Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-218/07/KUKM
z 21 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-218/07/KUKM
Data
2007.08.21



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adaptacja
cel wydatku
dzierżawa
koszty bezpośrednie
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
okres
opłata roczna
oprogramowanie
potrącalność kosztów
program komputerowy
wartości niematerialne i prawne
związek przyczynowy


Pytanie podatnika
Czy gdy wydatki na prace adaptacyjne nad oprogramowaniem do obsługi klientów dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie można określić, jaka ich część dotyczy danego roku, są kosztem podatkowym proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą, który zostanie ustalony przez Spółkę? Spółka zleciła w 2006 r. prace przy adaptacji oprogramowania, określając ich zakres i koszt, składające się z 2 etapów: 1 – adaptacja/polonizacja 2 – integracja z systemem Spółki. Etap 1 zakończono 7 maja 2007 r. i odtąd Oprogramowanie jest użytkowane. Etap 2 będzie zrealizowany w czerwcu 2007 r. Spółka dzierżawi Oprogramowanie ponosząc opłaty roczne, nie następuje więc nabycie wartości niematerialnych i prawnych. Prace adaptacyjne będą zafakturowane osobno. Spółka przewiduje 3-letnie używanie zaadaptowanego oprogramowania komputerowego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14 czerwca 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 14 czerwca 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zleciła w 2006 r. prace programistyczne przy adaptacji – z uwzględnieniem potrzeb Spółki – typowego oprogramowania CRM Microsoft (“Oprogramowanie CRM”) służące do obsługi klientów. Prace adaptacyjne były zlecone – za pośrednictwem działu informatyki udziałowca Spółki, tj. fińskiej Spółki - do specjalistycznej firmy informatycznej. Każdy etap prac adaptacyjnych ma szczegółową dokumentację realizacyjną.

Prace adaptacyjne zostały zlecone w taki sposób, że określono: (i) zakres prac, (ii) koszt oraz (iii) czasochłonność poszczególnych etapów. Prace adaptacyjne Oprogramowania CRM składały się z 2 etapów:

1. Etap 1 – adaptacja/polonizacja Oprogramowania CRM dla potrzeb Spółki – wyceniona na 20.000 – 33.000 EURO.

2. Etap 2 – integracja Oprogramowania CRM z systemem ERP/Scala Spółki – do wartości 20.000 – 22.000 EURO.

Etap 1 został zakończony wdrożeniem w dniu 7 maja 2007 r. i od tego momentu Oprogramowanie CRM jest użytkowane przez dział sprzedaży Spółki, tj. Spółka użytkuje Oprogramowanie CRM zaadaptowane i spolonizowane do obsługi klientów i przynosi to konkretne efekty. Etap 2 będzie zrealizowany w czerwcu 2007 r.

Spółka dzierżawi Oprogramowanie CRM na zasadzie ponoszenia opłat rocznych, nie następuje więc w tej sytuacji nabycie wartości niematerialnych i prawnych przez Spółkę. Roczne opłaty za użytkowanie Oprogramowania CRM są księgowane na podstawie osobnych faktur. Natomiast prace adaptacyjne będą zafakturowane osobno.

Spółka uważa, że wdrożone w dwóch etapach i użytkowane już oprogramowanie CRM będzie miało wpływ na:

1. sprzedaż Spółki i wyniki prac handlowców oraz

2. podniesienie jakości procesów logistycznych w okresie najbliższych 3 lat od momentu wdrożenia; okres ten jest związany z przewidywanym przez Spółkę okresem używania oprogramowania komputerowego w wersji zaadaptowanej.

Spółka zamierza zaliczyć poniesione w związku z pracami adaptacyjnymi Oprogramowania CRM wydatki do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą, bowiem okres ten przekracza rok podatkowy (wg oceny Spółki – 3 lata od momentu wdrożenia), a nie jest możliwe określenie, jaka część wydatków dotyczy danego roku podatkowego.

W świetle powyższego stanu faktycznego, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy gdy wydatki poniesione przez Spółkę na prace adaptacyjne, związane z oprogramowaniem służącym do obsługi klientów, dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią one koszty podatkowe proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą, który zostanie ustalony przez Spółkę?

Jak wskazuje Spółka, wdrożona w dwóch etapach adaptacja Oprogramowania CRM ma na celu zwiększenie sprzedaży Spółki oraz wyników pracy handlowców, jak również podniesienie jakości procesów logistycznych w okresie 3 lat od momentu wdrożenia.

W opinii Spółki, prace adaptacyjne związane z Oprogramowaniem CRM będą miały wpływ na zwiększenie przychodów Spółki, a co za tym idzie będą mogły zostać zaliczone przez Spółkę w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Spółka wskazuje, że przepis art. 15 ust. 4d został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2007 r.

Ustawodawca postanowił uwzględnić szczególną sytuację, w jakiej znajdują się podatnicy ponoszący koszty, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego. Zdaniem Spółki, ustawodawca przyjął, że w takiej sytuacji koszty uzyskania przychodów należy rozliczać proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą; przy czym ustawodawca nie wskazał jednak, jak ma być ustalony ten okres, czy jak długo on ma trwać.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, zdaniem Spółki, nie określa również, wg jakiego kryterium koszty powinny być uznane za bezpośrednio/pośrednio związane z przychodami.

W opinii Podatnika, wszystkie koszty związane z prawidłowym funkcjonowaniem Spółki, co do których nie jest możliwe ich bezpośrednie przypisanie do danego przychodu (będą to zatem koszty ogólnego zarządu czy koszty używania oprogramowania komputerowego przez podatnika, czy jego adaptacji dla potrzeb podatnika), są kosztami, o których mowa w art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, będzie ona uprawniona do proporcjonalnego rozliczenia kosztów poniesionych na prace adaptacyjne związane z Oprogramowaniem CRM w okresie 3 lat od momentu wdrożenia poszczególnych etapów prac. Okres ten jest związany z przewidywanym przez Spółkę okresem używania oprogramowania komputerowego w wersji zaadaptowanej, po którego upływie nastąpi – w ocenie Spółki – dokonanie oceny, czy istnieje konieczność ponownej adaptacji czy modernizacji używanego oprogramowania.

Spółka wskazuje, że okres 3 lat dla rozliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie licencji na programy komputerowe (w drodze zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych) jest akceptowany przez ustawodawcę (co wynika wprost z art. 16m ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, co następuje:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów", zawartego w w/w art. 15 ust. 1 updop, prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że:

• są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,

• są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

• nie są wydatkami wymienionymi w art. 16 ust. 1 updop.

Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów.

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, dwuetapowy proces adaptacji i integracji oprogramowania CRM będzie miał wpływ na wyniki sprzedaży Spółki i wyniki pracy handlowców oraz podniesienie jakości procesów logistycznych w okresie najbliższych 3 lat od momentu wdrożenia. Jak wskazuje Spółka, Oprogramowanie CRM jest dzierżawione, nie następuje w tej sytuacji nabycie wartości niematerialnych i prawnych przez Spółkę. Roczne opłaty za użytkowanie oprogramowania są księgowane na podstawie osobnych faktur. Natomiast wydatki na prace adaptacyjne zafakturowane zostaną osobno.

W związku z powyższym, wydatki na proces adaptacji i integracji oprogramowania, jako spełniające warunki wskazane w dyspozycji art. 15 ust. 1 updop, mogą zostać zaliczone w koszty uzyskania przychodów Spółki.

Dla ustalenia momentu potrącenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, Podatnik winien rozpoznać sposób powiązania kosztów z przychodami. Koszty podatkowe, ponoszone przez podmiot w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, dzielą się na koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie.

Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są bezpośrednio związane z danymi przychodami.

W przypadku kosztów pośrednich nie występuje bezpośrednia relacja wydatku z uzyskiwanymi przychodami. Koszty pośrednie stanowią wydatki, które nie mają ścisłego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jednak ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przychodów.

Przedmiotowe wydatki będą, co potwierdza Podatnik w złożonym wniosku, pośrednim kosztem uzyskania przychodów, ponieważ nie jest możliwe powiązanie ich z konkretnym przychodem.

Od 1 stycznia 2007 r. ustawodawca wprowadził wyraźny podział na koszty bezpośrednio związane z przychodem i na koszty inne, czyli pośrednio związane z przychodem.

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, na mocy art. 15 ust. 4 updop, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Natomiast na mocy art. 15 ust. 4d updop, koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W związku z powyższym, wydatki na prace adaptacyjne oprogramowania CRM, na mocy art. 15 ust. 4d w powiązaniu z art. 16m ust. 1 pkt 1 updop, Spółka będzie mogła proporcjonalnie zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów w okresie 3 lat od momentu wdrożenia oprogramowania.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się do przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

W związku z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj