Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-82/07/65501
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-82/07/65501
Data
2007.08.03



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
koszty uzyskania przychodów
rok podatkowy
sprawozdania finansowe
zaliczenie


Pytanie podatnika
Spółka po złożeniu zeznania podatkowego CIT-8 oraz po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2006 r., otrzymała fakturę kosztową. Koszty wynikające z tej faktury były bezpośrednio związane ze sprzedażą 2005 i 2006 roku. Faktura wynikała z zawartej umowy i w oparciu o tę umowę Spółka była w stanie wyliczyć kwotę kosztów związaną ze sprzedażą 2005 i 2006 r. Spółka nie dokonała tego wyliczenia i nie zaliczyła kosztów do 2005 i 2006 r. Spółka zwraca się z pytaniem czy może zaliczyć opisane koszty do kosztów uzyskania przychodów 2007 r. Czy również koszty związane ze sprzedażą 2005 r. Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów roku 2007.


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawieart. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 12 czerwca 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15 czerwca 2007 r.), - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza,że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca następująco przedstawia stan faktyczny: Spółka w maju 2007 r., a więc po złożeniu zeznania podatkowego CIT-8 oraz po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2006 r., otrzymała fakturę kosztową. Koszty wynikające z tej faktury były bezpośrednio związane ze sprzedażą 2005 i 2006 roku. Faktura wynikała z zawartej umowy i w oparciu o tę umowę Spółka była w stanie wyliczyć kwotę kosztów związaną ze sprzedażą 2005 i 2006 r., gdyż kosztem była prowizja określona procentowo od sprzedaży konkretnego produktu. Spółka nie dokonała tego wyliczenia i nie zaliczyła kosztów do 2005 i 2006 r.

Spółka stoi na stanowisku, iż może zaliczyć w/w koszty do kosztów uzyskania przychodów 2007 r. Wynika to bowiem z przepisu art. 15 ust. 4 i ust. 4c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz .654 wraz ze zm.)- zwanej dalej ustawą o pdop. Do końca 2006 r. obowiązywał art.15 ust.4 ustawy o pdop w brzmieniu stanowiącym, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne koszty także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Od 1.01.2007 w/w artykuł został zmieniony, tak więc zdaniem Spółki, nawet gdy koszty były znane co do rodzaju i kwoty, a zostały poniesione po złożeniu zeznania podatkowego CIT-8 oraz po zatwierdzeniu sprawozdania za poprzednie lata podatkowe, Spółka ma prawo do zaliczenia ich do kosztów roku, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.

Spółka zwraca się z pytaniem czy jej stanowisko jest słuszne, a co za tym idzie Spółka może zaliczyć opisane koszty do kosztów uzyskania przychodów 2007 r. Czy również koszty związane ze sprzedażą 2005 r. Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów roku 2007, pomimo że art. 15 ust. 4c ustawy o pdop stanowi, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie. Wątpliwości Spółki budzi fakt, iż dla 2005 r. rokiem następującym jest rok 2006, ale za ten rok też zostało sporządzone sprawozdanie i złożone zeznanie podatkowe.

Odnosząc się do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanowiska Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

W myśl art.11 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) znowelizowana ustawa o pdop ma zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 1.01.2007 r. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa faktura dotyczy zdarzeń mających miejsce w 2005 i 2006 r, a zatem do wynikających z niej kosztów zastosowanie będą miały przepisy obowiązujące do 31.12.2006 r.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o pdop – brzmieniu obowiązującym w w/w dacie - koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Co do zasady podatnik może odliczyć od przychodów koszty ich uzyskania w roku podatkowym, którego te koszty dotyczyły, tj. w roku podatkowym, w którym w efekcie poniesienia tych kosztów uzyskał dochód do opodatkowania. Jednocześnie, niekoniecznie koszty te muszą być poniesione. Muszą być natomiast znane co do rodzaju i kwoty oraz zarachowane do roku, do którego się odnoszą. Tylko w razie braku możliwości zarachowania tych kosztów potrąca się je w roku, w którym faktycznie zostały poniesione.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż podstawą wystawienia przedmiotowej faktury była umowa, w oparciu o którą Spółka była w stanie wyliczyć kwotę kosztów związaną ze sprzedażą 2005 i 2006 r. Spółka nie może zatem podnosić, iż nie miała możliwości zarachowania w/w kosztów do roku podatkowego, którego dotyczyły. Fakt, iż faktura, o której mowa we wniosku, wpłynęła do Spółki w 2007 r. nie ma w tym przypadku znaczenia. Spółka dysponowała bowiem innymi dokumentami na podstawie których mogła dokonać odpowiedniego zarachowania przedmiotowych kosztów. Spółka nie może więc zaliczyć w/w wydatków do kosztów uzyskania przychodów w roku 2007, powinna natomiast dokonać korekty zeznań podatkowych CIT-8 za lata 2005 i 2006.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj