Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
II/423/8/06
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/8/06
Data
2006.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcjonariusz
członek zarządu
koszty uzyskania przychodów
koszty zarządu
prezes zarządu
spółka akcyjna
wynagrodzenia
zarząd


Pytanie podatnika
Czy kosztem uzyskania przychodu w spółce akcyjnej jest wynagrodzenie prezesa zarządu, będącego jej jedynym akcjonariuszem, przyznane z tytułu pełnionej funkcji uchwałą rady nadzorczej - bez nawiązania odrębnego stosunku zatrudnienia ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 15.05.2006 r. (data wpływu 16.05.2006 r.), w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia Prezesa Zarządu Spółki.

We wniosku z dnia 15.05.2006 r. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

  • wszystkie akcje w spółce akcyjnej są objęte przez jedynego akcjonariusza, który jednocześnie został powołany na Prezesa Zarządu Spółki (czynność dokonana została w formie aktu notarialnego, którego kserokopię załączono do wniosku),
  • na podstawie art. 378 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 103 ze zm.) oraz art. 20 statutu Spółki, Rada Nadzorcza przyznała wynagrodzenie członkowi zarządu, w związku z pełnieniem funkcji prezesa zarządu bez nawiązania odrębnego stosunku zatrudnienia (pracowniczego czy niepracowniczego).

Zdaniem Jednostki, wypłacone wynagrodzenie dla Prezesa Zarządu Spółki z tytułu pełnionej funkcji stanowi koszt uzyskania przychodów zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ:

  • przyznane wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki Akcyjnej stanowi wynagrodzenie, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.),
  • nie ma tu zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 38 i pkt 38a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów oraz wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Jednocześnie podatnik oświadcza, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się wobec Spółki postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia w przedstawionej wyżej sprawie będą miały zastosowanie przepisy prawa:

Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) nie zawiera przepisów regulujących w sposób szczególny kosztów ponoszonych przez spółkę z tytułu wynagrodzenia należnego członkom jej zarządu. Wydatki na rzecz członków zarządu należy rozpatrywać więc na podstawie przepisu art. 15 ust. 1 w/w ustawy z dnia 15.02.1992 r., zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Przepis ten zawiera zamknięty katalog kosztów, nieuznanych za koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z pkt 38 art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów...

Jednostronne świadczenie spółki na rzecz jej udziałowców (akcjonariuszy) to świadczenie, któremu nie odpowiada świadczenie wzajemne udziałowca na rzecz spółki.

W przedstawionym przypadku świadczeniu Spółki na rzecz akcjonariusza w postaci wynagrodzenia odpowiada wzajemne świadczenie akcjonariusza na rzecz Spółki w postaci pracy; nie jest to więc świadczenie jednostronne i cyt. wyżej art. 16 ust. 1 pkt 38 nie ma zastosowania.

Ponadto w myśl art. 16 ust. 1 pkt 38a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych zarząd jest organem wykonawczo-zarządzającym spółki akcyjnej; art. 368 stanowi, że zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród akcjonariuszy lub spoza ich grona.

W art. 373 § 1 Ksh określono, że jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania spółki określa jej statut.

Art. 16 statutu Spółki z dnia 06.04.2006 r. stanowi, że jeżeli Zarząd jest wieloosobowy, wszyscy jego członkowie są obowiązani i uprawnieni do wspólnego prowadzenia spraw Spółki.

Zgodnie z art. 18 statutu do składania oświadczeń i podpisywania w imieniu Spółki, w razie... powołania Zarządu wieloosobowego są upoważnieni: samodzielnie Prezes Zarządu lub łącznie dwaj członkowie Zarządu lub jeden członek Zarządu i prokurent.

Do rejestru przedsiębiorców Spółka została wpisana dnia 11.05.2006 r., gdzie wpisano dwuosobowy zarząd: prezesa i członka zarządu oraz prokurę.

Status prawny członków zarządu spółki akcyjnej nie został jednoznacznie unormowany w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Kwestie, w jakiej formie prawnej członek zarządu wykonuje czynności wykonawczo-zarządzające, Kodeks pozostawia w gestii spółki.

W zależności od przyjętego w spółce wewnętrznego uregulowania członkowie zarządu mogą pełnić swoje funkcje w oparciu o:

  • stosunek wewnątrzorganizacyjny (powołanie przez radę nadzorczą),
  • umowę o pracę,
  • kontrakt menadżerski,
  • umowę zlecenie lub inną o podobnym charakterze.

Stosownie zaś do art. 378 § 1 Ksh rada nadzorcza ustala wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy, chyba, że statut stanowi inaczej.

Art. 20 statutu Spółki stanowi, że członek Zarządu może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub innej umowy. Wynagrodzenie z tytułu sprawowania funkcji członka Zarządu może zostać przyznane na podstawie uchwały Rady Nadzorczej. Członkowie Zarządu otrzymują wynagrodzenie za pełnienie swoich obowiązków w wysokości ustalonej w uchwale Rady Nadzorczej.

We wniosku Spółka podnosi, że Prezes Zarządu, na podstawie cyt. wyżej przepisu i statutu Spółki, otrzymywać będzie wynagrodzenie z tytułu powołania na stanowisko członka zarządu, bez nawiązania odrębnego stosunku zatrudnienia (pracowniczego czy niepracowniczego).

W przypadku nawiązania przez Spółkę stosunku pracy lub w/w innej umowy z osobą powołaną na Prezesa wynagrodzenie może składać się z dwóch części: z tytułu pełnionej funkcji oraz np. z umowy o pracę. Aby mogło dojść do zawarcia takich umów, musi istnieć wyodrębnienie czasowe realizacji tych umów (nie może się to dziać w tych samych godzinach) i wyodrębnienie czynności. Nie powinno dochodzić do pobierania wynagrodzenia z dwóch tytułów za te same czynności, a tym samym podwójnego obciążania kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu.

Należy również zwrócić uwagę na zapis art. 16 ust. 1 pkt 57 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

W związku z powyższym - w ocenie tut. Organu - jeżeli wydatki ponoszone na wynagrodzenie Prezesa Zarządu Spółki mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością Spółki, a jednocześnie nie występuje podwójne wynagrodzenie za te same czynności, to koszty tego wynagrodzenia w momencie jego poniesienia stanowią koszty uzyskania przychodów - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj