Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-234/06
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-234/06
Data
2007.01.16



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
posiłek profilaktyczny
posiłki regeneracyjne
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
W związku ze stanem faktycznym opisanym przez Wnioskującą zrodziła się wątpliwość, czy Spółka może wydawać pracownikom ograniczoną ilość wody mineralnej, kawy, herbaty i cukru oraz posiłki obiadowe, a wydatki takie stanowić będą koszt uzyskania przychodu?


W dniu 19 października 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 31 października 2006r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zajmuje się hurtową sprzedażą alkoholi i napojów spożywczych. Spółka prowadzi sprzedaż aktywną, polegającą na pełnym konfekcjonowaniu towaru handlowego i jego dowozie do klienta. Znaczna część pracowników Spółki to pracownicy fizyczni zajmujący się rozładunkiem dostaw, układaniem i segregowaniem towaru na magazynie, przygotowaniem zamówionego towaru do wywozu, jego załadowaniem, transportem do klienta. Alkohole są ciężkimi towarami, zwłaszcza gdy występują w opakowaniach zbiorczych – skrzynki, kartony, kegi, transportery. Tym samym praca osób zajmujących się obsługą towarową jest bardzo ciężka, wymaga dużej siły i jest bardzo wyczerpująca.

W związku ze stanem faktycznym opisanym przez Wnioskującą zrodziła się wątpliwość, czy Spółka może wydawać pracownikom ograniczoną ilość wody mineralnej, kawy, herbaty i cukru oraz posiłki obiadowe, a wydatki takie stanowić będą koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazuje wymienionych wydatków jako nie stanowiących kosztów podatkowych. Z kolei przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawców określone obowiązki w tym w zakresie dostarczania dla pracowników napojów i posiłków.

Mając na uwadze powyższe – w opinii Spółki :

    • w przypadku zapisania w regulaminie pracy zasady, zgodnie z którą każdemu pracownikowi zatrudnionemu na pełen etat, bez względu na rodzaj świadczonej przez niego pracy przysługuje miesięcznie 250 gr kawy, paczka herbaty i cukier – wydatek taki będzie w całości kosztem podatkowym Spółki,
    • w przypadku zapisania w regulaminie pracy zasady, zgodnie z którą wszystkim pracownikom fizycznym, w okresie od 1 maja do 30 września przysługuje 1,5 litra wody mineralnej na osobę – wydatek taki będzie w całości kosztem podatkowym Wnioskodawcy,
    • w przypadku wydania pracownikom fizycznym posiłków profilaktycznych, na zasadach i warunkach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. (Dz. U. z 1996r. Nr 60, poz. 279 ze zm.) – wydatek taki będzie w całości kosztem uzyskania przychodu,
    • wydanie przez pracodawcę posiłków pracownikom fizycznym zatrudnionym w Spółce, w sytuacji nie spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów – stanowi koszt podatkowy Spółki.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

W stanie prawnym obowiązującym w roku 2006, stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Niezależnie od powyższego, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż na mocy art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589), zmianie uległa treść przepisu art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej. Stosownie do art. 11 i art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r., podatnicy których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, od dnia 1 stycznia 2007r. stosują przepis art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej w następującym brzmieniu: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Przy czym kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca ponosi wydatki w związku z zakupem kawy, herbaty, cukru, wody mineralnej oraz posiłków obiadowych dla pracowników, zajmujących się obsługą towarową hurtowni, wykonujących bardzo ciężką i wyczerpującą pracę, wymagającą dużej siły fizycznej.

W sytuacji zatem, gdy Wnioskodawca, ponosząc określone wydatki na rzecz pracowników, realizuje obowiązki ciążące na Nim, z mocy odrębnych przepisów, wówczas wydatki takie stanowić będą koszt uzyskania przychodów. Natomiast wydatki na rzecz pracowników, do których ponoszenia Spółka nie jest zobligowana, jako niewymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej, mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z uzyskiwanym przychodem.

Tutejszy organ podatkowy pragnie przy tym wskazać, iż zaliczając określony wydatek w poczet kosztów uzyskania przychodów, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych odnosi ewidentną korzyść, zatem obowiązany jest do wykazania związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

Jednocześnie, organ podatkowy wskazuje, iż w przedmiotowej interpretacji ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego zawartych w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a–d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj