Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US.I/1.423/4/2006
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/1.423/4/2006
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
niedostateczna kapitalizacja
odsetki od pożyczki
osoby fizyczne
pożyczka
wspólnik


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów wypłacone odsetki od pożyczek udzielonych spółce z o.o. przez wspólników krajowych przed dniem 01.01.2005 r. ?


Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku z 21.04.2006 r. (złożonym 25.04.2006 r.) uzupełnionym pismem z 09.05.2006 r. (złożonym 16.05.2006 r.) i z dnia 23.06.2006 r. odnośnie zaliczenia w całości do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez wspólników krajowych przed dniem 01.01.2005 r. - za nieprawidłowe.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 25.04.2006 r. z uzupełnieniem z 09.05.2006 r. i z 23.06.2006 r. Spółka złożyła do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku Spółka podała, iż czterech wspólników krajowych Spółki z o.o. "P" w okresie od 27.09.2001 r. do 24.04.2003 r. udzieliło Spółce pożyczek o łącznej wartości 1.000.000,00 zł. Kapitał udziałowy Spółki wynosi 200.000,00 zł. Na okoliczność udzielenia pożyczek sporządzono umowy na piśmie, od zawarcia których uiszczono podatek od czynności cywilnoprawnych, a środki pieniężne pożyczone Spółce zostały każdorazowo przekazane przez wspólników za pośrednictwem banku.

Poczynając od 2003 r. od udzielonych pożyczek Spółka naliczyła odsetki w wysokości 10% w stosunku rocznym.

W roku bieżącym Spółka zamierza spłacić udziałowcom należne odsetki za lata ubiegłe, rok bieżący, a także udzielone pożyczki.

W uzupełnieniu do wniosku z 09.05.2006 r. Spółka podała, że wspólnikami Spółki z o.o. "P" są wyłącznie osoby fizyczne.

Następnie w piśmie z dnia 23.06.2006 r. podała, iż na dzień dokonania zapłaty odsetek udziałowcy udzielający pożyczki posiadają udziały:

- Pan XX 26,5%

- Pani YX 24,5%

- Pani ZZ 49%.

Na dzień zapłaty odsetek wysokość zadłużenia wobec udziałowców przekracza trzykrotność kapitału zakładowego.

W związku z powyższym Spółka skierowała zapytanie, czy wypłacone odsetki od pożyczek w całości stanowić będą koszt uzyskania przychodów Spółki.

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 16 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r., przepisy jej art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 dotyczące tzw. "niedostatecznej kapitalizacji" nie miały zastosowania do odsetek od pożyczek udzielonych przez polskich rezydentów podatkowych. chyba że wspólnik udzielający pożyczki korzystał ze zwolnienia przewidzianego dla podmiotów prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (co nie dotyczy wspólników "P" Spółka z o.o.).

Od 1 stycznia 2005 r. przepis art. 16 ust. 7a został uchylony, co oznacza, że od tej daty zasady ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych przez podmioty powiązane w jednakowym stopniu dotyczą zarówno odsetek od pożyczek udzielonych przez podmiot krajowy, jak i zagraniczny.

Jednakże w art. 9 ustawy nowelizującej z dnia 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 254, poz. 2533) określone zostało, że zmiany tej nie będzie się stosować do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych podatnikowi przed dniem 1 stycznia 2005 r.

Zdaniem Spółki na podstawie regulacji przejściowej (art. 9) wobec odsetek od pożyczek udzielonych Spółce do końca 2004 r. mają zastosowanie przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2004 r., co oznacza, że wypłacone odsetki stanowić będą w całości koszt uzyskania przychodów.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 .

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Stosownie natomiast do art. 16 ust. 1 pkt 60 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Przepis art. 9 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533) określa, iż przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy podatkowej, przed dniem 1 stycznia 2005 r.

Z kolei stosownie do art. 16 ust. 7a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązującego do 31.12.2004 r., a uchylonego przez art. 1 pkt 7 lit. b wymienionej ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy ..., przepisów ust. 1 pkt 60 i 61 nie stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatnika lub podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1, z wyjątkiem gdy taki podatnik lub podatnicy podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34.

Wymieniony wyżej art. 3 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określa, że jeżeli podatnicy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 1 i ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikami których opodatkowanie dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje w/w ustawa są osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji. Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek: cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli pożyczkę (kredyt) przed dniem 1 stycznia 2005 r. udzielili jednostce podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy, czyli podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, to spółka korzystająca z tej pożyczki (kredytu) nie stosuje ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, pożyczka została udzielona Spółce przez udziałowców będących krajowymi osobami fizycznymi, a więc przez osoby, które nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, o których mowa w przytoczonym art. 1 ustawy. Zatem przepis art. 9 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nie ma w tej sytuacji zastosowania.

Ze stanu faktycznego wynika również, że udziałowcy udzielający pożyczki posiadają łącznie ponad 25% udziałów a wartość zadłużenia wobec udziałowców na dzień wypłaty odsetek przekracza trzykrotność kapitału zakładowego.

W związku z powyższym, w przypadku wypłaty odsetek z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowców, będących krajowymi osobami fizycznymi, posiadającymi łącznie conajmniej 25% udziałów, gdy wartość zadłużenia wobec nich na dzień wypłaty odsetek przekracza trzykrotność kapitału zakładowego Spółka powinna stosować przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Spółki odnośnie zaliczenia w całości do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez wspólników krajowych przed dniem 01.01.2005 r. tut. organ uznaje za nieprawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj