Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-68/27960/05/223115/124/124/CzW
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-68/27960/05/223115/124/124/CzW
Data
2005.07.19



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
budynek
grunty
nabycie udziałów
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
użytkowanie wieczyste
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturze VAT, dokumentującej nabycie udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności związanego z nim budynku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 05.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika - w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT, dokumentującej nabycie udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności posadowionego na nim budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
W dniu 01.07.2005 r. Podatnik - w ramach działalności gospodarczej - nabył udziały w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności posadowionego na nim budynku. Przedmiotowy budynek jest biurowcem, a więc ma charakter użytkowy. Od końca roku, w którym zakończono budowę tego budynku minęło 5 lat i nie były do tej pory czynione wydatki na ulepszenie, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% jego wartości początkowej. Ponadto, uprzedni zbywca budynku, przy jego sprzedaży, zastosował zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pytanie Podatnika dotyczy kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej nabycie udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności posadowionego na nim budynku, w sytuacji, gdy dla danej transakcji zastosowano stawkę podatku w wysokości 22%.

Stanowisko Podatnika: Faktura VAT dokumentująca zbycie ww. udziałów, w której zostanie naliczony 22% podatek od towarów i usług, o ile spełniać będzie inne wymogi regulujące prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Uregulowania dotyczące prawa podatnika do pomniejszenia podatku należnego ustalonego od czynności podlegających opodatkowaniu o podatek naliczony od zrealizowanych zakupów, podane zostały w Dziale IX "Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe" ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przepis art. 86 ust. 1 ww. ustawy stanowi zatem o prawie podatnika do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej.

Z kolei w art. 88 ustawy wyszczególnione zostały przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych przez podatnika towarów i usług.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast w art. 88 ust. 3 ustawy z ograniczenia tego wyłączono wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Ponadto, z dniem 1 czerwca 2005 r. w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług dodano ust. 3a określający, w jakich przypadkach faktury VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, w tym m.in. w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana (art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy).

W związku z powyższym, podatek naliczony określony w fakturze VAT potwierdzającej nabycie udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności posadowionego na nim budynku podlega odliczeniu od podatku należnego, przy spełnieniu warunków podanych w ww. Dziale IX ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającym uregulowania dotyczące odliczeń i zwrotów podatku, nawet w przypadku, gdy wystawiono fakturę z podatkiem od towarów i usług, a dana sprzedaż jest od podatku zwolniona lub nie podlega opodatkowaniu, lecz kwota wykazana w fakturze została uregulowana.

Jednocześnie tutejszy organ nadmienia, że od dnia 1 czerwca 2005 r. limit kwoty do zwrotu w terminie 60 dni został podwyższony m.in. o kwotę podatku naliczonego, związanego z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj