Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB/415/18/06/TK
z 31 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415/18/06/TK
Data
2006.03.31



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
okres rozliczeniowy
przychód
zasada memoriałowa


Pytanie podatnika
W świetle art. 15 ust. 1, ust. 4 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 926 ze zm.) Spółka prosi o ustalenie momentu zaliczenia wydatków poniesionych, w celu uzskania przychodów do kosztówuzyskania przychodów w odpowiednim roku podatkowym w sytuacji,gdy:
- w m-cu grudniu 2005 r. Spółka zapłaciła za bilety lotniczedotyczace zagranicznej podróży służbowej, która miała sięodbyć na początku 2006 r. - fakturę wystawiono w grudniu 2005 r.
- w miesiącu styczniu 2006 r. Spółka otrzymała fakturę VATwystawioną w miesiącu grudniu za zrealizowane połączeniatelefoniczne za okres od 25.11.2005 r. do 24.12.2005 r.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie wydatków na zakup biletów lotniczych i połączeń telefonicznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku przedstawiono stan faktyczny w sprawie:
- w miesiącu grudniu 2005 r. Spółka zapłaciła za bilety lotnicze dotyczące zagranicznej podróży służbowej, która miała się odbyć na poczatku 2006 r., fakturę wystawiono w grudniu 2005 r.,
- w miesiącu styczniu 2006 r. Spółka otrzymała fakturę VAT wystawioną w miesiącu grudniu 2005 r. za zrealizowane połączenia telefoniczne za okres od 25.11.2005 r. do 24.12.2005 r. oraz za abonamenty obejmujące okres od 25.12.2005 r. do 24.01.2006 r. - wymagany termin płatności faktury przypada na styczeń 2006 r.
Zapytanie Jednostki: w którym momencie w/w wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1, ust. 4 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 926 ze zm.)?
Stanowisko Jednostki: W pierwszej sytuacji poniesione wydatki dotyczące biletów lotniczych należy zakwalifikować do kosztów podatkowych roku 2006 - w miesiącu styczniu, natomiast koszty dotyczące faktury telefonicznej należy zakwalifikować odpowiednio:
� koszty zrealizowanych połączeń telefonicznych za okres 25.11.2005 r. do 24.12.2005 r. do kosztów podatkowych roku 2005 - w miesiącu grudniu 2005 r.,

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik informuje, że zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) koszty należy ujmować w księgach rachunkowych zgodnie z:
a) zasadą memoriału określona w art. 6 ust. 1, tzn. w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty,
b) zasada współmierności określona w art. 6 ust. 2 tzn. dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczyć należy koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.
Przytoczony przepis art. 6 ustawy o rachunkowości wiąże się z przepisem art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - jednak określa on jedynie sposób ujęcia kosztów w księgach rachunkowych i nie rozstrzyga o tym co jest, a co nie jest kosztem uzyskania przychodu w świetle ustawy podatkowej.
Artykuł 15 ustawy podatkowej reguluje dwie zasadnicze kwestie:
- w ust. 1 określa pojęcie kosztów uzyskania, do których zalicza się koszty poniesione w celu osiagnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1,
- w ust. 4 rozstrzyga potrącalność kosztów w czasie, który stanowi, że cyt. "koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczy, t. j są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione."
Artykuł 15 ust. 4 ustanawia zatem regułę potrącalności kosztów w czasie - co do zasady - tylko w roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód. Możliwe jest odliczenie od tego przychodu kosztów jego uzyskania, przy czym chodzi tu o koszty:
1) poniesione w roku podatkowym, w którym uzyskano przychód,
2) poniesione w poprzednich latach, gdy nie uzyskano jeszcze przychodów i nie można było odliczenia dokonać.
Zdaniem tut. Organu podatkowego słuszne jest stanowisko Spółki w sprawie nie zarachowania w koszty uzyskania przychodów do miesiąca grudnia 2005 r. wydatku związanego z zakupem biletów lotniczych dotyczących podróży służbowej zaplanowanej na styczeń 2006 r. Wydatek został poniesiony w poprzednim roku, w którym Spółka nie uzyskała jeszcze przychodów z nim związanych. Słusznym jest również zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym 2005 zrealizowanych połączeń telefonicznych za okres od 25.11.2005 r. do 24.12.2005 r., pomimo, że Spółka otrzymała fakturę w miesiącu styczniu 2006 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj