Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-324/310/05/MC
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-324/310/05/MC
Data
2005.12.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
potrącalność kosztów
prawa autorskie
telewizja
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Kiedy Spółka będzie mogła zaliczyć zapłacone uprzednio należności z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z praw autorskich do kosztów uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 10 listopada 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 18 listopada 2005 r.)

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się świadczeniem usług telewizji kablowej oraz usług szerokopasmowego dostępu do sieci Internetu. Usługa telewizji kablowej polega na dostarczaniu abonentom szerokiej gamy programów telewizyjnych i radiowych stacji polskich i zagranicznych.

W związku z prowadzoną działalnością Spółka była stroną umowy, zawartej ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS („ZAiKS”). Zgodnie z oświadczeniem ZAiKS-u jest on uprawniony do reprezentowania praw do utworów słownych z zakresu literatury pięknej, muzycznych, słowno – muzycznych i choreograficznych twórców, którzy osobiście lub przez swych następców prawnych, lub na podstawie umów o wzajemnej reprezentacji z autorskimi związkami zagranicznymi, udzielili ZAiKS-owi prawa do reprezentowania ich w dziedzinie nadań tych utworów za pomocą fonii i wizji przewodowej i bezprzewodowej. Spółka, dokonując reemisji w swojej sieci kablowej programów telewizyjnych i radiowych, płaciła na rzecz ZAiKS-u wynagrodzenie z tytułu równoczesnego i integralnego nadania w sieciach kablowych utworów, objętych zbiorowym zarządzeniem ZAiKS. Wynagrodzenie to zgodnie z zawartą umową wynosiło 3,5% przychodów, uzyskiwanych z abonamentów z tytułu świadczenia usług telewizji kablowej.

Dnia 15 stycznia 2003 roku Spółka wypowiedziała umowę zawartą z ZAiKS-em, która przestała obowiązywać 30 kwietnia 2003 roku. Aktualnie przed Sądem Okręgowym toczy się postępowanie z powództwa ZAiKS o zasądzenie od XXX Sp. z o.o. kwoty (....) zł. wraz z odsetkami ustawowymi z tytułu wynagrodzenia autorskiego za korzystanie na polu reemisji z utworów objętych zbiorowym zarządzeniem przez ZAiKS. W przedmiotowej sprawie jej wynik zależeć może również od rozstrzygnięć Komisji Prawa Autorskiego, Ministra Kultury oraz decyzji sądów administracyjnych określających zakres uprawnień ZAiKS do żądania wynagrodzenia za reemisję kablową. Z powyższych powodów oraz ze względu na precedensowość zarzutów podnoszonych w sprawie trudno ocenić wynik tegoż postępowania.

Spółka nie kwestionuje prawa ZAiKS-u do wynagrodzenia z tytułu równoczesnego i integralnego nadania w sieciach kablowych utworów objętych zarządzeniem zbiorowym ZAiKS. Spółka kwestionuje jedynie wysokość tego wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia jest obecnie przedmiotem negocjacji pomiędzy Spółką, reprezentowaną przez Izbę, a ZAiKS-em. Negocjacje te powinny doprowadzić do zawarcia nowej umowy pomiędzy Spółką a ZAiKS.

Od momentu zakończenia okresu wypowiedzenia umowy z ZAiKS-em do chwili obecnej z uwagi na toczący się proces negocjacji warunków umowy Spółka dobrowolnie płaci na rzecz ZAiKS-u miesięczne – ustalone według własnego szacunku – wynagrodzenie autorskie w wysokości 0,3% przychodów z abonamentów uzyskiwanych z wyniku emisji utworów w związku z prowadzoną działalnością. ZAiKS przyjmuje kwoty uiszczane przez Spółkę na poczet rozliczeń za wykorzystywanie utworów chronionych prawem autorskim.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości czy należności, jakie Spółka uiszcza na rzecz ZAiKS-u jako wynagrodzenie z tytułu równoczesnego i integralnego nadania w sieciach kablowych utworów, objętych zbiorowym zarządzeniem ZAiKS w wysokości 0,3% przychodów z abonamentów stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty (poniesienia) w sytuacji, gdy:

- istnieje tytuł do wypłaty wynagrodzenia, gdyż Spółka faktycznie korzysta z praw autorskich, mimo iż obecnie nie jest związana żadną umową z ZAiKS-em,

- ZAiKS przyjmuje otrzymywane płatności na poczet rozliczeń za wykorzystywanie utworów chronionych prawem autorskim...

Jeżeli nie, to kiedy Spółka będzie mogła zaliczyć zapłacone uprzednio należności z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z praw autorskich do kosztów uzyskania przychodów...

W ocenie wnioskodawcy wynagrodzenia, jakie Spółka uiszcza na rzecz ZAiKS-u z tytułu równoczesnego i integralnego nadania w sieciach kablowych utworów, objętych zbiorowym zarządzeniem ZAiKS w wysokości 0,3% przychodów z abonamentu stanowi w przedstawionym stanie faktycznym koszty uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty (poniesienia).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.”Zdaniem Spółki, powyżej przytoczony przepis reguluje kwestie kwalifikacji ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Z uwagi na fakt, iż wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich do utworów objętych zbiorowym zarządzeniem nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznanie ich za koszt podatkowy winno nastąpić na podstawie analizy i ustalenia ich związku z uzyskiwanym przychodem.

W ocenie Spółki należności płacone na rzecz ZAiKS jako wynagrodzenie z tytułu wykorzystywanych praw autorskich w wysokości 0,3% przychodów z abonamentu stanowią koszt, który można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu uzyskiwanego w danym roku podatkowym. Spółka świadcząc na rzecz swoich abonentów usługi telewizji kablowej (emisja w sieci kablowej programów telewizyjnych) korzysta z określonych praw autorskich, z tytułu czego zobligowana jest do uiszczania wynagrodzenia. Należności za prawa autorskie w sposób bezpośredni przedkładają się na uzyskiwane przez Spółkę przychody. Istnieje tu, więc związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem – wynagrodzenie za prawa autorskie, a uzyskiwanym przychodem – przychody z abonamentów.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „koszty uzyskania przychodów potrącalne są tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania przychodu poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W opinii Spółki, przepis ten formułuje zasadę współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. Aby można było uznać dany koszt za koszt podatkowy, musi wystąpić przychód, dla uzyskania, którego koszt ten został poniesiony. Koszt ten może zostać potrącony tylko w tym roku podatkowym, w którym przychód ten wystąpił. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 12 listopada 2003 r. – III SA 3379/02.Wynagrodzenie na rzecz ZAiKS ustalane jest za okresy miesięczne w oparciu o wielkość uzyskanych w tym okresie przychodów Spółki z abonamentów. Wydatek z tytułu wynagrodzenia dotyczy, zatem bieżących przychodów Spółki. Stanowi, zatem koszt uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia na rzecz ZAiKS. Potrącenie tego wydatku w rozliczeniu za inny okres naruszałoby zasadę współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów.

W związku z powyższym Spółka uważa, iż należności z tytułu wynagrodzenia za prawa autorskie przekazywane na rzecz ZAiKS-u w wysokości 0,3% przychodów od abonamentów stanowią koszty uzyskania przychodów roku podatkowego, którego dotyczą i powinny być rozpoznawane jako koszt podatkowy w dacie ich poniesienia tj. zapłaty. Mimo braku umowy z ZAiKS-em Spółka korzysta, bowiem faktycznie z tych praw, co prowadzi do osiągnięcia przez nią przychodu w roku wypłaty wynagrodzenia.

Reasumując, zdaniem Spółki uiszczane należności z tytułu wynagrodzenia za prawa autorskie w wysokości 0,3% przychodów w czasie procesu renegocjacji warunków nowej umowy stanowią – zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – koszty uzyskania przychodów, gdyż pomiędzy poniesionym kosztem z tytułu wynagrodzenia za prawa autorskie a uzyskiwanymi przychodami z tytułu prowadzonej działalności usług telewizji kablowej zachodzi bezpośredni związek przewidziany w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie zaś z treścią art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty te stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje, co następuje:

Stosownie do treści przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) – dalej updop – kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu muszą zostać spełnione następujące warunki:

- wydatek został poniesiony przez podatnika,

- jest definitywny (rzeczywisty),

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany.

Użyty przez ustawodawcę zwrot „koszty poniesione” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów ujmuje się tylko te wydatki, które rzeczywiście zostały przez podatnika poniesione, a więc mają charakter ostateczny, definitywny i nie podlegają zwrotowi. Opłaty na rzecz ZAiKS pobierane są na podstawie przepisu art. 17 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.), a ich wysokość określa umowa zawarta pomiędzy stronami. W przypadku Wnioskującego, który z tytułu nadania w sieciach kablowych utworów objętych zbiorowym zarządzeniem ZAiKS, uzyskuje korzyści materialne w postaci przychodów z abonamentów, wnoszenie opłat z tytułu korzystania z praw autorskich jest konieczne. Zatem opłata wnoszona przez Spółkę na rzecz ZAiKS, w wysokości 0,3% przychodów z abonamentów, wiąże się z prowadzoną przez niego działalnością.

Pomimo, iż Spółka wypowiedziała umowę z ZAiKS-em, a w chwili obecnej negocjuje warunki nowej umowy, to dobrowolnie płaci na rzecz ZAiKS-u miesięczne wynagrodzenie autorskie. Natomiast ZAiKS przyjmuje kwoty uiszczane przez Spółkę na poczet rozliczeń za wykorzystywanie utworów chronionych prawem autorskim. Spółka, pomimo braku umowy z ZAiKS-em, faktycznie korzysta z praw autorskich, co prowadzi do osiągnięcia przez nią przychodu. Z tych też względów przedmiotowy wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów pomimo braku podstawy formalnej w postaci zawartej umowy. Okoliczności faktyczne, w przedmiotowej sytuacji, świadczą o tym, iż obie strony, na danym etapie negocjacji i sporu, w rzeczywistości akceptują takie rozwiązanie i godzą się na nie.

Z przepisu art. 15 ust. 4 updop wynika generalna zasada, że dla celów podatku dochodowego podstawową okolicznością zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów do określonego okresu sprawozdawczego jest ich związek z przychodami uzyskanymi w tym czasie. Wnioskodawca wyraźnie podkreśla, iż wypłacane miesięcznie wynagrodzenie dla ZAiKS-u, jako ponoszony koszt, ma bezpośredni związek z bieżącymi, miesięcznymi przychodami uzyskiwanymi przez Spółkę z abonamentów, a więc według Naczelnika II MUS, powinno zostać uwzględnione w rozliczeniu podatkowym Spółki w momencie ich poniesienia, w kwocie faktycznie poniesionej.

Należy także zauważyć, iż na podstawie art. 9 updop na podatnika nałożony został obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób umożliwiający ustalenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku. Zgodnie z powyższym także wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodów należy prawidłowo udokumentować.

W związku z powyższym, w przedmiotowej sytuacji, należności, jakie Spółka uiszcza na rzecz ZAiKS jako wynagrodzenie z tytułu równoczesnego i integralnego nadania w sieciach kablowych utworów, objętych zbiorowym zarządzeniem ZAiKS w wysokości 0,3% przychodów z uzyskiwanych abonamentów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty (poniesienia).

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z treścią art. 14 b § 1 – 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 w/w ustawy. Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 PLN (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj