Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB1-415/82/06/ED
z 20 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1-415/82/06/ED
Data
2006.07.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opłata sankcyjna


Pytanie podatnika
Czy opłaty za wprowadzenie gazu i pyłu do środowiska są kosztem uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14A § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.06.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pani X prowadzi działalność gospodarczą w firmie Y w zakresie sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego i artykułów użytku domowego, gdzie indziej nie sklasyfikowana.
Zdaniem Pani X dokonywane opłaty kwartalne za wprowadzanie gazu i pyłu nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik stwierdza, że:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 16 lit. a wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodówkar, opłat i odszkodowań oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska.
Obowiązek ponoszenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego wynika z przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62 poz. 627 ze zm.) i dotyczy podmiotów korzystających ze środowiska naturalnego oraz wprowadzających w nim zmiany.
Opłaty te uiszczane są między innymi za wprowadzanie do powietrza substancji zanieczyszczających, takich jak gazy i pyły.
Podmioty korzystające ze środowiska ustalają opłaty we własnym zakresie według stawek obowiązujących w dniu korzystania ze środowiska. Opłaty te są opłatami podstawowymi i stanowią koszt uzyskania przychodów. Gdyż obowiązek ich ponoszenia związany jest z uzyskiwaniem przychodów z tytułu prowadzonej przez pomiot działalności gospodarczej.
Natomiast stosownie do wyżej cytowanego art. 23 ust.1 pkt 16 lit. nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, opłaty posiadające sankcyjny charakter, jak również dodatkowe lub podwyższone opłaty za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska, ustalonych decyzją, za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza bez wymaganego pozwolenia, uiszczenia opłaty podstawowej w kwocie niższej od należnej.
Nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu także odsetki od tych zobowiązań.
Także odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowego uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 18 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów, bowiem do tych opłat stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z art. 14a § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 wyżej wymienionego art. 14b.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie, zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj