Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bartoszycach
USII/443-16/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USII/443-16/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Bartoszycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
obcy środek trwały
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości będzie podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach

postanawia:

uznać, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.04.2006 r. (data wpływu 05.04.2006 r.), uzupełnione pismem z dnia 21.04.06 r. (data wpływu 21.04.06 r.) jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 05.04.2006 r. jednostka zwróciła się o pisemną interpretację z zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie Spółka złożyła oświadczenie, że nie toczy się wobec niej postępowanie podatkowe, kontrola, jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą w dniu 08.05.2002 r., od początku działalności rejestrując się jako podatnik VAT. Działalność gospodarczą prowadziła w dzierżawionych budynkach, wybudowanych w 1976 roku. Umowa dzierżawy nieruchomości zabudowanej zawarta była na czas nieokreślony, bez możliwości wypowiedzenia przed upływem sześciu lat od jej zawarcia, ale też z prawem pierwokupu, jeśli zaistnieje taka okoliczność.

W latach 2002 i 2003 Strona wykonała prace zakwalifikowane do inwestycji w obcych środkach trwałych na kwotę ogółem 116.644,85,- PLN. Przy nabyciu towarów i usług związanych z przedmiotową inwestycją przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego.

Jak wynika z dalszej części zapytania, w maju 2004 roku przedsiębiorstwo dokonało nabycia przedmiotowej nieruchomości za cenę 530.000 PLN.

Dodatkowo Strona informuje, że jako wartość początkową zakupionych środków trwałych w momencie wprowadzenia ich do użytkowania przyjęto cenę nabycia, powiększoną o wartość poniesionych inwestycji przed zakupem i pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu "inwestycji w obcych środkach trwałych".

Obecnie, w związku z trudną sytuacją finansową Spółka zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość.

W tak przedstawionym stanie faktycznym stanowisko Spółki jest takie, że sprzedaż tej nieruchomości będzie podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Dodatkowo Strona podnosi, że stanowisko takie znajduje potwierdzenie w regulacjach prawnych art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, które wykluczają możliwość zastosowania przedmiotowego zwolnienia w przypadku, gdy udział zakupionych towarów i usług z prawem do obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i użytkowanych w okresie krótszym niż 5 lat, w wartości ogółem środka trwałego stanowi co najmniej 30%. Jak informuje Spółka, w rozpatrywanym przypadku wskaźnik ten wynosił niespełna 15%.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535, ze zm.), zwalnia się od podatku: dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Art. 43 ust. 2 w/w ustawy stanowi, że przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

  1. budynku i budowle lub ich części - jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Natomiast zgodnie z zapisem art. 43 ust. 6 cyt. ustawy o VAT zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nakłady poniesione w latach 2002-2003 na remont wynajmowanych budynków nie przekroczyły wprawdzie 30% jego wartości początkowej, jednakże były to nakłady poniesione przez Spółkę jako najemcę, nie zaś jako właściciela (nabycie nieruchomości miało miejsce w maju 2004 roku).

Ograniczenia wynikające z cytowanego wyżej art. 43 ust. 6 w przedmiotowej sprawie nie będą miały więc zastosowania.

Zatem, uwzględniając przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny i prawny, należy uznać, że w przypadku dostawy przedmiotowych nieruchomości będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Postanowienie niniejsze nie jest wiążące dla wnioskodawcy natomiast wiąże Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach oraz Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie - do czasu zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w chwili zmiany stanu prawnego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Wniesienia zażalenia wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i 0,50 zł od każdego załącznika - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i art. 9 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 z póź. zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj