Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/128/05
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/128/05
Data
2005.10.11



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Podatnik


Słowa kluczowe
interpretacja urzędu skarbowego
odmowa
wszczęcie postępowania


Pytanie podatnika
1. Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności zbycia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności przedmiotowego budynku?
2.Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej powyższą transakcję w sytuacji, gdy zastosowano w odniesieniu do niej stawkę podatku w wysokości 22%.


POSTANOWIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 29.07.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 19.07.2005 r., nr PP-l/443-68/27957/05/223115/124/124/CzW, w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

utrzymuje w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 4.07.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego w dniu 5.07.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nabyła udziały w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności posadowionego na nim budynku o charakterze użytkowym (biurowiec). Od końca roku, w którym zakończono budowę tego budynku minęło 5 lat i nie były do tej pory poczynione wydatki na ulepszenie, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% jego wartości początkowej. Ponadto, uprzedni zbywca budynku zastosował przy jego sprzedaży zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Pytania Spółki dotyczyły:
1) opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności zbycia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności przedmiotowego budynku;
2) prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej powyższą transakcję w sytuacji, gdy zastosowano w odniesieniu do niej stawkę podatku w wysokości 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, w postanowieniu z dnia 19.07.2005 r., nr PP-1/443-68/27960/05/223115/124/124/CzW, potwierdził stanowisko Spółki w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 2 stwierdzając, iż podatek naliczony określony w fakturze VAT dokumentującej powyższą transakcję, podlega odliczeniu od podatku należnego przy spełnieniu warunków określonych w dziale IX ww. ustawy nawet w przypadku, gdy wystawiono fakturę z wykazanym podatkiem od towarów i usług, a dana sprzedaż jest zwolniona lub nie podlega opodatkowaniu, lecz kwota wykazana na fakturze została uregulowana (art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Odnośnie odpowiedzi na pytanie nr 1, Naczelnik Urzędu Skarbowego, postanowieniem z dnia 19.07.2005 r., nr PP-1/443-68/27957/05/223115/124/124/CzW, na podstawie art. 165a Ordynacji podatkowej, odmówił wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia interpretacji, z uwagi na fakt, iż Spółka nie jest w tym zakresie podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku z art. 14a ww. ustawy.

Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 29.07.2005 r. podnosząc, iż organ podatkowy wydając zaskarżone postanowienie naruszył przepisy Ordynacji podatkowej, w tym art. 14a, a tym samym art. 120, nakazujący działać organom podatkowym w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Zdaniem Spółki, organ pierwszej instancji powinien był udzielić odpowiedzi na cały wniosek, badając wszystkie przesłanki niezbędne do udzielenia odpowiedzi na zadane przez Spółkę pytania. Sposób, w jaki organ podatkowy dokonał odpowiedzi sugeruje, iż w rzeczywistości rozważył on kwestie, na które w zaskarżonym postanowieniu odmówił udzielenia odpowiedzi, co dodatkowo potwierdza, iż winien był wypowiedzieć się co do całości wniosku.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, na pisemny wniosek podatnika, naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca, na mocy ustaw podatkowych, obowiązkowi podatkowemu.

Obowiązek podatkowy oraz obowiązek zastosowania prawidłowej stawki podatku ciąży na podmiocie dokonującym danej czynności. Spółka nie jest więc w zakresie zapytania dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności zbycia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności posadowionego na nim budynku podatnikiem, o którym mowa w art. 14a § 1 ww. ustawy, tj. podmiotem uprawnionym do otrzymania interpretacji. Tym samym, złożony przez nią wniosek nie wszczynał postępowania, o którym mowa w art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego prawidłowo postąpił udzielając interpretacji na pytanie nr 2, w zakresie którego Spółka jest podmiotem uprawnionym, o którym mowa w art. 14a § 1 powołanej wyżej ustawy, a odmawiając wszczęcia postępowania w zakresie udzielenia interpretacji dotyczącej zapytania nr 1.

Odpowiedź w zakresie odliczenia podatku naliczonego od przedmiotowej transakcji nie wymagała rozstrzygnięcia problemu poruszonego w zapytaniu nr 1.

Z ww. względów, orzeczono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie jest ostateczne.

Na postanowienie służy prawo do wniesienia skargi do Wojewódzkiego SąduAdministracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5, z powodu jego niezgodności z prawem. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj