Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-577/12/MO
z 22 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-577/12/MO
Data
2012.08.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
koszty uzyskania przychodów
nabycie wierzytelności
obrót wierzytelnościami
przychód
wierzytelność


Istota interpretacji
Czy w wyniku zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego po stronie Spółki powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy po stronie Spółki powstanie dochód podlegający opodatkowaniu w wyniku zaliczenia wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy po stronie Spółki powstanie dochód podlegający opodatkowaniu w wyniku zaliczenia wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest jednym ze wspólników spółki X . Spółka posiada wierzytelności wobec spółki X. Część z wierzytelności, które Spółka posiada wobec spółki X, zostało nabytych przez spółkę Y od banków, pierwotnych wierzycieli spółki X. Następnie doszło do połączenia spółki Y (spółka przejmowana) ze Spółką (spółka przejmująca), w związku z czym zgodnie z art. 492 § 1 kodeksu spółek handlowych cały majątek spółki Y (w tym wierzytelności nabyte przez spółkę Y od banków) został przeniesiony na Spółkę. Nie jest również wykluczone, że Spółka nabędzie kolejne wierzytelności przysługujące obecnie innym podmiotom wobec spółki X (wierzytelności nabyte przez Spółkę, spółkę Y oraz wierzytelności, które zostaną nabyte przez Spółkę od obecnych wierzycieli spółki X w dalszej części wniosku nazywane są łącznie: „Wierzytelnościami”).

Wierzytelności, które Spółka posiada obecnie wobec spółki X stanowią przede wszystkim wierzytelności wynikające z gwarancji bankowych udzielonych spółce X tytułem zabezpieczenia pożyczek otrzymanych przez spółkę X od pożyczkodawców. Wierzytelności te zabezpieczone są zastawami rejestrowymi oraz hipoteką ustanowioną na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, którego współużytkownikiem jest spółka X. Wierzytelności obejmują kwotę należności głównych wraz z należnościami ubocznymi, takimi jak odsetki oraz prowizje.

Wierzytelności wobec spółki X nabywane były przez Spółkę/spółkę Y z dyskontem, tj. cena zapłacona przez Spółkę/spółkę Y za nabywane wierzytelności była niższa niż wartość nominalna Wierzytelności obejmująca kwotę należności głównej oraz należności ubocznych. Także w przypadku nabycia przez Spółkę wierzytelności, które obecnie przysługują innym podmiotom wobec spółki X, wierzytelności te nabywane będą z dyskontem, tj. po cenie niższej od wartości nominalnej wierzytelności obejmującej należność główną oraz należności uboczne.

Obecnie, wobec spółki X toczą się postępowania egzekucyjne skierowane, m.in. do udziału spółki X w prawie użytkowania wieczystego. Nie jest wykluczone, że w przypadku sprzedaży w toku postępowania egzekucyjnego całego prawa użytkowania i/lub udziału spółki X w prawie użytkowania wieczystego, Spółka nabędzie te prawa zaliczając na poczet ceny nabycia Wierzytelności w kwocie podlegającej zaliczeniu na poczet ceny nabycia zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego regulującego egzekucję z nieruchomości / prawa użytkowania wieczystego nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego po stronie Spółki powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/udziału w prawie użytkowania wieczystego w toku postępowania egzekucyjnego przeciwko spółce X, po stronie Spółki dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych powstanie wówczas, gdy wartość takiego zaliczenia przewyższać będzie wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie Wierzytelności podlegającej zaliczeniu.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej: „Ustawa PDOP"), przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe.

Z treści art. 12 ust. 3 Ustawy PDOP, wynika natomiast, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przy czym, za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 Ustawy PDOP, uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

W oparciu o utrwaloną linię wykładni przepisów Ustawy PDOP, przychodem podatkowym są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym i definitywnym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, należy w ocenie Wnioskodawcy przyjąć, że samo nabycie Wierzytelności przez Spółkę nie stanowiło podstawy do rozpoznania przychodu po stronie Spółki w rozumieniu art. 12 Ustawy PDOP, a zatem, przychód podlegający opodatkowaniu powstanie w Spółce nie wcześniej, niż w dacie faktycznej realizacji Wierzytelności, tj. w dacie zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia przez Spółkę prawa użytkowania/ współużytkowania wieczystego nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego skierowanego wobec spółki X. W tym bowiem dniu Spółka zrealizuje korzyść majątkową związaną z wcześniejszym nabyciem Wierzytelności od innych podmiotów, tj. Wierzytelności zostaną częściowo zaspokojone poprzez ich zaliczenie na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości.

Art. 15 ust. 1 Ustawy PDOP stanowi, iż kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy PDOP.

Powyższe oznacza, że o możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych decyduje łączne spełnienie następujących przesłanek:

  1. poniesienie danego wydatku ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania łub zabezpieczenia przychodów), oraz
  2. wydatek ten nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 Ustawy PDOP.

Jak była o tym mowa powyżej, zdaniem Spółki, w momencie zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego przeciwko spółce X, Spółka osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tym samym, podstawowa przesłanka przesadzająca o kwalifikacji wydatku na nabycie Wierzytelności jako kosztu podatkowego Spółki zostanie spełniona - będzie to niewątpliwie wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu.

Wydatki na nabycie Wierzytelności nie zostały jednocześnie wymienione w katalogu wydatków, które z mocy Ustawy PDOP nie mogą stanowić kosztu podatkowego, tj. nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 Ustawy PDOP.

Mając na uwadze powyższe należy, zdaniem Spółki, uznać, że obie przesłanki warunkujące uznanie wydatków na nabycie Wierzytelności za koszt podatkowy Spółki będą kumulatywnie spełnione, tj. będzie to koszt poniesiony w celu uzyskania przychodu (przychód z tytułu zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości) niewymieniony w katalogu art. 16 ust. 1 ustawy PDOP.

Ponieważ wydatek na nabycie Wierzytelności można bezpośrednio powiązać z konkretnym przychodem podatkowym Spółki (przychód z tytułu zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości), wydatek ten powinien zostać rozpoznany przez Spółkę według zasad właściwych dla tzw. kosztów bezpośrednio związanych z przychodem.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 Ustawy PDOP, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust 4b i 4c.

Przepis art. 15 ust. 4 Ustawy PDOP, wprowadza więc zasadę, zgodnie z którą koszty podatkowe należy odnosić do tego roku podatkowego, w którym uzyskany został przychód bezpośrednio związany z tymi kosztami.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka uzyskując przychód podatkowy w dacie zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości będzie uprawniona do rozpoznania wydatku na zakup tej Wierzytelności jako kosztu uzyskania przychodu, a więc do ujęcia tego kosztu w swoim rachunku podatkowym.

W konsekwencji, dopóki wartość zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości nie przekroczy wydatków poniesionych uprzednio przez Spółkę na nabycie Wierzytelności, po stronie Spółki nie powstanie dochód, który mógłby podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przypadku jednak, jeżeli wartość zaliczenia Wierzytelności na poczet ceny nabycia prawa użytkowania/współużytkowania wieczystego nieruchomości przekroczy wysokość wydatków Spółki na nabycie Wierzytelności, po stronie Spółki powstanie dochód podatkowy odpowiadający nadwyżce kwoty zaliczenia ponad wydatki na nabycie Wierzytelności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj