Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/68/05/AB
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/68/05/AB
Data
2005.08.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dopłata do kapitału
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
czy wydatek poniesiony przez Spółkę na wniesienie dopłat do innej spółki, w przypadku sprzedaży udziałów, może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (tj. Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku XXX Sp. z o.o.z dnia 14 czerwca 2005r. (data wpływu do Urzędu 20.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przestawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że posiada ona udziały w YYY Sp. z o.o. Zgromadzenie Wspólników YYY Sp. z o.o. podjęło uchwałę o pokryciu kapitałem rezerwowym straty za 2004r. Wniesione przez udziałowców dopłaty zostały w bilansie spółki zarejestrowane jako kapitał rezerwowy. Obecnie podatnik zamierza sprzedać swoje udziały po cenie uwzględniającej wydatki poniesione na objęcie tych udziałów i wydatki związane z wniesieniem dopłat stosownie do postanowień art. 177 i 178 ustawy z dnia 15 września 2000r. (DzU. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) oraz dodatkowo uzgodnionej przez strony wielkości, jeżeli wartość udziałów będzie wyższa niż wydatki poniesione przez Spółkę.

Według Spółki zastosowanie ma w tym przypadku art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym za koszt uzyskania przychodu można uznać wszelkie poniesione wydatki, jeżeli pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskanym przychodem, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zdaniem Spółki wydatek ponoszony przez udziałowca na dopłaty wynika z posiadanych udziałów, ma charakter realny oraz prowadzi do zwiększenia środków finansowych spółki. Wniesienie dopłat pozostaje w związku z działalnością spółki i wpływa na jej sytuację finansową oraz możliwość dalszego rozwoju, co ma istotny wpływ na wycenę wartości udziałów tej spółki. Sprzedaż udziałów jesttransakcją, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na poziomie udziałowca i dla której ustala się dochód/stratę dla celów podatkowych. Spółka uważa, że w przypadku sprzedaży udziałów, do których wartości dolicza się dopłaty nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 53 w/w ustawy, zgodnie z którym nie uznaje sie za koszt uzyskania przychodów dopłat, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy oraz ich zwrotu. Zdaniem Spółki zakres wyłączenia potrącalności kosztu w postaci wniesionej dopłaty dotyczy wyłącznie czynności w zakresie wniesienia oraz zwrotu dopłat. Przepis ten nie ogranicza możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów wydatku poniesionego na wniesienie dopłat do spółki w przypadku sprzedaży udziałów w tej spółce.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest nieprawidłowa. Przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów określonych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 53 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwoty dopłat, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 177 i 178 kodeksu spółek handlowych dopłaty są to wpłaty stanowiące część majątku spółki, jednakże nie powiększają one udziałów wspólników w kapitale zakładowym, co oznacza, że dopłaty wniesione do spółki nie doprowadzają do podwyższenia jej kapitału zakładowego. Dopłaty mogą być wnoszone m.in. na pokrycie strat, na zwiększenie środków obrotowych przy podejmowaniu przedsięwzięć wymagających zwiększonych nakładów finansowych, których firma nie może pokryć z własnych środków. Obowiązek wnoszenia dopłat musi wyraźnie wynikać z umowy spółki. Zawarcie w treści umowy zapisów zgodnych z obowiązującymi przepisami art. 177 i 178 k.s.h. ma decydujące znaczenie przy rozstrzygnięciu, czy wniesione dopłaty są zaliczane do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym (w podmiocie, który otrzymuje dopłaty).Wynika to z przepisu art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie którego do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dopłaty wniesione do spółki z o.o. nie są więc uznawane za przychód do celów podatkowych pod warunkiem, że zostały wniesione na podstawie w/w przepisów kodeksu spółek handlowych. Analogicznie nie są kosztem uzyskania przychodu dopłaty wnoszone przez udziałowca, co jednoznacznie określa postanowienie ww. art. 16 ust. 1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dopłat, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11, oraz ich zwrotu. Z przywołanych regulacji wynika, że wolą ustawodawcy było aby instytucja dopłat (w rozumieniu art. 177 i 178 k.s.h.) stanowiąca ważny sposób finansowania działalności spółki przez wspólników pozostała neutralna podatkowo, tak u wnoszących dopłaty wspólników, jak i w otrzymujących je spółkach.

Z konstrukcji przepisów art. 15 i 16 regulujących w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych kwestie kosztów wynika, że wydatek który już w momencie jego powstania nie został uznany za koszt uzyskania przychodu, taką kwalifikacje zatrzymuje aż do końca, chyba że ustawa dopuszcza uwzględnienie go, na innym wyraźnie wskazanym etapie rozliczeń. Ilustruje to art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, z którego wynika, że wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów, jednakże wydatki takie są kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Brak jest natomiast w w/w ustawie zapisu, z którego wynikałoby, że nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu wniesione dopłaty, stają siĘ tym kosztem w sytuacji, gdy dochodzi do zbycia udziałów przez wspólnika przed dokonaniem zwrotu wniesionych dopłat. Oznacza to, że aby uznać wniesione przez wspólników dopłaty za koszt poniesiony w celu uzyskania przychodu, którym wcześniej ustawa odmawiała takiej kwalifikacji, to musiałby być w ustawie wskazany moment, w którym przedmiotowe dopłaty stają się takim kosztem. Ponieważ ustawa takiej regulacji nie zawiera, to spółka - z braku podstaw prawnych - nie będzie mogła uznać przedmiotowych dopłat za wydatek na nabycie udziałów, podlegający - jako koszt uzyskania przychodu odliczeniu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj