Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-40/07/28483
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-40/07/28483
Data
2007.04.03



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
środek obrotowy


Pytanie podatnika
Spółka organizuje wyjazdy oraz spotkania integracyjne dla swych pracowników. Odbywają się one na terytorium kraju a także za granicą i są finansowane z bieżących środków obrotowych Spółki. Z wyjazdami związane są w szczególności następujące koszty: przejazdy, posiłki, noclegi, zabawy taneczne, turnieje i gry zespołowe mające na celu nauczenie pracowników podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych, współzawodnictwa lub umiejętności pracy w zespole, a przede wszystkim asymilację pracowników z pracodawcą.
Spółka zwróciła się z zapytaniem czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zorganizowanie spotkania (wyjazdu) integracyjnego dla swoich pracowników.


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawieart. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek Spółki, z dnia 14.12.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 5.03.2007 r.), - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco przedstawia stan faktyczny: Spółka organizuje wyjazdy oraz spotkania integracyjne dla swych pracowników. Odbywają się one na terytorium kraju a także za granicą i są finansowane z bieżących środków obrotowych Spółki. Z wyjazdami związane są w szczególności następujące koszty: przejazdy, posiłki, noclegi, zabawy taneczne, turnieje i gry zespołowe mające na celu nauczenie pracowników podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych, współzawodnictwa lub umiejętności pracy w zespole, a przede wszystkim asymilację pracowników z pracodawcą.

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zorganizowanie spotkania (wyjazdu) integracyjnego dla swoich pracowników.

Zdaniem Spółki w/w wydatki mają przynajmniej pośredni związek z osiągnięciem przychodu dla Spółki i dlatego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W uzasadnieniu swego stanowiska Spółka podkreśla, iż wydatki na zorganizowanie imprez integracyjnych obu typów są finansowane ze środków obrotowych Spółki i zaliczone do kosztów pracowniczych. Spotkania (wyjazdy) są przewidziane dla różnych pracowników załogi, bez uzależnienia dofinansowania od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej tych osób. Zatem zdaniem Spółki w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 wraz ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pdop, który nie uznaje za koszt podatkowy wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

W dalszej części wniosku Spółka powołuje się na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 2.01.2006 r., zamieszczone na stronie internetowej MF (www.mf.gov.pl) oraz w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 2 (170) z dnia 20.01.2006 r., w którym stwierdzono m.in., iż: „(...) Kosztami podatkowymi są również koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.”

Spółka dodaje następnie, iż ustawodawca w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop nie stawia wprost wymogu, by poniesiony koszty przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony „w celu” jego osiągnięcia. Nadto nie chodzi tu o taki wydatek, który musi mieć bezpośredni związek z uzyskaniem przychodów, w pełni wystarczający jest jego choćby pośredni wpływ. Zatem kosztem uzyskania przychodów są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą Spółki, która przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Na poparcie powyższego twierdzenia Spółka przytacza orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego: wyrok NSA z dnia 17.11.2005 r. (FSK 2503/2004 opubl. w Monitorze Podatkowym 2005/12 str. 2, wyrok NSA z dnia 8.12.2004 r. (FSK 768/2004) oraz wyrok NSA – Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 16.12.1999 r. (I SA/Kr 717/98 opubl. w Gazecie Prawnej 2004/162 str. 5).

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż wydatki na zorganizowanie wyjazdu/spotkania integracyjnego dla pracowników mają nie tylko związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, ale są także ponoszone „w celu” osiągnięcia przychodu a zatem pomiędzy ich poniesieniem a osiągnięciem przychodu przez Spółkę lub możliwością jego osiągnięcia istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Z tego względu, zdaniem Spółki, wydatki te spełniają warunki określone w art.15 ust.1 ustawy o pdop, podlegają więc zaliczeniu do kosztów podatkowych.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę stanowiska Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy o pdop. Zgodnie z powołanym art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, imprezy integracyjne finansowane są ze środków obrotowych Spółki a nie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (pokrycie kosztu wyjazdu/spotkania lub jego dofinansowanie nie zależy od sytuacji życiowej i majątkowej osoby uprawnionej do uczestniczenia w imprezie). Zatem wydatki na w/w imprezy ponoszone przez Spółkę na rzecz pracowników należy rozpatrywać przy zastosowaniu normy zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop zgodnie z którą podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Warunkiem więc uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego czyli wykazania, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Jednocześnie wydatek taki nie może być wymieniony pośród kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o pdop.

W katalogu wydatków wymienionych w powołanym przepisie, ustawodawca nie wymienia wydatków na rzecz pracowników ponoszonych w związku z organizacją wyjazdów i spotkań integracyjnych. Z treści pisma Spółki wynika, iż wydatki te mają na celu zintegrowanie pracowników jako zespołu a także zintegrowanie ich z pracodawcą, a przez to zwiększenie efektywności pracy. Nie występuje zatem przeszkoda do zaliczenia wydatków ponoszonych na organizację imprez integracyjnych do kosztów uzyskania przychodów mających charakter kosztów pośrednio związanych z działalnością Spółki.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj