Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-214/1/06
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-214/1/06
Data
2007.01.17



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
posiłek profilaktyczny
posiłki regeneracyjne
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Zdaniem Podatnika, w przypadku przekazania nieodpłatnie pracownikom wody mineralnej, kawy, herbaty, cukru i cytryn oraz posiłków obiadowych (profilaktycznych i nieprofilaktycznych), należy wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić z tego tytułu podatek VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej opodatkowania nieodpłatnego przekazania na rzecz pracowników posiłków obiadowych oraz wody mineralnej, kawy, herbaty, cukru i cytryn.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zajmuje się hurtową sprzedażą alkoholi i napojów spożywczych. Spółka prowadzi sprzedaż aktywną polegającą na pełnym konfekcjonowaniu towaru handlowego i jego dowozie do klienta. Znaczna część pracowników Spółki to pracownicy fizyczni zajmujący się rozładunkiem dostaw, układaniem i segregowaniem towaru na magazynie, przygotowaniem zamówionego towaru do wywozu, jego załadowaniem, transportem do klienta. Spółka podnosi, iż alkohole są ciężkimi towarami, zwłaszcza gdy występują w opakowaniach zbiorczych tj. skrzynkach, kartonach, kegach, transporterach. Tym samym, praca osób zajmujących się obsługą towarową jest bardzo ciężka, wymaga dużej siły i jest bardzo wyczerpująca. W związku z powyższym, Podatnik przekazuje nieodpłatnie pracownikom posiłki obiadowe – profilaktyczne jak i nieprofilaktyczne, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. Nr 60 poz. 279), jak również przekazuje pracownikom nieodpłatnie wodę mineralną, kawę, herbatę, cukier oraz cytryny.

Zdaniem Podatnika, w przypadku przekazania nieodpłatnie pracownikom wody mineralnej, kawy, herbaty, cukru i cytryn oraz posiłków obiadowych (profilaktycznych i nieprofilaktycznych), należy wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić z tego tytułu podatek VAT.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwraca się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie zaś z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W świetle natomiast regulacji art. 8 ust. 2 przywoływanej ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Dokonując analizy przytoczonych powyżej unormowań, stwierdzić należy, że przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby osobiste zatrudnionych przez niego pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy spełnione są dwa warunki:

- przekazanie towarów lub świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa,

- podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów i usług związanych ze świadczonymi nieodpłatnie usługami.

Z powyższego wynika, iż w przypadku gdy przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników jest związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanowieniem nr ZD/4061-234/06 z dnia 16.01.2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, uznał za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w zakresie uznania przedmiotowych wydatków za koszt uzyskania przychodu. W przedmiotowym postanowieniu, tut. organ podatkowy stwierdził m.in., iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Przy czym kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby źródło to przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości. Wobec powyższego, stwierdzono, iż w sytuacji, gdy Spółka ponosząc określone wydatki na rzecz pracowników, realizuje ciążące na Niej obowiązki, z mocy odrębnych przepisów, wówczas wydatki takie stanowić będą koszt uzyskania przychodów. Natomiast wydatki na rzecz pracowników, do których ponoszenia Spółka nie jest zobligowana, jako niewymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej, mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskiwanym przychodem.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż przedmiotowe wydatki ponoszone przez Wnioskującą w związku z przekazywaniem nieodpłatnie pracownikom wody mineralnej, kawy, herbaty, cukru i cytryn oraz posiłków obiadowych (profilaktycznych i nieprofilaktycznych), jako koszty uzyskania przychodu są ponoszone w związku z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem. Zatem przedmiotowe przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, stwierdzić należy, iż w kwestii udokumentowania ww. czynności nie istnieje w tym przypadku obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej. Stosownie bowiem do art. 106 ust. 1 przywoływanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (art. 106 ust. 7 ustawy).

Faktury VAT wystawia się zatem, w myśl przepisów przywoływanej ustawy podatkowej, na potwierdzenie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z uwagi na fakt, że przedmiotowe czynności, o których mowa w niniejszym wniosku nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Wnioskująca nie dokumentuje tych zdarzeń fakturą wewnętrzną.

Stosownie do powyższego, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj