Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-60/5/06
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-60/5/06
Data
2006.06.27



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
import (przywóz)
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa opodatkowania
przedstawiciel podatkowy


Pytanie podatnika
W ocenie Podatnika, wynagrodzenia z tytułu wykonywania czynności przedstawiciela podatkowego nie należy zaliczać do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie jest ono związane z nabyciem lecz z importem towarów. Jednocześnie, czynności te podlegają opodatkowaniu na terytorium Niemiec i nie stanowią importu usług.Spółka zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie słuszności Jej stanowiska w tej sprawie.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, w części dotyczącej kwalifikacji czynności przedstawiciela podatkowego, dokonującego w imieniu podatnika importu towarów na terytorium Niemiec, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka, będąca zarejestrowana jako podatnik VAT UE nabywa z Japonii towary służące do wykonywania przez Nią czynności opodatkowanych. Spółka dokonuje importu towarów na terytorium Niemiec, korzystając z usług przedstawiciela podatkowego, który dokonuje na terytorium Niemiec odprawy celnej. Następnie towar jest przemieszczany do Polski. Wnioskująca otrzymuje fakturę dokumentującą dostawę towarów z Niemiec do Polski od kontrahenta japońskiego z adnotacją, iż odprawa celna dokonywana jest przez przedstawiciela podatkowego wraz z podaniem jego numeru identyfikacyjnego VAT UE DE. Spółka ponosi koszty cła związane z importem towarów oraz koszty odpraw celnych, których rozliczaniem zajmuje się przedstawiciel podatkowy. W związku z importem towarów na terytorium Niemiec, należne opłaty celne oraz wynagrodzenie z tytułu wykonywania czynności przedstawiciela podatkowego, Spółka przekazuje wskazanej przez niego agencji celnej.

W ocenie Podatnika, wynagrodzenia z tytułu wykonywania czynności przedstawiciela podatkowego nie należy zaliczać do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie jest ono związane z nabyciem lecz z importem towarów. Jednocześnie, czynności te podlegają opodatkowaniu na terytorium Niemiec i nie stanowią importu usług.

Spółka zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie słuszności Jej stanowiska w tej sprawie.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, należy stwierdzić co następuje;

Zgodnie z odpowiedzią tut. organu podatkowego, udzieloną Wnioskującej w postanowieniu nr ZP/443-60/1/06 z dnia 27 czerwca 2006 r., dokonywana przez Nią czynność stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Stosownie do art. 31 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11, podstawą opodatkowania jest cena nabycia, a jeżeli cena nabycia nie istnieje – koszt ich wytworzenia. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie natomiast z art. 31 ust. 2 ww. ustawy, 31 ust. 2 ww. ustawy, podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;

2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania, stwierdzić należy, iż wypłacane przez Podatnika wynagrodzenia podmiotowi wykonującemu na jego rzecz czynności przedstawiciela podatkowego nie należy do podstawy opodatkowania dokonywanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie można ich bowiem zakwalifikować jako należności wskazane w art. 31 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, ani też do wydatków dodatkowych pobieranych przez dostawcę, o których mowa w art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Wynagrodzenie to stanowi zatem zapłatę za czynności wykonywane przez przedstawiciela podatkowego.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę, a związanego z działaniami przedstawiciela podatkowego wskazać należy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Miejsce świadczenia usług, od którego uzależnione jest podleganie danej usługi opodatkowaniu podatkiem VAT, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług określa się w oparciu o regulacje art. 27 i 28 ww. ustawy.

Stosownie do art. 27 ust. 1 przywoływanej ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28

W ocenie tut. organu podatkowego, usług świadczonych na rzecz Podatnika przez przedstawiciela podatkowego, polegających na rozliczaniu należności celnych i podatkowych w Niemczech nie można zakwalifikować do żadnych z usług wymienionych w art. 27 ust. 2 – 6 oraz art. 28, które powodowałyby odstępstwo od zasady ogólnej obowiązującej przy określaniu miejsca świadczenia, wskazanej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym, wobec faktu, iż usługi przedstawiciela podatkowego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług uznane są za świadczone na terytorium Niemiec, ich nabycie nie stanowi dla Spółki importu usług i nie podlegają one opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika należało uznać za prawidłowe i postanowić, jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj