Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-005/51/2005
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005/51/2005
Data
2006.01.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu
ubezpieczenia
wynagrodzenie za pracę
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie pracownika, odsetki od kredytu oraz koszty ubezpieczenia stanowią koszty uzyskania przychodów?


Spółka zajmuje się między innymi produkcją elementów stalowych - kutych. Jest to specyficzna produkcja (kute płoty, balustrady, kraty), skierowana przede wszystkim do indywidualnego odbiorcy. W związku z powyższym, Spółka produkuje wyroby na konkretne zamówienia klientów. W roku 2005 w wyniku braku zamówień, Spółka nie wyprodukowała nowych wyrobów. W roku bieżącym odbywa się jednak sprzedaż kutych wyrobów, ale pochodzących z zapasów magazynowych z lat ubiegłych. Spółka nie zaprzestała tego typu działalności i jest gotowa zrealizować złożone zamówienie przez klienta, ale podjęła decyzję o nie produkowaniu wyrobów na magazyn.Spółka posiada specjalistyczne maszyny do produkcji elementów kutych, na które zaciągnęła kredyt. W związku z kredytem maszyny te były objęte ubezpieczeniem od zdarzeń losowych. Do końca lipca do produkcji kutych elementów spółka zatrudniała jednego pracownika.

Pytanie Podatnika jest następujące - czy wynagrodzenie pracownika, odsetki od kredytu oraz koszty ubezpieczenia stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów w bieżącym roku?

Zdaniem Podatnika wszystkie ww. koszty nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, można je zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Uwzględniając przedstawiony powyżej stan faktyczny, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Istnieje grupa wydatków, które trudno powiązać z konkretnym przychodem. Do takich ponoszonych przez Spółkę należą np. koszty ogólne zarządu, wynagrodzenia pracowników, koszty obsługi prawnej, opłaty związane z funkcjonowaniem firmy, itp. Ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów jest zasadne, ponieważ wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą i pośrednio wpływają na uzyskane przychody.

W związku z powyższym organ podatkowy zauważa:

    - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc m.in. niewypłaconych należności na rzecz osób fizycznych z tytułu stosunku pracy.Jak z powyższego przepisu wynika wynagrodzenie pracownika stanowi koszt uzyskania przychodu w miesiącu dokonania wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika;
    - stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 13a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji inwestycji. Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań w tym również od pożyczek (kredytów).Z powyższych przepisów wynika, iż odsetki od zaciągniętego kredytu na realizację inwestycji zapłacone po dniu oddania inwestycji do używania stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty;
    - koszt ubezpieczenia maszyn (mienia Podatnika) nie są związane z konkretnym przychodem, w związku z czym neleży uznać, iż stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

Reasumując, w opinii organu podatkowego, wskazane przez Spółkę wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów, w dacie ich faktycznego poniesienia.

Powyższa interpretacja zosyała wydana w oparciu o stan faktyczny wskazany we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj