Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
1446.PDII/005/1/GC/07
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1446.PDII/005/1/GC/07
Data
2007.01.08



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
przekazanie nieodpłatne
uzyskanie przychodów


Pytanie podatnika
Czy w wypadku zmiany umowy użytkowania wieczystego poprzez nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy właściciela nieruchomości , wydzielonej w celu umożliwienia bezpośredniego dostępu do boiska - działki, rodzi obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny.

Na prośbę Wójta Gminy, Spółdzielnia Handlowo - Usługowa postanowiła nieodpłatnie przekazać Gminie w drodze czynności notarialnej część działki będącej w użytkowaniu wieczystym od 27 listopada 1995 r. , aby umożliwić bezpośredni dostęp Ochotniczej Straży Pożarnej do boiska niezbędnego do przeprowadzania ćwiczeń pożarniczych. W dniu 27 listopada 1995 r. podatnik nabył od Gminy prawo użytkowania wieczystego na 99 lat m.in. działki nr 13 o pow. 1,56 ha wraz z przeniesieniem własności znajdującej się na tej działce budynków.

Zdaniem podatnika " w sprawie jest niesporne , że fizycznie nie wystąpił przychód. Uznanie takiej czynności jako darowizny uczynionej na rzecz właściciela gruntu budzi również wątpliwości bowiem wydaje się ,że w takim przypadku można rozważać odszkodowanie , a nie wynagrodzenie za rezygnację z prawa użytkowania wieczystego. Nie wydaje się również by w opisanej sytuacji był przychód w rozumieniu art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydaje się natomiast za możliwy do obrony pogląd , że czynność nie podlegająca podatkowi VAT jest zwolniona zgodnie z art. 12 ust.4 pkt 10 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ".

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie tutejszy organ podatkowy przedstawia następujące stanowisko :

Przedstawiona czynność nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych , aczkolwiek na innej podstawie niż wskazana we wniosku .

Przepisy art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zm.) zawierają katalog przychodów podlegających opodatkowaniu.Przywołana regulacja nie wskazuje , aby nieodpłatne przekazanie środków trwałych w postaci gruntu generowało przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W myśl art. 12 ust 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy przychodami są w szczególności : "(...) wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw , a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń , z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe , gospodarstwa pomocnicze , jednostki budżetowe , spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa , jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie , (...)". Jak wynika z treści powołanego przepisu , przychód z tytułu świadczeń nieodpłatnych powstaje u podatników otrzymujących świadczenia , a zatem przepis ten nie dotyczy Spółdzielni jako "dającej świadczenie" i to bez względu na fakt , czy nieodpłatne przekazanie gruntu jest świadczeniem nieodpłatnym w znaczeniu wynikającym z ustawy , czy też takim świadczeniem nie jest .

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj