Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
P1-P-443/03/07
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1-P-443/03/07
Data
2007.08.22



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
dostawa towarów
druk
materiały własne
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Czy druk książek na materiałach własnych drukarni, na zlecenie kontrahenta krajowego, w myśl art.146 ust.1 pkt 3a ustawy o VAT, jest dostawą towarów, a tym samym podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT?


DECYZJA

Na podstawie art.14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.Dz.U. z 2005r. Nr 8,poz.60 ze zm.) w związku z art. 4 ust.2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 217, poz.1590) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 17.11.2006r. nr PP/443/38/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i uznaje stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2006r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10.08.2006r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach Przedsiębiorstwa Poligraficzno – Wydawniczego podatnik wykonuje czynności polegające na drukowaniu książek, czasopism, broszur - zarówno na papierze powierzonym przez zleceniodawcę, jak i na papierze własnym.
Zdaniem podatnika druk książek na materiałach własnych drukarni stanowi dostawę towarów. W wyniku czynności wykonywanych przez drukarnię powstaje bowiem produkt (książka oznaczona symbolem ISBN), prawo do rozporządzania którym jak właściciel drukarnia przenosi na nabywcę. Tym samym dostawa książek, zgodnie z art. art.146 ust.1 pkt 3 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu wg stawki 0%.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 17.11.2006r. nr PP/443/38/06 uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wskazano, że czynności wykonywane przez drukarnię, polegające na drukowaniu książek na zlecenie kontrahenta krajowego z materiału własnego drukarni, są czynnościami nie spełniającymi przesłanki, o której mowa w art. 7 ust.1 ustawy o VAT, gdyż drukowane na zlecenie kontrahenta krajowego książki nie są własnością drukarni, zatem drukarnia nie dysponuje prawem do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego podkreślił, że drukowanie książek bez względu na to , czy jest wykonywane na papierze własnym drukarni, czy na papierze powierzonym przez zlecającego nie jest objęte preferencyjną stawką podatku od towarów i usług, o której mowa w art.146 ust.1 pkt 3 lit.a ustawy o VAT, w wysokości 0%.

W przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, dokonując analizy stanowiska podatnika przedstawionego we wniosku stwierdza, iż jest ono prawidłowe.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art.7 ust.1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Świadczeniem usług, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jest natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

Zgodnie z art.41 ust.1 ww.ustawy z dnia 11 marca 2004r. stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust.2-12, art.83, art.119 ust.7, art.120 ust.2 i 3, art.122 i art.129 ust.1.
Z przepisu art.146 ust.1 pkt 3 lit.a wskazanej ustawy wynika jednak, iż w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:
--książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
--czasopism specjalistycznych.

W rozpatrywanym przypadku zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług wymaga ustalenia – czy podatnik drukując książki na materiale własnym dostarcza zlecającemu towar (książkę), czy też świadczy na jego rzecz usługę.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że wykonuje on na zlecenie czynności polegające na drukowaniu książek, gazet, czasopism na papierze własnym drukarni. W tym przypadku cena za wydrukowane materiały obejmuje nie tylko wartość druku, ale również koszt wykorzystanego papieru oraz innych materiałów. W efekcie tego typu umowy, jak podkreślił podatnik, drukarnia przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanymi towarami.

Ocena, czy wykonywana przez podatnika czynność jest dostawą towarów czy świadczeniem usług wymaga każdorazowo analizy stanu faktycznego.
W sytuacji, gdy efektem końcowym wykonywanych przez drukarnię czynności są nowe produkty (książki, czasopisma), które zostały wykonane z materiałów własnych drukarni, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w świetle art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wykonujący zlecenie przenosi prawo do rozporządzania tymi produktami jak właściciel na nabywcę.
Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%, zgodnie z art.146 ust.1 pkt 3 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, możliwe jest, w związku z powyższym, jedynie wówczas, gdy drukarnia wykorzystuje do wyprodukowania książek oznaczonych symbolem ISBN, czy też czasopism specjalistycznych materiały własne, a wykonując zlecenie, w toku całego procesu produkcyjnego, dysponuje tymi towarami – jako dobrami materialnymi - jak właściciel, aż do momentu wydania gotowego towaru nabywcy, kiedy to dochodzi do przeniesienia na nabywcę władztwa ekonomicznego nad wyprodukowanym wyrobem (następuje przeniesienie prawa do faktycznego rozporządzania rzeczami).

Zatem w sytuacji, gdy wnioskodawca będzie drukował książki (PKWiU ex 22.11) oznaczone na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopisma specjalistyczne, a z chwilą dostarczenia wydrukowanych książek nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, przy czym druk będzie wykonywany na materiałach własnych drukarni, to przy realizacji takiego zlecenia podatnik, w oparciu o przepis art.146 ust.1 pkt 3 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, będzie miał prawo do stosowania, do dnia 31 grudnia 2007r., 0% stawki podatku VAT, gdyż przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel będzie odpowiadało warunkom dostawy w rozumieniu art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc zatem pod uwagę fakt, iż podatnik w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym zaznaczył, iż przy wydaniu książek oznaczonych symbolem ISBN, wydrukowanych na materiale własnym drukarni, dochodzi do przeniesienia na zlecającego władztwa nad wyprodukowanym wyrobem – Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, na podstawie art.14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) w związku z art. 4 ust.2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 217, poz.1590) dokonał zmiany interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego postanowieniem nr PP/443/38/06 z dnia 17.11.2006r., orzekając jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj