, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużeniakredytowego spółdzielni wraz z odsetkami.
  2. spłaty przypadającego na jego lokal uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułumodernizacji budynku, w rozumieniu art. 61 ust. 5,
  3. spłaty przypadających na jego lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal,
  4. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1.

Tak więc ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych jest wykonywaniem statutowych zadań Spółdzielni mieszkaniowej polegających na realizacji potrzeb mieszkaniowych swoich członków.

Natomiast zgodnie z art. 35 ust. 3 ww. ustawy o Spółdzielniach mieszkaniowych wynagrodzenie z tytułu nabycia praw do działek gruntu, o których mowa w ust. 1-12, ustala się wwysokości równej wartości rynkowej tych działek, przy czym nie uwzględnia się wartości budynków i innych urządzeń, o ile zostały wybudowane lub nabyte przez spółdzielnię lub jej poprzedników prawnych. Jeżeli właścicielem zbywanych działek jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, właściwy organ może udzielić bonifikaty na zasadach określonych w przepisach o gospodarce nieruchomościami.

Stosownie do art, 68 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) właściwy organ może udzielić za zgodą, odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3, jeżeli nieruchomość jest sprzedawrana spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na członków spółdzielni własności lokali lub domów jednorodzinnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty: w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22 przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie zaś do art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym dochodem jest. z zastrzeżeniem art. 10 i 11 nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się przepis art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym, do 31.12.2003 r., zgodnie z którym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Tak więc w sytuacji, gdy Spółdzielnia uzyska bonifikatę w opłacie za grunt, w oparciu o art. 68 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami, w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na członków spółdzielni własności lokali lub domów- jednorodzinnych, przekazanie nieodpłatne członkom spółdzielni ułamkowej części gruntu (o wartości uwzględniającej bonifikatę) nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się przepis art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., zgodnie z którym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej. Faktycznie poniesiony wydatek przez Spółdzielnie w wysokości 10% ceny gruntu sfinasowany zostanie z dochodu Spółdzielni wolnego od opodatkowania i przekazany członkom spółdzielni w wykonywaniu działalności statutowej Spółdzielni. Tak więc poniesiony wydatek będzie kosztem uzyskania stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie natomiast darowizną ani też ofiarą w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 14 i art. 18 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem przedstawione przez Spółdzielnię stanowisko w przedmiotowej sprawie w oparciu o wykazany stan faktyczny jest nieprawidłowe, gdyż nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do § 1 i 2 art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółdzielni, natomiast jest wiążąca dla tutejszego organu podatkowego i organu kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja powyższa traci również moc w razie zmiany stanu prawnego.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie postanowił jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie - stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej - stuży zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 6 pkt 1 i art. 9 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 253. poz. 2532), w związku ze złożeniem zażalenia, należy wnieść z góry opłatę skarbową w wysokości 5.00 zł od podania i 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj