Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP3/i/449/1/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/i/449/1/05
Data
2005.09.06



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek akcyzowy
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży wyrobu akcyzowego, objętego procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego, w okresie obowiązywania zawieszenia, podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie obejmuje kwot podatku akcyzowego?


Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpoznaniu odwołania Spółki z dnia 04.07.2005 r. od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 02.06.2005 r. nr PP-3/i/4407/57/05 zmieniającej z urzędu postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 25.01.2005 r. nr PP1/443-2/05/MI/3259, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ),

uchyla decyzję organu pierwszej instancji i umarza postępowanie w sprawie

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 03.01.2005 r., ( wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 05.01.2005 r. ) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się nabywaniem i sprzedażą paliw. Wyroby akcyzowe zharmonizowane są sprzedawane i przemieszczane w procedurze zawieszeń poboru akcyzy pomiędzy składami podatkowymi. Spółka dokumentuje sprzedaż towaru akcyzowego fakturą VAT. Spółka uważa, iż w przedstawionej sytuacji nie powstaje u niej obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym w związku z faktem, że obrót odbywa się w procedurze zawieszeń poboru akcyzy.

W ocenie Spółki podstawa opodatkowania podatkiem VAT nie powinna zawierać kwoty akcyzy, której pobór jest zawieszony, gdyż Spółka nie jest zobowiązana do odprowadzenia tego podatku, ani też nie obciąża nim kontrahenta.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 25.01.2005 r. potwierdził stanowisko Spółki uznając, iż w przypadku sprzedaży wyrobu akcyzowego, objętego procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego, w okresie obowiązywania zawieszenia, podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie obejmuje kwot podatku akcyzowego.

Powyższe postanowienie zostało z urzędu, z uwagi na rażące naruszenie prawa, zmienione decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 02.06.2005 r. nr PP-3/i/4407/57/05. Stwierdzono w niej, iż fakt zawieszenia, na podstawie art. 26 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 29, poz. 257 ), poboru podatku akcyzowego nie powoduje, iż podstawa opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobu akcyzowego nie obejmuje kwoty tego podatku. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku.

Na powyższą decyzję Spółka wniosła, zgodnie z zawartym w niej pouczeniem, skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego zarzucając:
- naruszenie art. 29 ust. 20 ustawy o VAT w związku z art. 28 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym poprzez przyjęcie, że sprzedaż towarów akcyzowych zharmonizowanych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy powoduje powstanie obowiązku w podatku akcyzowym i kwota tego podatku winna zostać doliczona do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług;
- naruszenie przepisu art. 14 a § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej poprzez przyjęcie rażącego naruszenia prawa i zmianę postanowienia organu I instancji w oparciu o stan faktyczny niezgodny z przedstawionym we wniosku podatnika.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

W decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 02.06.2005 r. błędnie pouczono Spółkę, iż decyzja jest ostateczna i służy prawo wniesienia na nią skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgodnie bowiem z art. 220 § 1 Ordynacji podatkowej od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie. W związku z powyższym wniesiona przez Spółkę skarga z dnia 04.07.2005 r. została potraktowana jako odwołanie.

Przy dostawie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w ramach procedury zawieszania poboru akcyzy, o której mowa w dziale II, rozdziale 1 ustawy o podatku akcyzowym kwota należna od kontrahenta nie zawiera w sobie kwoty ( zawieszonego ) podatku akcyzowego.

Mimo zatem wątpliwości dotyczących odczytu art. 29 ust 20 ustawy o VAT Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kierując się dyspozycją art. 121 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa uznał, iż dopuszczalne jest nie ujmowanie kwoty podatku akcyzowego w podstawie opodatkowania dostawy wyrobu akcyzowego objętego procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Z momentem zakończenia procedury zawieszania poboru akcyzy zgodnie z powołanymi wyżej przepisami ustawy o podatku akcyzowym:
- zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku akcyzowego wygasa, co powoduje, że kwota tego podatku nie staje się elementem kwoty należnej z tytułu dostawy, składającym się na podstawę opodatkowania podatkiem VAT, lub
- powstaje u podatnika obowiązek podatkowy z tytułu podatku akcyzowego i wtedy kwota tego podatku podlega włączeniu do podstawy opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 29 ust. 20 ustawy o VAT. W takiej sytuacji podatnik winien dokonać stosownej korekty faktury.

Ustosunkowując się do zarzutu, iż w decyzji z dnia 02.06.2005 r. Dyrektor Izby Skarbowej odniósł się do innego stanu faktycznego niż przedstawiony przez Spółkę w zapytaniu z dnia 03.01.2005 r. należy stwierdzić, iż stwierdzenie Spółki: " wnioskodawca zajmuje się między innymi wewnątrzwspólnotowym nabywaniem i sprzedażą paliwa " nie jest jednoznaczne. Może być ono również odczytane w taki sposób, iż określenie " wewnątrzwspólnotowe " odnosi się zarówno do nabywania jak i sprzedaży ( dostawy ). Zgodnie z art. 2 pkt 22 pod pojęciem sprzedaży rozumie się m.in. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Jednakże nie wpływa to na istotę zagadnienia, tzn. ustalenia czy zawieszony podatek akcyzowy wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle powyższego Dyrektor tut. Izby stwierdza, że dokonana przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego ocena prawna, według której podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy towarów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie obejmuje, w okresie obowiązywania zawieszenia, kwoty podatku akcyzowego jest prawidłowa.

Z ww. względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
W przypadku jej niezgodności z prawem służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj