Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PD-423Z-84/05/ER
z 4 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PD-423Z-84/05/ER
Data
2005.11.04



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
dopłata do kapitału
koszty uzyskania przychodów
nabycie udziałów
podwyższenie kapitału
podwyższenie kapitału zakładowego
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Podatnik zamierza sprzedać swoje udziały po cenie uwzględniającej wydatki poniesione na objęcie udziałów i wydatki związane z wniesieniem dopłat stosownie do postanowień art. 177-179 KSH oraz dodatkowo uzgodnionej przez strony wielkości. Zdaniem podatnika kosztem uzyskania przychódów, na tej transakcji będzie kwota wydatkowana na nabycie udziałów wraz z wniesionymi dopłatami.


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 , art. 239 w związku z art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz .U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez Sp. z o.o. "T" na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 17.08.2005r. Nr 1471/DPD2/423/68/05/AB w sprawie udzielonej pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów wydatku poniesionego przez Spółkę na wniesienie dopłat do innej spółki, w przypadku sprzedaży udziałów.

orzeka


- odmówić zmiany kwestionowanego postanowienia .

UZASADNIENIE


Spółka z o.o. "T" złożyła wniosek z dnia 14.06.2005r. w sprawie o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika. Pytanie dotyczyło udzielenia informacji o zakresie stosowania art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust.1 pkt 53 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. , nr 54 , poz. 654 z późn. zm.)
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym przez Podatnika , Spółka z o.o. "T" posiada udziały w Sp. z o.o. "B" . Zgromadzenie "B" podjęło uchwałę o pokryciu kapitałem rezerwowym straty za 2004r. Stosownie do postanowień przepisów art. 177-179 Kodeksu spółek handlowych z dnia 15 września 2000r. ( Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) udziałowcy dokonali wniesienia dopłat , które w bilansie spółki zarejestrowane zostały jako kapitał rezerwowy. Obecnie Podatnik zamierza sprzedać swoje udziały po cenie uwzględniającej wydatki poniesione na objęcie tych udziałów i wydatki związane z wniesieniem dopłat stosownie do postanowień art. 177-179 KSH oraz dodatkowo uzgodnionej przez strony wielkości, jeżeli wartość udziałów będzie wyższa niż wydatki poniesione przez Spółkę .
Zdaniem Podatnika wniesienie dopłat pozostaje w związku z działalnością spółki i wpływa na jej sytuację finansową oraz możliwość dalszego rozwoju, co ma istotny wpływ na wycenę wartości udziałów tej spółki. Wydatek ponoszony przez udziałowca na dopłaty wynika z posiadanych udziałów , ma charakter realny oraz prowadzi do zwiększenia środków finansowych spółki. Sprzedaż udziałów jest transakcją , która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na poziomie udziałowca i dla której ustala się dochód/stratę dla celów podatkowych. Zatem zastosowanie ma w tym przypadku art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , zgodnie z którym za koszt uzyskania przychodu można uznać wszelkie poniesione wydatki, jeżeli pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskanym przychodem , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W związku z powyższym kosztem uzyskania przychodów jest łączna kwota wydatkowana przez Podatnika tj. kwota ich nabycia wraz z kwotą wniesionych dopłat.
Podatnik uważa, że w przypadku sprzedaży udziałów , do których wartości dolicza się dopłaty nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 53 w/w ustawy , zgodnie z którym nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów dopłat , o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy oraz ich zwrotu. Zdaniem Spółki zakres wyłączenia potrącalności kosztu w postaci wniesionej dopłaty dotyczy wyłącznie czynności w zakresie wniesienia oraz zwrotu dopłat. Przepis ten nie ogranicza możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów wydatku poniesionego na wniesienie dopłat do spółki w przypadku sprzedaży udziałów w tej spółce.


W dniu 17.08.2005r. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie na mocy art. 14 a) ust. 4 Ordynacji podatkowej wydał postanowienie zgodnie, z którym nie podzielił stanowiska Podatnika informując, iż w przedmiotowej sprawie znajdują zastosowanie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust.1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z których wynika brak możliwości zaliczenia przedmiotowych dopłat do kosztów uzyskania przychodu.


Sp. z o.o. "T" złożyła zażalenie z dnia 26.08.2005r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na w/w postanowienie wnosząc o jego zmianę. Spółka argumentując swoje stanowisko podnosi, iż w wyniku wykonania umowy sprzedaży nabywca udziałów rozpoznaje wydatek na nabycie udziałów, który na dzień nabycia nie jest uznawany za koszt uzyskania przychodów, a treść art. 16 ust. 1 pkt 8 updop nie ogranicza możliwości zaliczenia spornego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w dacie odsprzedaży udziałów.
Zdaniem Spółki wniesienie dopłat do "B" pozostaje w związku z ceną uzyskaną ze sprzedaży udziałów, ponieważ dopłaty powiększyły majątek spółki i w związku z powyższym na podstawie art. 15 ust. 1 updop wydatek na dopłaty pomniejsza dochód ze sprzedaży udziałów.
Podatnik przytacza przepisy podatkowe nie zezwalające na zaliczanie do przychodów otrzymanych lub zwróconych pożyczek oraz do kosztów wydatków związanych z udzieleniem tych pożyczek , jednocześnie podkreślając , iż w przypadku sprzedaży w/w wierzytelności przychodem jest kwota uzyskana ze sprzedaży , a kosztem kwota wydatkowana na udzielenie pożyczki czy nabycie wierzytelności.
Zdaniem Spółki w momencie ustalenia kosztu z tytułu wydatków związanych z dopłatami czy też innymi wierzytelnościami np. pożyczką w przypadku ich zbywania oraz ustalania przychodu z tytułu sprzedanej wierzytelności nie mamy do czynienia ze zwrotem dopłat , czy pożyczki tylko ze zbyciem prawa majątkowego. Dlatego też art. 16 ust. 1 nie może być tu wprost stosowany , ale należy odnieść się do art. 15 ust. 1 .


Po analizie akt sprawy oraz zarzutów zawartych w zażaleniu Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje:


Podstawy prawne wnoszenia przez wspólników dopłat zawarte zostały w przepisach art. 177-179 KSH . Podkreślić należy , że dopłaty nie stanowią ze swej istoty wkładów wspólników do spółki na pokrycie ich udziałów, a więc nie powodują ani zwiększenia udziałów wspólników w spółce, ani nie zwiększają kapitału zakładowego, chyba że po uchwale o ich zwrocie, zostanie podjęta uchwała wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego o wartość dopłat.
Możliwość wnoszenia dopłat do spółki z o.o. uwarunkowana jest istnieniem w umowie spółki zapisów przewidujących możliwość nałożenia na wspólników obowiązku wniesienia dopłat. Dopłaty mogą być wnoszone np. w razie czasowych trudności w działalności spółki, powstania niebezpieczeństwa naruszenia kapitału zakładowego względnie w razie potrzeby dokonania nakładów inwestycyjnych Jeżeli umowa nie zawiera zapisów o możliwości wniesienia do spółki dopłat, możliwe jest ich ustanowienie w drodze zmiany umowy spółki. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są potrzebne na pokrycie strat bilansowych - w stanie faktycznym dokonane wpłaty zostały przeznaczone na pokrycie straty za 2004r.
Z treści art. 12 ust. 4 pkt 11 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 53 updop wynika , że dopłaty nie stanowią przychodu podatkowego i równocześnie kosztów uzyskania przychodów spółki tylko wówczas, gdy ich wniesienie nastąpiło w trybie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach ( tj. w Kodeksie Spółek Handlowych) .
Zapis art. 16 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy umożliwiający zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów ( akcji) w momencie ustalania dochodu z odpłatnego zbycia udziałów ( akcji) nie wskazuje jednoznacznie, iż wydatki poniesione w związku z dopłatami do spółek nie są utożsamiane z wydatkami wskazanymi w tym artykule, nie mniej jednak zgodnie z utarta linią orzecznictwa użycie przez ustawodawcę określenia " wydatki na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów (akcji) - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów (akcji) , bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów ( akcji). Biorąc pod uwagę powyższe nie można uznać , że poniesienie wydatku związanego z wniesieniem dopłat do spółki stanowi nieodzowny warunek nabycia udziałów ( akcji).
Ponadto nie można stosować analogii w interpretowaniu przepisu art. 16 ust. 1 pkt 53 updop ze zbyciem wierzytelności czy pożyczki ( przepisy podatkowe dotyczące wierzytelności i pożyczek regulują tylko i wyłącznie kwestie podatkowe dotyczące tych właśnie zdarzeń gospodarczych) . Natomiast ustawodawca jednoznacznie , nie pozostawiając wątpliwości, określił wyłączenie spornych dopłat zarówno z kosztów uzyskania przychodów jak też po stronie przychodowej ( art. 12 ust. 4 pkt 11 updop- dopłaty te nie są przychodem) pod warunkiem zastosowania odpowiednich zasad i trybu ich wnoszenia. Oznacza to, że jeżeli umowa spółki nie przewiduje wniesienia dopłat, a wspólnicy dopłaty takie wniosą, to wówczas spółka uzyska przysporzenie majątkowe (traktowane jako darowiznę) podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, natomiast przepis art. 16 ust. 1 pkt 14 updop wyłącza z kosztów uzyskania przychodów darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową. Warto również wskazać, że przepis art. 12 ust. 4 pkt 11 updop w brzmieniu obowiązującym do końca 1998r. nie zaliczał do przychodów "zwrotnych" dopłat wnoszonych do spółki z o.o.. Natomiast w wyniku nowelizacji tego zapisu ustawowego dokonanej mocą ustawy z 20.11.1998r. ( Dz. U. Nr 144,poz.931) , wykreślono z jego treści wyraz "zwrotne". Wobec powyższego bez znaczenia jest czy dana dopłata została zwrócona czy też nie, treść przytoczonych przepisów podatkowych pozwala wyprowadzić wniosek , iż operacja wniesienia dopłat i ich zwrotu ( zgodnie z przepisami KSH) jest neutralna podatkowo w każdym momencie czasowym.
Ponadto dopłaty nie powiększają udziału wspólnika w kapitale zakładowym spółki i nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu z odpłatnego przeniesienia tytułu własności tych udziałów, gdyż nie ma bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy dokonaniem dopłat a uzyskaniem przychodu.
Słuszna jest również argumentacja organu I Instancji , iż brak jest w ustawie zapisu , z którego wynikałoby, że wniesione dopłaty w którymś momencie czasowym np. w chwili zbycia udziałów przez wspólnika ( jeżeli wcześniej nie został dokonany zwrot tych dopłat), stają się kosztem uzyskania przychodu. Ustawa nie wskazuje momentu, w którym sporne dopłaty mogą zostać zakwalifikowane jako koszty podatkowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj